Jak wybrać grzejnik?

Generalnie producenci ogrzewania elektrycznego przeliczają moc grzejników na metry kwadratowe pomieszczeń do ogrzania. Jest to pewnego rodzaju uproszenie działające na wyobraźnie użytkowników, niemniej jednak jest obarczone pewnym założeniem co do wysokości ogrzewanych pomieszczeń. Standardowa wysokość pomieszczeń w nowym budownictwie waha się od 2,5 m do 2,7 m. A co się dzieje z obliczeniami, jeżeli mamy do czynienia z mieszkaniem w starej kamienicy o wysokości 3,0 a czasem nawet 3,7 metra? Wtedy standardowe obliczenia zawodzą i pojawia się nie lada kłopot z doborem mocy urządzeń.

Nie powierzchnia, a kubatura ma znaczenie!

Aby prawidłowo dobrać moc grzejników NOGEN do pomieszczenia należy wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia. Czyli ilość powietrza jakie musimy ogrzać. Dlaczego? Ponieważ grzejniki NOGEN wymuszają obieg powietrza na zasadzie konwekcji. Zimne powietrze pobierane od spodu grzejnika, przechodzi przez radiator (element grzewczy) ogrzewa się i unosi się ku górze. Wylatując z grzejnika z prędkością 1 metra na sekundę tworzy prąd konwekcyjny, który przemieszcza masy powietrza w pomieszczeniu. Ochładzając się opada po przeciwległej stronie pomieszczenia i znowu jest pobierane przez grzejnik od spodu.

Jak dobrać grzejnik NOGEN?

W przypadku produktów Nogen zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 20 W/m³ w nowym budownictwie o współczynniku izolacji U=0,3 (ocieplenie styropianem 10 cm przy ścianach wielowarstwowych, wykonanych z bloczków gazobetonowych grubości 36,5 cm). Przy tych parametrach budowlanych oraz prawidłowym ustawieniu i użytkowaniu grzejników zużycie energii w okresie grzewczym wynosi: 2,58 kW/m³ miesięcznie. W przypadku starego budownictwa, braku lub słabej izolacji zaleca się przyjęcie zapotrzebowania około 25 W/m3.

Tabela obrazuje zasadę doboru mocy dla pomieszczeń w nowym budownictwie o współczynniku przenikania ciepła U=0,3. Przy założeniu prawidłowego montażu oraz użytkowania grzejników NOGEN.

W ogrzewaniu jak w życiu. Zawsze dobrze mieć jakieś rezerwy. Dlatego zawsze sugerujemy aby wybierany grzejnik miał większa moc niż początkowo zakładamy na podstawie samego metrażu. Podyktowane jest zwykłą oszczędnością. Większa moc urządzenia to krótszy czas jego pracy, a to z kolei większa wydajność i mniejsze koszty eksploatacji.

Zalecamy także, aby w przypadku wyboru grzejników NOGEN jako głównego systemu ogrzewania jako bazę rozwiązania przyjąć przynajmniej jeden grzejnik o mocy 2000W.
Należy również dokładnie rozważyć miejsca umieszczenia grzejników. Pomagamy w tym naszym klientom. Z naszego doświadczenia wynika, że dobrze dobrane miejsce pracy urządzenia podnosi wydajność całego systemu nawet o 15%.


Kalkulator doboru grzejników NOGEN


Aby prawidłowo wybrać grzejnik NOGEN, opisz swoje pomieszczenie.

*Szerokość (m)

*Długość (m)

*Wysokość (m)

Czy budynek jest ocieplony?
Tak
Nie
Nie wiem

Jakie okna są w pomieszczeniu?

Nowe okna
Stare okna
Nie wiem

Kiedy powstał budynek, w którym jest Twoje pomieszczenie?
 przed 1974 r.
 w latach 1975 – 1999
 po roku 2000

Twoje pomieszczenie


 

 

 W

kW

 zł. brutto