Konwekcja – co to jest za zjawisko i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych?
Pojęcie konwekcji nie każdemu coś mówi. I nie ma się co dziwić – w końcu niewiele osób pamięta coś z lekcji fizyki. Tymczasem zjawisko konwekcji towarzyszy ludziom w rozmaitych codziennych czynnościach. Można je zaobserwować podczas gotowania zupy czy dolewania mleka do kawy. A zwłaszcza podczas ogrzewania pomieszczeń. Konwekcja – co to jest i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych?
Co to jest konwekcja?
Spośród wielu procesów zachodzących w fizyce jeden nosi nazwę konwekcja. Co to jest? Otóż zjawisko przekazywania ciepła związane z ruchem mas gazu, cieczy lub plazmy na skutek działania czynników zewnętrznych. Może ono odbywać się w sposób wymuszony lub całkowicie naturalny. Jak w pierwszym przypadku wygląda konwekcja? Przykłady, z którymi bardzo często ma się styczność w życiu codziennym, obejmują działanie pompy, wiatraka, czy wentylatora. Zjawisko konwekcji naturalnej zachodzi natomiast w wyniku występowania czynników środowiskowych: różnic temperatur, ciśnień, czy gęstości powietrza. Właśnie ono jest więc odpowiedzialne za wiele procesów zachodzących w przyrodzie, choćby powstawanie chmur, wiatrów czy morskiej bryzy.
To właśnie zjawisko konwekcji wykorzystywane jest w grzejnikach konwektorowych NOGEN – dowiedz się więcej na ich temat.
Konwekcja – przykłady
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest konwekcja, wystarczy przyjrzeć się życiu codziennemu. Występuje ona bowiem podczas ogrzewania mieszkań i domów w zimie przez grzejniki. Urządzenie grzewcze zasadniczo zawsze znajduje się w jednym, stałym miejscu w pomieszczeniu. Jednak dzięki temu, że zachodzi konwekcja powietrza, jest w stanie ogrzać każdy jego zakamarek. Najpierw oddaje ciepło do warstw, które zalegają najbliżej, a one w wyniku zmniejszenia gęstości wędrują maksymalnie w górę. W ten sposób zwalniają przestrzeń na kolejne, jeszcze nieogrzane masy powietrza. One po ogrzaniu także odpływają pod sufit. Wówczas konwekcja cieplna efektywnie ogrzewa całe pomieszczenie.
Jak rozchodzi się ciepło z grzejnika?
Obecnie w wielu urządzeniach grzewczych wykorzystywana jest konwekcja. Grzejniki przekazują dzięki niej ciepło do pomieszczeń, skutecznie ogrzewając domy i mieszkania. Ale w rzeczywistości mało kto wie, na czym polega konwekcja w przypadku ogrzewania. Postaramy się więc uchylić rąbka tajemnicy. Konwekcja – co to jest? Wbrew pozorom nic skomplikowanego. Zjawisko konwekcji w urządzeniach grzewczych polega na przepływie powietrza. Gdy dociera ono do grzejnika, zostaje ogrzane i ze względu na lżejszą masę wędruje ku górze. Następnie, gdy dociera do różnych zakamarków pomieszczenia, oddaje ciepło, wychładzając się. Wówczas znów przepływa przez urządzenie grzewcze i zjawisko konwekcji się powtarza.
Co to znaczy że grzejnik jest konwekcyjny?
Grzejnik konwekcyjny ogrzewa przepływające przez jego wnętrze zimne powietrze. Dociera ono do niego od dołu i zostaje uwolnione górą. W ten sposób zachodzi naturalna konwekcja. Grzejniki opierające swoje działanie na tym zjawisku nie zawsze ogrzewają jednak w ten sam sposób. Wystarczy spojrzeć na urządzenia NOGEN, które są dużo bardziej wydajne od konkurencji.
Konwekcja i grzejniki NOGEN
W przypadku zjawiska, jakim jest konwekcja, grzejniki NOGEN nie mają sobie równych. W znacznym stopniu odpowiada za to stabilna konstrukcja wykonana w 99% z aluminium, która doskonale przewodzi ciepło. Ale nie tylko. Ich wyjątkowość wynika także z zastosowanych elementów. Do wykonania naszych grzejników wykorzystaliśmy bowiem nie jedną grzałkę, co można spotkać w standardowych rozwiązaniach, ale cały zespół grzanek zlokalizowanych w radiatorze. Pobierają one energię elektryczną bez żadnych strat, pracując w zamkniętej konstrukcji i dzięki temu są odizolowane od powietrza, które przepływa. Gdy oddają więc energię do radiatora zbudowanego z 138 kominów (kształtowników), konwekcja cieplna zachodzi dużo bardziej efektywnie niż w tradycyjnym konwektorze.
Zainteresowały Cię grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN? Odwiedź nasz sklep i wybierz model dla siebie!
Czym się różni grzejnik konwekcyjny od konwektorowego?
Wiele osób zastanawia się, czym się różni grzejnik konwekcyjny od konwektorowego. W sklepach można bowiem bardzo często spotkać się z obydwiema nazwami. Jednak w praktyce grzejnik konwekcyjny i grzejnik konwektorowy oznaczają dokładnie to samo. Ich nazewnictwo stosuje się wymiennie.
Po lekturze powyższego artykułu na pewno wiesz już, na czym polega konwekcja. Definicja tego pojęcia jest Ci dobrze znana, podobnie zasada działania ruchu mas powietrza. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych urządzeń NOGEN, przeczytaj artykuł „Jak działa energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN”. W innym tekście znajdziesz z kolei wskazówki pomocne przy zakupie konwektora. Sprawdź artykuł „Grzejniki konwektorowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?”, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.