Jak wybrać grzejnik?

Wybór odpowiedniego grzejnika do domu, biura czy lokalu stanowi nie lada wyzwanie. W odpowiedzi na pytanie: jak wybrać grzejnik elektryczny, można spotkać się z różnymi podejściami. Wielu producentów radzi sugerować się powierzchnią pomieszczenia, ale przeliczenie mocy urządzenia ze względu na metraż ma sens tylko w przypadku standardowych lokali o wysokości około 2,5 – 2,7 m. Jeśli natomiast mowa o ogrzaniu mieszkania w starej kamienicy z wysokimi sufitami, tego typu założenia nie sprawdzą się i trzeba szukać innego rozwiązania. Zatem jak dobrać grzejnik elektryczny? Poniżej kilka praktycznych porad. Zaufaj naszemu doświadczeniu. Specjaliści NOGEN przygotowali zestaw wskazówek, które ułatwią Ci wybór idealnego produktu.

Dobór grzejników elektrycznych – energooszczędne rozwiązania

Nasi eksperci podpowiadają jak dobrać grzejnik – to nie powierzchnia, a kubatura ma znaczenie, czyli ilość powietrza do ogrzania. W urządzeniach NOGEN obieg powietrza odbywa się na zasadzie konwekcji. Polega to na tym, że zimne powietrze pobrane od spodu grzejnika przechodzi przez element grzewczy (radiator), ogrzewa się i przemieszcza się ku górze, tworząc prąd konwekcyjny, który porusza masy powietrza. Gdy dochodzi do spadku temperatury w pomieszczeniu, grzejnik ponownie pobiera powietrze, i proces ogrzewania rozpoczyna się na nowo.

W przypadku produktów NOGEN zapotrzebowanie na ciepło w nowym budownictwie osiąga poziom około 20 W/m³ (przy założeniu współczynnika izolacji U = 0,3). Jeśli grzejnik będzie prawidłowo zainstalowany i użytkowany zgodnie z zaleceniami, zużycie energii w okresie grzewczym wyniesie około 2,58 kW/m³ miesięcznie. W starym budownictwie będzie to natomiast około 25 kW/m3. Szereg podpowiedzi na temat bezpiecznego korzystania z naszych produktów znajdziesz w artykule „Jak skutecznie ogrzewać grzejnikami NOGEN?”

Grzejniki elektryczne – ranking mocy urządzeń

W odpowiedzi na częste pytanie: jak wybrać grzejnik elektryczny, przygotowaliśmy zestawienie obrazujące zasadę doboru mocy grzejników dla pomieszczeń o różnym metrażu. Tabela grzejniki elektryczne – ranking mocy urządzeń pozwoli Ci dobrać produkt odpowiadający Twoim potrzebom. Pamiętaj tylko, aby urządzenie NOGEN prawidłowo zamontować oraz użytkować zgodnie z zaleceniami.

Tabela mocy grzejników

Moc grzejnika (W) Maksymalna powierzchnia ogrzewania (m2) Wysokość pomieszczenia (m) Kubatura pomieszczenia do ogrzania (m3) Zapotrzebowanie mocy W/m3
2000 40 2,5 100 20,20
1500 30 2,5 75 20,20
1000 20 2,5 50 20,20
600 12 2,5 30 20,20

Podpowiadamy, jak wybrać grzejnik elektryczny

Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik energooszczędny wybrać, postaw na NOGEN. Rekomendujemy zakup produktu o większej mocy, niż sugeruje sam metraż. Jak dobrać moc grzejnika? W ogrzewaniu jak w życiu – zawsze warto mieć jakieś rezerwy. Urządzenie o większej mocy pracuje krócej i jest bardziej wydajne, co pozwala zmniejszyć koszty jego eksploatacji, a w dłuższej perspektywie zaoszczędzić. Wciąż nie wiesz, jaki grzejnik elektryczny będzie dla Ciebie odpowiedni? Zakładając, że grzejnik elektryczny NOGEN ma pełnić funkcję głównego systemu ogrzewania, sugerujemy wybór grzejnika bazowego o mocy 2000 W. Warto również przemyśleć miejsce umieszczenia grzejników. Z naszych szacunków wynika, że odpowiednio dobrane miejsce pracy urządzania podnosi wydajność całego systemu ogrzewania nawet o 15%.

