Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne?

Pomimo wzrostów cen energii elektrycznej ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi jest dalej dużo bardziej opłacalne

Ogrzewanie domu niebawem będzie jeszcze droższe. Koszty wzrosną właściwie dla wszystkich źródeł ciepła, gdyż prognozy dla rynku energetycznego nie napawają optymizmem. W tym kontekście rodzi się wiele pytań. Które źródło ciepła jest najkorzystniejsze? Czy ogrzewanie elektryczne nadal się opłaca w myśl rosnących cen energii? Co wybrać: grzejniki konwektorowe, a może urządzenia olejowe? Jakie inne czynniki oprócz kosztów warto wziąć pod uwagę? Między innymi na te pytania odpowiemy poniżej.

Jakie jest najtańsze ogrzewanie elektryczne?

Zastanawiasz się nad zmianą źródła ciepła? Rozważasz kocioł na ekogroszek albo gaz ziemny? A może chcesz wiedzieć, czy ogrzewanie elektryczne się opłaca, skoro ceny prądu rosną? Dokładna analiza różnych źródeł ciepła zostanie przedstawiona poniżej. Przyjrzeliśmy się najchętniej wybieranym typom urządzeń, a więc:

 • gruntowym i powietrznym pompom ciepła,
 • kotłom na pellet, węgiel i ekogroszek,
 • ogrzewaniu olejowemu i gazowemu,
 • grzejnikom konwektorowym NOGEN.

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że najdrożej w kontekście kosztów ogrzewania wypada właśnie instalacja grzejników. Opłacalność tego rozwiązania jest jednak bardzo duża. Obecnie na rynku można znaleźć nowoczesne urządzenia, które różnią się od tych dostępnych jeszcze parę lat temu. Jakie ogrzewanie elektryczne jest najkorzystniejsze? Konwektorowe grzejniki NOGEN zostały wyposażone w innowacyjne technologie, dlatego w niczym nie odstępują konkurencyjnym metodom dostarczania ciepła: kotłom elektrycznym, ogrzewaniu akumulacyjnemu czy podłogowemu. W odróżnieniu od olejowych urządzeń grzewczych stanowią niezwykle praktyczne, a zarazem tanie ogrzewanie elektryczne. Pozostaje pytanie, czy instalacja grzejników się opłaca z uwagi na dodatkowe udogodnienia? Oczywiście, że tak! Ich użytkowanie wiąże się z możliwością automatycznej regulacji temperatury czy monitorowaniem poziomu zużycia energii. Korzystanie z urządzeń NOGEN pozwala wygenerować znaczne oszczędności, a do tego posiada wiele dodatkowych zalet, ważnych z perspektywy codziennego użytkowania. Dlaczego konwektorowe ogrzewanie elektryczne mieszkania jest opłacalne bardziej niż olejowe?

Jak ogrzać dom elektrycznie?

Obecnie w sklepach można kupić różne rodzaje grzejników elektrycznych, które mają odmienny wygląd, sposób działania oraz cechują się niejednorodną wydajnością. Do ich podstawowych korzyści zalicza się zdolność do szybkiego i skutecznego ogrzania pomieszczeń, a także niski koszt instalacji. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań dostępnych na rynku znajdziemy grzejniki olejowe oraz konwektorowe ogrzewanie elektryczne do domu. Czy warto się nimi zainteresować? Z pewnością tak, szczególnie jeśli chodzi o urządzenia marki NOGEN. Opłacalność rozwiązań wykorzystujących zjawisko konwekcji jest zdecydowanie większa, ponieważ maksymalnie wykorzystują pobieraną energię elektryczną. Posiadają szereg nowoczesnych udogodnień, a ich moc grzania można dopasować do potrzeb danego użytkownika. Ogrzewanie olejowe samo w sobie posiada natomiast wiele ograniczeń. Jest mało elastyczne i zaawansowane technologicznie, a także nie dostarcza ciepła tak efektywnie, jak konwektorowe ogrzewanie elektryczne. Czy warto zatem zainwestować w grzejniki olejowe? Zasadniczo nie. Te wykorzystujące zjawisko konwekcji będą znacznie lepszym wyborem. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. „Ile zapłacisz za ogrzewanie różnymi typami grzejników? Konwektorowy, olejowy, czy na podczerwień. Co opłaca się bardziej?”.

