Miejscowo czy centralnie: jak lepiej ogrzewać dom?

W strefie klimatycznej, w której leży Polska, trzeba ogrzewać dom. Nawet budynek z odpowiednią izolacją ścian, dachu i podłogi będzie miał pewne zapotrzebowanie na ciepło. Sposobów na jego dostarczenie jest wiele. Podstawowy dylemat, przed którym stoją właściciele nieruchomości, dotyczy tego, czy wybrać ogrzewanie miejscowe, czy centralne ogrzewanie. Sprawdź, kiedy lepiej sprawdzi się każde z powyższych rozwiązań.

Ciepły dom to więcej możliwości

Przed przystąpieniem do omówienia zależności „ogrzewanie miejscowe a centralne ogrzewanie”, warto wyjaśnić, co w ogóle można zyskać, ocieplając dom. Pierwszą i podstawową rzeczą jest oczywiście komfort cieplny. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz ich zdrowie, chroniąc przed przeziębieniami, a także poprawiając ogólną jakość powietrza w mieszkaniu. Niezależne od tego, czy wybierze się ogrzewanie miejscowe, czy centralne ogrzewanie, wpłynie ono także na wydłużenie żywotności budynku. Odpowiednio ocieplona nieruchomość stanie się mniej podatna na wpływ ekstremalnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu zachowa świetny stan przez wiele lat. Jednocześnie wzrośnie też jej wartość, ponieważ zastosowanie efektywnego systemu grzewczego jest atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Warto więc inwestować w skuteczne rozwiązania grzewcze. Pozostaje jednak pytanie, czy ogrzewać cały dom za pomocą jednego urządzenia, czy może w każdym pomieszczeniu zainstalować oddzielne. Nie ma na nie prostej odpowiedzi, co postaramy się wytłumaczyć w dalszej części artykułu.

Co zaliczamy do centralnego ogrzewania?

Centralne ogrzewanie to system, który dostarcza ciepło do wszystkich pomieszczeń w budynku za pomocą jednego źródła ciepła. Dzieli się na kilka rodzajów:

  • centralne ogrzewanie wodne – ciepło jest wytwarzane w centralnym źródle, np. kotle, a następnie przesyłane przez rury. Przepływająca przez nie woda dociera do grzejników lub podłogówki, oddając ciepło do pomieszczeń.
  • centralne ogrzewanie powietrzne – za wytwarzanie ciepła odpowiada centralne źródło, z którego wędruje ono dalej przez system wentylacyjny i ostatecznie ogrzewa pomieszczenia za pomocą grzejników lub systemów nawiewno-wywiewnych.
  • centralne ogrzewanie podłogowe – to rozwiązanie polega na umieszczeniu rur z gorącą wodą lub elektrycznych kabli grzewczych pod podłogą. Ciepło przekazywane jest bezpośrednio do podłogi, a następnie rozchodzi się do pomieszczenia.
  • centralne ogrzewanie olejowe lub gazowe – w tym przypadku ciepło powstaje w kotłach opalanych olejem lub gazem. Gorąca woda albo para przesyłana jest do grzejników bądź innych elementów rozprowadzających ciepło w pomieszczeniach.
  • centralne ogrzewanie elektryczne – w systemie ogrzewania elektrycznego ciepło jest generowane przez grzałki elektryczne umieszczone w grzejnikach lub w podłodze.

Ogrzewanie miejscowe

Co zamiast centralnego ogrzewania?

Alternatywę dla centralnego ogrzewania stanowi ogrzewanie miejscowe. To system, w którym ciepło jest wytwarzane i dostarczane bezpośrednio do konkretnego pomieszczenia, zamiast ogrzewać cały budynek. Jak ogrzać mieszkanie bez centralnego? Oto kilka przykładów:

1. Konwektory elektryczne 

Konwektory elektryczne są urządzeniami dostępnymi w wersji mobilnej lub do zainstalowania na ścianie. Generują ciepło poprzez ogrzewanie powietrza wokół nich, za co odpowiada zjawisko konwekcji. Do konwektorów elektrycznych należy między innymi grzejnik NOGEN.

2. Klimatyzatory z funkcją grzewczą

Niektóre klimatyzatory mają wbudowaną funkcję grzewczą, dzięki czemu mogą być stosowane jako ogrzewanie miejscowe.

3. Nagrzewnice

Nagrzewnice są kolejnym sposobem na to, jak ogrzać pokój bez centralnego. Stosuje się je do bezpośredniego ogrzania powietrza na określonym obszarze.

4. Promienniki podczerwieni

Urządzenia wyposażone w tę technologię emitują promieniowanie cieplne bezpośrednio na osoby i obiekty, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w roli ogrzewania miejscowego.

Ogrzewanie miejscowe a centralne ogrzewanie 

Podjęcie decyzji czy wybrać ogrzewanie miejscowe, czy ogrzewanie centralne powinno być uzależnione od wielu czynników, takich jak wielkość nieruchomości, koszty, preferencje użytkowników czy rodzaj dostępnych źródeł energii. Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Centralne ogrzewanie – sprawdzi się w dużych domach, ponieważ jedno źródło ciepła będzie wówczas w stanie obsłużyć cały obiekt. Może być także lepszym rozwiązaniem, jeśli budynek został już skonfigurowany z centralnym systemem ogrzewania, np. na gaz lub olej i zmiana na ogrzewanie miejscowe wiązałaby się z wysokimi kosztami.

Ogrzewanie miejscowe – warto je rozważyć przy ogrzewaniu mieszkań lub pojedynczych pomieszczeń, a także przy niewielkim budżecie, cechuje się bowiem niskimi kosztami instalacji. To również świetne rozwiązanie, jeśli domownicy mają różne preferencje co do poziomu temperatury, ponieważ pozwala na ustawienie innego poziomu grzania w każdym pomieszczeniu.

Czy jeden grzejnik ogrzeje mi całe mieszkanie?

Wiele osób, zwłaszcza mieszkających na małym metrażu, zadaje sobie pytanie, „czy jeden grzejnik ogrzeje mi całe mieszkanie”? Otóż nie. W ofercie NOGEN są grzejniki, których maksymalna powierzchnia ogrzewania wynosi 30 lub 40 m2. Jednak będą one skuteczne tylko na przestrzeni jednego pomieszczenia. W przypadku mieszkań, w tym kawalerek rekomendujemy instalację co najmniej dwóch urządzeń grzewczych dla lepszej efektywności.

Sprawdź też, jak skutecznie ogrzewać grzejnikami NOGEN.