Z myślą o Twoich potrzebach powstało zestawienie grzejniki elektryczne – ranking mocy urządzeń oraz kalkulator doboru grzejników NOGEN. Dzięki kalkulatorowi samodzielnie dobierzesz urządzenie, jakiego potrzebujesz, ponieważ bierze pod uwagę następujące czynniki: wymiary pomieszczenia, ocieplenie budynku, rodzaj okien, a także datę powstania nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny wybrać, wpisz w puste pola informacje o powierzchni lokalu, kubaturze (ilość powietrza do ogrzania) oraz wymaganej mocy grzejnika. Uzupełnij również dane dotyczące szacowanego miesięcznego zużycia energii oraz kosztów, a kalkulator doboru grzejników NOGEN w kilku prostych krokach wybierze dla Ciebie urządzenie o odpowiednich parametrach.

Jak dobrać grzejnik – zaufaj naszym ekspertom

Jeśli kalkulator doboru grzejników NOGEN nie rozwiązał Twoich wątpliwości i wciąż zastanawiasz się „jaki grzejnik energooszczędny wybrać?”, to zaufaj naszym specjalistom. Zespół ekspertów NOGEN wybierze dla Ciebie grzejnik o odpowiedniej mocy, a także pomoże umiejscowić system ogrzewania w domu, biurze czy lokalu. W ofercie mamy ponad kilkanaście modeli urządzeń, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej firmie i produktach, przeczytaj artykuł „Energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN”. Aby porozmawiać z naszym przedstawicielem, skorzystaj z formularza kontaktowego.


Kalkulator doboru mocy grzejników NOGEN

Podstawowe informacje


Opis pomieszczeń

Powierzchnia(m2) Kubatura(m3) Potrzebna moc(W)
usuń pokójdodaj pokój

Całkowita kubatura m3, całkowita potrzebna moc grzewcza (W)


Podsumowanie kosztów

Zużycie kWh
 • dzienne
 • Zużycie kWh
 • miesięczne
 • Zużycie kWh
 • w sezonie
 • Koszt ogrzewania
 • miesięczny
 • Koszt ogrzewania
 • w sezonie

 • Przedstawione szacunkowe wartości są wyliczone dla następujących warunków:
  – średnia temperatura wewnątrz pomieszczenia 20 st. C.
  – średnia temperatura na zewnątrz w okresie grzewczym: -2 st. C.
  – sezon grzewczy 6 miesięcy (od października do marca)

  – prawidłowy montaż i użytkowanie grzejników NOGEN  Jaki grzejnik wybrać?

  Odpowiedź na pytanie o to, jak dobrać grzejnik do powierzchni, nie jest prosta. Istnieje jednak szereg kanonicznych zasad, których zastosowanie ułatwia podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu urządzenia. Na początku należy zdać sobie sprawę, że kluczowym wskaźnikiem określającym zdolność produktu do ogrzewania pomieszczeń o określonej kubaturze jest moc grzewcza. Im jest ona większa, tym skuteczniej przebiegać będzie proces rozchodzenia się ciepła. Moc grzewcza jest mierzona w watach na metr kwadratowy i zazwyczaj grzejniki elektryczne o mocy od 1 do 1,5 kW są wystarczające do zapewnienia komfortu termicznego pokojów o powierzchni do 10 –15 m2. Czasami jednak ten prosty przelicznik nie będzie właściwy. Z myślą o takich sytuacjach firma NOGEN oferuje też urządzenia większej mocy do zastosowań specjalnych. Jakich? Jak dobrać moc grzejnika do powierzchni?

  Jak dobrać grzejnik do powierzchni? Moc grzejnika elektrycznego na m2 – kalkulator

  Jak przeliczyć moc grzejników na m2? Mówiąc w uproszczeniu – to zależy. Nie ma jednego, sprawdzonego wzoru adekwatnego dla każdej lokalizacji i czasu. Przede wszystkim musimy sprawdzić poziom i stan izolacji naszego pomieszczenia. I tak dla mieszkań słabo ocieplonych zaleca się zachowanie mocy na poziomie od 150 do 200 W/m2. Jeśli pomieszczenie zostało zabezpieczone niewielką warstwą styropianu lub ma grube ściany i szczelne okna, sugeruje się wykorzystanie grzejników zapewniających moc od 100 do 150 W/m2. W przypadku nowoczesnego budownictwa i innych obiektów dobrze ocieplonych, skuteczne będą już urządzenia spełniające warunek od 60 do 90 W/m2. W każdym wypadku trzeba wziąć pod uwagę:

  • oczekiwaną temperaturę wewnętrzną pomieszczenia (szerzej o tym piszemy poniżej),

  • rodzaj i grubość przegród (ścian, stropów, podłogi) oraz zastosowanej w nich izolacji cieplnej,

  • rodzaj i wielkość okien,

  • usytuowanie pomieszczenia i okien względem stron świata,

  • strefy klimatyczne.