Czy opłaca się grzać prądem?

Biorąc pod uwagę kwestie środowiskowe, niezaprzeczalnie najkorzystniejsze jest ogrzewanie elektryczne. Ale czy warto je wybrać także z powodów ekonomicznych? Jak z perspektywy finansów wypada ogrzewanie elektryczne? Opłacalność należy prześledzić, analizując wpływ inwestycji na zasobność portfela w różnych etapach realizacji. Nie chodzi tylko o to, jakie rachunki za prąd przy ogrzewaniu elektrycznym się płaci, ale także o zakup urządzeń, montaż, uruchomienie, przeglądy serwisowe czy możliwości otrzymania dofinansowania. Poniżej rozpatrujemy te kwestie dla najpopularniejszych typów ogrzewania domów jednorodzinnych. Pozwala ono rozwiać wszelkie wątpliwości w pytaniu o to, czy ogrzewanie elektryczne konwektorowe się opłaca.

Czy ogrzewanie elektryczne do domu się opłaca? – koszty użytkowania

Czy opłaca się ogrzewanie elektryczne? W pierwszej kolejności rozpatrzmy koszty użytkowania. Do analizy opłacalności ogrzewania elektrycznego i innych typów źródeł przyjęto następujące założenia. Do ogrzania przeznaczono dom o powierzchni 150 m², który zamieszkują 4 osoby. Obiekt cechuje się dobrymi parametrami energetycznymi:

 • podwyższona izolacja termiczna (12 cm ściany, 20 cm poddasze),
 • zamontowane okna zespolone,
 • sprawna wentylacja grawitacyjna.

Nieruchomości mieści się w III strefie klimatycznej. Przeciętne zapotrzebowanie na ciepło wynosi 100 kWh/m2/rok.

W obliczeniach uwzględniono następujące ceny uśrednione:

 • 1 tona węgla – 2400 złotych,
 • 1 tona węgla – 2400 złotych,
 • 1 tona ekogroszku – 2500 złotych,
 • 1 m3 gazu – 2,56 złotego,
 • 1 litr oleju opałowego – 4,89 złotego,
 • cena kilowatogodziny prądu – 104 gr/kWh,
 • 1 tona pelletu – 1900 złotych.

Ile wychodzi za ogrzewanie elektryczne i inne dostępne metody? Poniższa tabela przedstawia wyliczenia łącznych rocznych wydatków na dostarczenie ciepła do wskazanej nieruchomości. Zwraca uwagę niewielki koszt użytkowania gazem ziemnym (co ma związek z tymczasowym zamrożeniem cen dla gospodarstw domowych). Biorąc pod uwagę tylko te wartości, można wyciągnąć błędne wnioski dotyczące opłacalności ogrzewania elektrycznego.

Tabela 1. Koszty rocznego ogrzewania

Rodzaj paliwa Wartość opałowa paliwa Cena jednostki paliwa [zł] Koszt 1 kWh ciepła [zł] Roczny koszt ogrzewania [zł]
Pompa ciepła gruntowa 1 kWh 1,04 0,26 3 900,00
Pompa ciepła powietrzna 1 kWh 1,04 0,35 5 250,00
Pellet drzewny 5 kWh/kg 1,90 0,50 7 500,00
Węgiel 7 kWh/kg 2,40 0,47 7 200,00
Ekogroszek 7 kWh/kg 2,50 0,48 7 050,00
Gaz ziemny 10 kWh/m3 2,56 0,26 3 900,00
Olej opałowy 11 kWh/litr 4,89 0,49 7 350,00
Grzejniki NOGEN 1 kWh 1,04 0,68 5 760,00

