Cyrkulacja powietrza w domu – jak o nią dbać? Sprawdzone sposoby

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w domu. Tymczasem ma ona ogromny wpływ zarówno na zdrowie oraz samopoczucie lokatorów, jak i utrzymanie w dobrym stanie całego budynku. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby wymiana powietrza w mieszkaniu zachodziła bez żadnych komplikacji.

Cyrkulacja powietrza w domu – dlaczego warto o nią dbać?

Cyrkulacja powietrza w domu ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowia człowieka. Dlaczego? Gdy nie zachodzi prawidłowo, zaburza wentylację pomieszczeń, co rodzi szereg negatywnych konsekwencji. Zużyte powietrze, w którym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji, a także para wodna, nie może wówczas wymienić się na nowe, powodując zawilgocenie i stwarzając idealne środowisko do rozwoju pleśni, bakterii oraz drobnoustrojów. W dodatku nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w mieszkaniu sprawia, że gromadzą się w nim znaczne ilości dwutlenku węgla, który w nadmiarze jest trujący dla człowieka.

Gdy ruch powietrza w mieszkaniu ma zakłócony przebieg, istnieje również duże prawdopodobieństwo, że odbije się to na samym budynku. Wilgoć i będąca jej następstwem pleśń są bowiem częstymi przyczynami korozji, czyli procesu stopniowego niszczenia powierzchni. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w domu może ponadto wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie systemu grzewczego poprzez jego obciążenie. A stąd już niedaleka droga do awarii, przegrzania czy obniżenia wydajności urządzeń. Mając świadomość tych faktów, kluczowe jest, aby dowiedzieć się, jak poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Jak cyrkuluje powietrze w mieszkaniu?

W pierwszej kolejności warto dokładnie zapoznać się przebiegiem procesu cyrkulacji powietrza. Dzięki temu jasne będzie, do czego należy dążyć. Jak cyrkuluje powietrze w mieszkaniu? Zawsze ciepłe masy uciekają w kierunku zimnych – nigdy odwrotnie. Dlatego też kanały oraz kratki wentylacyjne powinno się montować pod sufitem, tak aby powietrze naturalnie przechodziło wytyczonymi ścieżkami. Te ciepłe unosząc się do góry, będzie zabierało ze sobą znajdujące się w nim zanieczyszczenia, natomiast zimne opadnie w kierunku podłogi. Na ruchu mas powietrza oparte jest między innymi zjawisko konwekcji, które wykorzystują do pracy elektryczne grzejniki konwektorowe NOGEN. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś i wybierz urządzenie o odpowiednich parametrach dla siebie!

Jak sprawdzić obieg powietrza w domu?

Nie zawsze trzeba szukać sposobów na to, jak wymusić cyrkulację powietrza w domu. Jeśli przebiega ona prawidłowo, obejdzie się bez wprowadzania zmian. Najpierw trzeba jednak upewnić się, że wszystko jest w porządku. Jak sprawdzić obieg powietrza w domu? Do kratki wentylacyjnej należy przyłożyć kartkę papieru. Gdy zostanie ona przyciągnięta, oznacza to, że wymiana powietrza zachodzi prawidłowo, jeśli nie – prawdopodobnie jest zaburzona.

Wiatrak jako nawiew powietrza do mieszkania

Jak poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu?

Istnieje wiele sposobów na poprawę cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Czasami wystarczy wdrożyć z pozoru proste i banalne praktyki, takie jak regularne wietrzenie pomieszczeń, aby w niedługim czasie zobaczyć efekty. Choć trzeba mieć świadomość, że nie zawsze to wystarczy, zwłaszcza jeśli problem wynika na przykład z nieprawidłowej wentylacji.

Jak wymusić ruch powietrza w mieszkaniu?

1. Wietrzenie

Regularny nawiew powietrza do mieszkania można zapewnić poprzez wietrzenie. Okna trzeba jednak otwierać z rozwagą, aby nie przesadzić w drugą stronę. Sprawdź, jak wietrzyć mieszkanie w okresie grzewczym i nie tylko.

2. Przegląd wentylacji

Wentylacja w dużej mierze odpowiada za cyrkulację powietrza w mieszkaniu. Warto więc przynajmniej raz w roku robić jej przegląd, a w sytuacji, gdy nie działa tak, jak powinna – wymienić kratki na nowe.

3. Nawiewniki

Pomocne w zapewnieniu prawidłowej wentylacji w domu są także specjalne urządzenia, zwane nawiewnikami. Posiadają one funkcję automatycznego sterowania przepływem powietrza, a ponadto zabezpieczają przed stratami ciepła.