Jak działa energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN?

ZASADA DZIAŁANIA ENERGOOSZCZĘDNEGO GRZEJNIKA ELEKTRYCZNEGO NOGEN

Grzejnik jest konwektorem, którego elementem grzejnym jest radiator o dużo większej powierzchni grzewczej niż tradycyjne konwektory. Ogrzewanie pomieszczenia odbywa się na zasadzie konwekcji.

Czym jest zjawisko konwekcji?

Konwekcja to naturalny proces polegający na przekazywaniu ciepła, związany z makroskopowym ruchem materii, np. w gazie. Ciepłe powietrze unosi się ku górze a zimne opada na dół. Wykorzystując to zjawisko grzejnik NOGEN zasysa powietrze od spodu, ogrzewa je i wyrzuca ogrzaną masę powietrza w górę. Powietrze wydobywające się z grzejnika ma prędkość 1 m/s, oraz temperaturę 95-100°C. w ten sposób powstaje prąd konwekcyjny poruszający powietrze w pomieszczeniu. Ogrzane powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu docierając wszędzie równomiernie.

Zasada działania grzejnika NOGEN.

Z czego jest zbudowany grzejnik NOGEN?

Konstrukcja jest lekka, trwała i nierdzewna. Grzejnik NOGEN poza układami elektroniczno-elektrycznymi zbudowany jest w 99% z wysokiej jakości aluminium. Dzięki temu ma bardzo dobrą przewodność cieplną. Jest lekki i nierdzewny. Najcięższy grzejnik (model N4820) waży 7,8 kg.

Opatentowane obniżone zużycie energii elektrycznej, polega na maksymalnym wykorzystaniu energii poprzez innowacyjną konstrukcję grzałek i radiatora zbudowanego z 4 metrów kwadratowych blachy aluminiowej o grubości 0,2 milimetra. Za maksymalne wykorzystanie energii odpowiada inteligentne procesorowe sterowanie pracą grzałek połączone z precyzyjnymi odczytami temperatury w pomieszczeniu. Dokładność pomiaru temperatury to 0,1 stopnia Celsjusza.
Dzięki tym rozwiązaniom grzejnik pracuje bardzo krótko i efektywnie. W krótkim czasie przekazuje z bardzo dużej powierzchni radiatora (4 metry kwadratowe) wysoką temperaturę do otoczenia. Jest trzykrotnie bardziej wydajny od standardowych grzejników konwektorowych.

Jak steruje się pracą grzejnika?

Całe urządzenie sterowane jest elektronicznie za pomocą programatora, który steruje pracą grzałek. Dzięki zewnętrznym czujnikom, przewodowemu lub bezprzewodowemu, możliwe jest sterowanie urządzeniem, by zużywać jak najmniejszą ilość energii, przy pełnym komforcie cieplnym bez strat energii. Programator umożliwia ustawienie nawet do 10 różnych temperatur na każdy dzień tygodnia. Grzejniki NOGEN są fabrycznie zaprogramowane na 20°C. Każdy użytkownik może ją zmieniać do własnych potrzeb.

Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.
Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.

Czym jest i jak działa radiator?

Radiator – to element grzewczy, zamknięty w obudowie grzejnika. Każdy grzejnik NOGEN posiada 4 grzałki pracujące w zamkniętym środowisku radiatora. Grzałki wykonane są z chromonikieliny bez-żelazowej (Nikrotal 80: stop Ni – niklu 80% i Cr -chromu 20%). Stop ten jest odporny na wysokie temperatury (max 1 100 stopni Celsjusza) oraz odporny na korozję.

Dzięki zamknięciu czterech grzałek w aluminiowym radiatorze, możliwe jest maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej. Radiator absorbuje temperaturę grzałek, która wynosi 750°C, i sam nagrzewa się do 150-165 °C przy pełnym przepływie powietrza. Konstrukcja radiatora to 138 aluminiowych kształtowników, uformowanych w kominy konwekcyjne o wysokości 200 mm. Przez te kominy przepływa powietrze i ogrzewa się. Słup powietrza nagrzany do temperatury 95-100°C jest „wyrzucany” z grzejnika z prędkością 1m/s. Cały radiator ma powierzchnię 4 metrów kwadratowych i jest wykonany z blachy aluminiowej o grubości 0,2 milimetra.

Przewodowy i bezprzewodowy czujnik temperatury.

Nieodzownym elementem całego systemu grzewczego jest czujnik temperatury. W zestawie dostarczamy dwa rodzaje czujnika. Czujnik przewodowy o długości 7m. Przewód jest zakończony wtykiem cinch, którego gniazdo znajduje się od spodu grzejnika.
Czujnik bezprzewodowy oparty na komunikacji RFM – o zasięgu w otwartej przestrzeni do 100m. Czujnik bezprzewodowy wyposażony jest w 3 baterie R6, które dostarczamy w zestawie. Baterie wystarczają spokojnie na co najmniej jeden sezon grzewczy.

Dokładność pomiaru temperatury przez zewnętrzny czujnik to 0,1 °C. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spadnie o 0,3 °C, wtedy uruchamiany jest grzejnik, który podgrzeje powietrze w pomieszczeniu o 0,3°C po czym się wyłączy oddając jeszcze energię cieplną około 7min. Rozwiązanie to bardzo znacząco wpływa na energooszczędność, ponieważ urządzenie nie pobiera energii w sposób ciągły i nie zużywa energii nie potrzebnie, tylko wydziela ją precyzyjnie do potrzeb danego pomieszczenia, w przeciwieństwie do grzejników tradycyjnych, konwektorowych czy też wielu innych. Dzięki temu grzejnik NOGEN jest trzy razy oszczędniejszy od innych grzejników. Decyzja, z którego czujnika korzystać należy do Klienta. Czujnik umieszczamy z dala od grzejnika, na wysokości około 120 cm nad podłogą.

Dzięki tym rozwiązaniom grzejnik pracuje bardzo krótko, ale za to efektywnie. W krótkim czasie przekazuje z dużej powierzchni radiatora (4 m²) ciepło do otoczenia. Jest trzykrotnie wydajniejszy od standardowych grzejników konwektorowych.

Co wpływa na energooszczędność grzejnika Nogen?

  • precyzyjne sterowanie poborem prądu i pracą grzałek,
  • krótki czas pracy urządzenia,
  • duża powierzchnia grzewcza radiatora – 4 m²,
  • wysoka temperatura elementu grzewczego (radiatora) 150-165°C,
  • wysoka temperatura przekazywana do otoczenia 95-100°C,
  • szybko ogrzewa pomieszczenie (wysoka prędkość powietrza na wylocie z radiatora 0,8-1,2 m/s)
schemat budowy energooszczędnego grzejnika elektrycznego NOGEN