Czy ogrzewanie elektryczne konwektorowe się opłaca? – koszty zakupu

Które źródła generujące ciepło są stosunkowo tanie do zakupu i montażu? Węglowe? Pompy ciepła? A może ogrzewanie elektryczne do domu? Czy się opłaca inwestować w olej opałowy? Wstępnych odpowiedzi na te pytania udziela nam poniższy wykres. Zamieszczone dane potwierdzają, że najtańsze są te źródła, które wykorzystują surowce cechujące się dużą dynamiką w zakresie kosztów i dostępności. W grudniu 2022 roku cena tony węgla czy ekogroszku wynosiła ponad 4 000 złotych. Kupno pelletu wysokiej jakości było praktycznie niemożliwe. W tym samym czasie domy ogrzewane energią elektryczną czy olejem opałowym pracowały bez większych zakłóceń. Warto także pamiętać, że panująca w Polsce wysoka inflacja wpływa w sposób znaczący na koszty pracy. Podane ceny pomp ciepła czy ogrzewania gazowego mogą niebawem zaliczyć kolejne wzrosty. Montaż grzejników konwektorowych polega wyłącznie na mocowaniu kołków i uchwytów lub przykręceniu stopek, zatem nie wymaga udziału specjalisty.

Wykres 1. Koszty zakupu źródeł ciepła w 2023 roku

Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca? – dofinansowania

Aby wyciągnąć słuszne wnioski dotyczące opłacalności ogrzewania elektrycznego, w badaniu należy uwzględnić także potencjalne dofinansowania. Lista programów wspierających różne źródła ciepła, w odmiennych lokalizacjach i typach mieszkań jest coraz dłuższa. W naszej analizie przyjęto jednak ujednolicony system przyznawania dotacji. Dane opracowano dla wymiany nieefektywnego źródła ciepła z Programu Czyste Powietrze Plus dla poziomu podstawowego. Założono też, że beneficjentowi przysługuje prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Jak w tym wypadku prezentuje się ogrzewanie elektryczne. Czy się opłaca? Okazuje się, że tak. To właśnie ogrzewanie elektryczne domu oparte na grzejnikach konwektorowych NOGEN jest najtańsze w zakupie i montażu.

Tabela 2. Koszty zakupu ogrzewania po uwzględnieniu dotacji

Rodzaj paliwa Koszt zakupu, montażu i pierwszego uruchomienia [zł] Dofinansowanie [zł] Ulga termomodernizacyjna[zł] Koszt zakupu po dofinansowaniu [zł]
Pompa ciepła gruntowa 85 000,00 28 000,00 6 840,00 50 160,00
Pompa ciepła powietrzna 45 000,00 19 400,00 3 072,00 22 525,00
Pellet drzewny 22 000,00 5 600,00 1 968,00 14 432,00
Węgiel 17 000,00 0,00 0,00 17 000,00
Ekogroszek 15 000,00 0,00 0,00 15 000,00
Gaz ziemny 30 000,00 8 300,00 2 604,00 19 096,00
Olej opałowy 30 000,00 7 400,00 2 712,00 19 888,00
Grzejniki NOGEN 18 500,00 5 600,00 1 608,00 11 292,00

Czy ogrzewanie elektryczne się opłaca? – dofinansowania

Jedną z większych zalet ogrzewania elektrycznego do domu jest brak konieczności dokonywania przeglądów serwisowych. W przypadku innych typów źródeł ciepła ten wydatek jest konieczny i powtarzalny. Przeglądy pozwalają między innymi sprawdzić:

 • działanie podajnika,
 • automatykę,
 • szczelność drzwi,
 • przewody elektryczne, czujniki i zawory
 • drożność kanałów nadmuchowych i spalinowych,
 • filtry obiegu grzewczego i obiegu glikolu,
 • wartości ciśnienia w naczyniu zbiorczym,
 • obieg chłodniczy.

Kontrola urządzeń podnosi bezpieczeństwo użytkowania i jest niezbędna dla zachowania gwarancji producenta. Szacunkowe koszty wraz z dojazdem serwisanta (do 100 kilometrów) przedstawiają się następująco:

 • gruntowa pompa ciepła – 600 złotych,
 • powietrzna pompa ciepła – 500 złotych,
 • pellet drzewny – 600 złotych,
 • węgiel – 200 złotych,
 • ekogroszek – 600 złotych,
 • gaz ziemny – 600 złotych,
 • olej opałowy – 600 złotych.

