Nogen i fotowoltaika, czyli jak ogrzewać za darmo?

Jeśli chcesz obniżyć koszty ogrzewania do absolutnego minimum, wprowadź do swojego domu energooszczędne grzejniki NOGEN oraz panele fotowoltaiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko będziesz mógł cieszyć się w pełni ekologicznym i bezpiecznymźródłem ciepła, ale także zaoszczędzisz.Poznaj skuteczne sposoby na to, jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jako źródło energii odnawialnej w ostatnim czasie zyskuje na popularności i z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu polskich domach. Choć zakres wykorzystywania energii słonecznej jest naprawdę szeroki, panele słoneczne można śmiało uznać za jeden z najlepszych sposobów na zrównoważone ogrzewanie budynków. Fotowoltaika stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form pozyskiwania energii, ponieważ jest proekologiczna – zmniejsza emisję dwutlenku węgla, skutecznie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Zarazem stanowi rozwiązanie niezwykle praktyczne, dlatego że promienie słoneczne są dostępne wszędzie, a ich zasoby nie mają ograniczeń. Jeśli masz dość rosnących rachunków za prąd i degradacji środowiska naturalnego – ogrzewanie fotowoltaiką i grzejnikami NOGEN to inwestycja dla Ciebie.

Ale jak działa fotowoltaika? Wbrew pozorom sposób funkcjonowania paneli słonecznych jest stosunkowo prosty. Energia elektryczna tworzy się dzięki zjawisku efektu fotowoltaicznego – w elemencie zwanym półprzewodnikiem dochodzi do powstania siły elektromotorycznej, która w ogniwach fotowoltaicznych (z nich składają się panele słoneczne) zostaje zamieniona na prąd stały. Proces zjawiska fotowoltaicznego wspiera falownik, umożliwiający przekształcenie prądu stałego pozyskanego z paneli słonecznych w prąd ziemny, czyli znajdujący się w gniazdkach elektrycznych. Ile kosztuje fotowoltaika? Mimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji, zakup paneli słonecznych opłaca się, ponieważ pozyskanie energii w ten sposób umożliwia zwrot z inwestycji już po kliku latach.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika niewątpliwie posiada wiele zalet, a wśród nich szczególne znaczenie mają względy ekonomiczne. Jak już zostało powiedziane, dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii inwestycja w panele słoneczne zwraca się po stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna umożliwia magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, co pozwala uniezależnić się od stale zmieniających się cen prądu. W kontekście pytania ile kosztuje fotowoltaika, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że domy z panelami słonecznymi mają na rynku znacznie większą wartość. Jeśli więc kiedyś postanowisz sprzedać nieruchomość, otrzymasz znacznie wyższą ofertę. Mówiąc o korzyściach paneli słonecznych, nie można również pominąć kwestii ochrony środowiska. Słońce o w odróżnieniu od tradycyjnych źródeł energii jest ekologiczne i nie prowadzi do dewastacji środowiska naturalnego. Ponadto instalacja fotowoltaiczna często wiąże się z możliwością otrzymania dotacji (sprawdź szczegóły programu dopłat „Czyste Powietrze”). Warto również wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach proces instalacji paneli słonecznych jest niezwykle prosty – zarówno na etapie wyboru, montażu, użytkowania i konserwacji.

Grzejnik elektryczny NOGEN i fotowoltaika – korzyści

Fotowoltaika i NOGEN to rozwiązanie, które wiąże się z szeregiem korzyści – pozwala cieszyć się pełni bezpiecznym, wydajnym i czystym źródłem ciepła, a także umożliwia obniżenie rachunków. Dzięki ogrzewaniu fotowoltaiką optymalnie wykorzystasz zgromadzoną nadwyżkę energii i uniezależnisz się od cen prądu narzucanych przez operatorów. Należymy do programu „Czyste Powietrze”, więc jeśli spełniasz odpowiednie warunki, możeszotrzymać dofinansowanie na instalacje grzejników NOGEN. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ogrzewanie elektryczne naszymi urządzeniami, przeczytaj ten artykuł.

Grzejnik elektryczny NOGEN i fotowoltaika – korzyści:

 • ogrzejesz dom, a przy tym zaoszczędzisz,
 • optymalnie wykorzystasz nadwyżkę energii z fotowoltaiki,
 • wymienisz tradycyjne formy ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła,
 • otrzymasz możliwość dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Ogrzewanie fotowoltaiką – ile energii uzyskasz?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę, musisz najpierw ocenić zapotrzebowanie energetyczne całego domu. W tym celu warto zapoznać się z tabelą obrazującą wpływ kąta nachylenia instalacji względem ziemi oraz azymutu. Dzięki niej określisz, ile energii realnie uzyskasz ze swojej domowej elektrowni.

TABELA 1

Tabela 1. Wpływ kąta nachylenia instalacji względem ziemi oraz azymutu instalacji (odchylenia od kierunku południowego) na produkcję energii.

Jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę?

Znając już realny uzysk z instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z naszego wzoru, dzięki któremu możesz obliczyć maksymalną powierzchnię do ogrzania z wykorzystaniem z produktów NOGEN. Wzór jest oparty o kilka założeń związanych z konstrukcją samego budynku oraz z danymi na temat naszych grzejników. Zobacz, jak działa fotowoltaika i NOGEN.

Założenia:

 • dom w nowym budownictwie
 • współczynnik izolacji U=0,3
 • wysokość pomieszczeń = 2,5m
 • okres grzewczy 6 miesięcy
 • średnia temperatura wewnątrz 20 stopni Celsjusza
 • średnia temperatura na zewnątrz -2 stopnie Celsjusza

Dane:

 • A – roczna produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej (kWh)
 • B – realny uzysk energii z Twojej instalacji fotowoltaicznej (wartość z tabeli 1)
 • N – miesięczne zużycie energii (kW) grzejnika NOGEN na ogrzanie 1 m3 = 2,58 kW/m3
 • H – wysokość pomieszczeń (w naszym przypadku zakładamy 2,5m)
 • G – długość okresu grzewczego (przyjmujemy 6 miesięcy)

Grzejniki elektryczne a panele fotowoltaiczne. Jak to policzyć?

Wzór:

A*B/N/H/G = Maksymalna powierzchnia jaką ogrzejesz za darmo

Przykład:

5000*0,9/2,58/2,5/6=116,28 m2

Skorzystaj z przygotowanej tabeli dla najpopularniejszych wielkości domowych elektrowni fotowoltaicznych. Zobacz, jaką powierzchnię domu ogrzejesz wykorzystując energię z własnej instalacji i grzejniki NOGEN.

TABELA 2

Tabela 2. „Grzejniki elektryczne a panele fotowoltaiczne”. Maksymalna powierzchnia/kubatura do ogrzania za darmo w ramach energii wyprodukowanej z własnej instalacji PV.