  Dobór grzejników do powierzchni – metody wykorzystania

  W celu określenia, jaki grzejnik wybrać do pomieszczenia, istotne jest również jego przeznaczenie. Gdy będzie on głównym źródłem ciepła w pokoju, bardzo ważne jest dokładne oszacowanie mocy. Użyteczna może się okazać metoda, którą przybliżyliśmy wcześniej w artykule. Warto też skorzystać z inteligentnego narzędzia do doboru grzejników do powierzchni (kalkulator). Inne priorytety ma decyzja, gdy urządzenie grzewcze jest tylko uzupełnieniem na chłodne dni. W tym wypadku można skupić się na jego designie i dopasowaniu do wystroju pomieszczenia.

  Jak przeliczyć moc grzejników na m2?

  Moc grzejnika może być też różna dla poszczególnych pomieszczeń. Jak dobrać grzejnik do metrażu łazienki czy sypialni? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Zazwyczaj w łazience stosuje się urządzenia większej mocy (130 W/m2), aby zachować wyższą temperaturę (około 25 stopni Celsjusza). W sypialni, gdzie nie ma konieczności dodatkowego dogrzewania (optymalna temperatura do snu to 19 stopni Celsjusza), można zastosować mniej restrykcyjne wskaźniki (70 W/m2). Warto też pamiętać, że dobór grzejnika elektrycznego o większej niż zalecana mocy, nie jest błędem. Zapewni on odpowiedni komfort cieplny, nie będzie generował dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, a w przypadku starzenia się budynku (a co za tym idzie także powstawaniu większych strat), pozwoli bez dalszych inwestycji utrzymać oczekiwaną temperaturę.

  Jaki grzejnik wybrać – główne źródło ciepła

  W naszych analizach rozpatrzymy dwa przykłady:

  • jak dobrać grzejnik do powierzchni pokoju o powierzchni 10 m2 i wysokości 2,7 metra, znajdującego się w starym, niezaizolowanym budynku.

  • Ile kw grzejnika na m2 pokoju o powierzchni 20 m2 i wysokości 2,5 metra, znajdującego się w nowoczesnym budownictwie.

  Zakładamy, że grzejniki stanowią tu jedyne źródło ciepła. Zauważmy także, że kubatura obu pokoi jest typowa. W pierwszej sytuacji wynosi ona 27m3. W związku z dużymi stratami ciepła, należy zastosować wyższy przelicznik (150 W/m2). Tym samym ostateczna, minimalna moc urządzenia powinna wynosić:

  150 W × 10 m2 = 1500 W/m2

  Druga sytuacja wymaga zastosowania innego przelicznika (70 W/m2). Otrzymujemy:

  70 W × 20 m2 = 1400 W/m2

  Mimo dwukrotnie większej powierzchni, pokój numer dwa wymaga teoretycznie zastosowania grzejnika o mniejszej mocy. W obu przypadkach sugerowalibyśmy montaż modelu NOGEN 4815, który doskonale sprawdza się w:

  • salonach kosmetycznych,

  • gabinetach medycznych,

  • kawalerkach,

  • salonach.

  Jak dobrać grzejnik do powierzchni – dodatkowe źródło ciepła

  Jak dobrać moc grzejnika do powierzchni pokoju, w którym znajduje się już źródło ciepła? Jeśli oczekiwana temperatura jest zbliżona do rzeczywistej, nie ma konieczności zakupu urządzeń wysokiej mocy. Przykładowo dla pokoju o wielkości 20 m2 z temperaturą na poziomie 22 stopni Celsjusza, wystarczy niewielka inwestycja w nowoczesny grzejnik 600W. Jego uruchomienie pozwala w kilkanaście minut nagrzać pomieszczenie do spodziewanych 25 stopni Celsjusza. W celu poznania parametrów grzejników NOGEN, zapraszamy do kontaktu.

  Czytaj również: Jaki wybrać grzejnik do pokoju?

  +48 512 333 633