Ile kosztuje ogrzewanie domu grzejnikami elektrycznymi?

Podsumowanie wszystkich kosztów zakupu i funkcjonowania ogrzewania elektrycznego domu zaprezentowano na wykresie 2. Mimo wyższych wydatków związanych z zakupem energii, grzejniki konwektorowe marki NOGEN są najtańszą opcją. Przesądza o tym brak konieczności serwisowania, niska cena zakupu, a także szansa na optymalny rozkład urządzeń i dopasowanie ich do specyfiki mieszkania. Warto także pamiętać, że przy badaniu uwzględniono ceny aktualnie obowiązujące na rynku. W sezonie zimowym koszty zakupu węgla, ekogroszku i pelletu będą wyższe. Niebawem zakończy się okres zamrożenia cen gazu. Przy wyższych mrozach powietrzne pompy ciepła będą potrzebowały wspomagania grzałkami, co znacząco podniesie koszty użytkowania takiego systemu. Na tym tle najefektywniej wygląda ogrzewanie elektryczne do domu. Czy się opłaca montować je już teraz? Zdecydowanie tak! Odkładanie decyzji na przyszłość wiąże się z ryzykiem wystąpienia zjawisk inflacyjnych, które potencjalnie podniosą koszty zakupu.

Wykres 2. Łączne koszty zakupu i użytkowania różnych typów ogrzewania domu

Ogrzewanie elektryczne domu – moc korzyści

Wiele osób zastanawia się, jakie zalety ma ogrzewanie elektryczne do domu. Czy się opłaca zakupić grzejniki konwektorowe? Korzyści płynących z tego rozwiązania jest naprawdę wiele, począwszy od finansowych, po czysto praktyczne. Nowoczesne grzejniki elektryczne NOGEN łączą w sobie oszczędność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zobacz: Konwektorowe grzejniki elektryczne

Ogrzewanie elektryczne domu – korzyści:

 • Niskie koszty zakupu, montażu i serwisowania – co potwierdziła powyższa analiza. Grzejniki NOGEN mocowane są przy pomocy specjalnych uchwytów oraz śrub i kołków będących częścią zestawu. Ich montaż jest w stanie wykonać praktycznie każda osoba, która choć raz mocowała coś do ściany.
 • Brak kosztów dostosowania infrastruktury – w przypadku innych źródeł ciepła niezbędne jest posiadanie kotłowni, wpinanie źródeł ciepła do instalacji domowej, budowa przyłącza sieciowego. To wszystko przekłada się na dodatkowe wydatki dla inwestora.
 • Pozytywny wpływ na środowisko – znaczące ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
 • Komfort oraz wygoda użytkowania – możliwość dopasowania temperatury do indywidualnych wymagań. Opcja sterowania z dowolnego miejsca, bez konieczności chodzenia do kotłowni czy brudzenia rąk.
 • Łatwy dostęp do sieci elektrycznej – przyłącze znajduje się w każdym budynku.
 • Odporność na uszkodzenia mechaniczne – wykonane z wysokiej jakości blachy aluminiowej.
 • Długa żywotność – zapewniona dzięki własnej technologii wykonania – wykorzystanie drutów oporowych wysokiej jakości, użycie bezpiecznika termicznego, użycie zabezpieczeń nadprądowych, stopień ochrony IP20.
 • Natychmiastowe efekty – jeden grzejnik 2000 W wymienia powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 40 m2 w około 3 minuty.
 • Bezpieczeństwo użytkowania – brak zagrożenia pożarem, zaczadzeniem czy wybuchem.
 • Szeroki wybór modeli – możliwość znalezienia produktu na miarę swoich potrzeb. W ofercie znajdują się urządzenia o różnej mocy i barwach dostosowanych do modnych wnętrz oraz eleganckiego designu.

Dobrym pomysłem na czerpanie dodatkowych korzyści z ogrzewania elektrycznego do domu jest montaż instalacji fotowoltaicznej.

Komu opłaca się zainstalować grzejniki elektryczne?

W kontekście przedstawienia korzyści płynących z użytkowania urządzeń konwektorowych, istotne jest odpowiedzenie na pytanie, komu opłaca się zainstalować grzejniki elektryczne NOGEN. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych grup, które mogą wiele zyskać na tym rozwiązaniu: 

1. Właściciele mieszkań i domów

Grzejniki elektryczne będą świetnym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań i domów, w których instalacja centralnego ogrzewania nie opłaca się, a także wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazociągów. Ponadto z uwagi na energooszczędność doskonale sprawdzą się w przypadku osób chcących ograniczyć koszty ogrzewania pomieszczeń w dłuższej perspektywie.

2. Właściciele mieszkań na wynajem

Kto może zainstalować grzejniki? Wśród tych, którzy skorzystają finansowo na montażu konwektorów NOGEN, znajdują się także właściciele mieszkań na wynajem. Urządzenia posiadają bowiem programator do ustawiania temperatury oraz są zabezpieczone kodem PIN, co daje wynajmującemu pełną kontrolę nad zużyciem energii i pozwala chronić swoje interesy. 

3. Właściciele niewielkich firm, biur i lokali usługowych

Instalacja grzejników elektrycznych opłaca się również właścicielom niewielkich firm, biur i lokali usługowych. Konwektory zużywają nawet trzykrotnie mniej prądu od alternatywnych urządzeń dostępnych na rynku, dzięki czemu pozwalają wygenerować spore oszczędności.

4. Właściciele instalacji fotowoltaicznych

Grzejniki NOGEN i fotowoltaika to połączenie, które pozwala produkować prąd na własne potrzeby i ogrzewać dom niemal bezkosztowo. A w dodatku ekologicznie!

Jak ekonomicznie ogrzewać prądem?

Podwyżki cen prądu są nieuniknione. Wskazują na to eksperci, krajowe dokumenty strategiczne, jak i logika. Infrastruktura energetyczna Polski jest przestarzała i niedostosowana do modelu rozproszonego. Dużym problemem dla gospodarki opartej na elektrowniach węglowych są deficyty surowców, przerwane łańcuchy dostaw, a także wzrastające koszty uprawnień do emisji CO2. Nie bez znaczenia jest także sytuacja międzynarodowa oraz wysoka inflacja. Wszystko to sprawia, że za prąd w kolejnych latach będziemy płacić więcej. Podwyżki nie będą jednak znaczące, gdyż już teraz poziom cen na tle średniej europejskiej jest stosunkowo wysoki. Biorąc pod uwagę wartości z rynku SPOT, tylko 6 krajów europejskich ma wyższe ceny energii (Austria, Włochy, Irlandia, Szwajcaria, Wielka Brytania i Niemcy). Istnieją także sposoby na minimalizację ryzyka finansowego:

 • Zmiana umowy na dostawy prądu z gwarancją stałości cen.
 • Montaż OZE.

Opłacalność ogrzewania elektrycznego jest największa we współpracy z panelami słonecznymi. Ogrzewanie fotowoltaiką pozwala wprowadzić do domu w pełni wydajne i ekologiczne źródło energii, a także znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dzięki niemu ogrzewanie domu może być praktycznie darmowe.

Grzejniki NOGEN to także świetny pomysł na dostarczenie ciepła do budynku energooszczędnego, czyli obiektu o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Jest to rozwiązanie, które przy odpowiedniej izolacji oraz usytuowaniu względem słońca pozwala zaoszczędzić, a zarazem wspiera środowisko. Więcej o domu energooszczędnym pisaliśmy w tym artykule: Dom energooszczędny, czyli jaki?

Warto rozważyć montaż grzejników konwektorowych jako jedynego źródło ciepła, ale także jako element wspierający już istniejące rozwiązania. Nie ma skuteczniejszej i tańszej metody na szybkie nagrzanie łazienki, sypialni czy pokoju gościnnego, co może być szczególnie pożądane w chłodne dni. Urządzenia marki NOGEN poprawiają komfort życia i są w pełni przyjazne dla środowiska.

+48 512 333 633