Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne, czyli jak ogrzewać za darmo?

Wzrost cen prądu, węgla i gazu sprawia, że coraz więcej Polaków poszukuje alternatywnych źródeł energii. Wśród nich największym powodzeniem cieszy się fotowoltaika. Dzięki niej można wygenerować znaczne oszczędności na energii elektrycznej. Dlaczego ogrzewanie fotowoltaiką się opłaca i jakie systemy grzewcze mogą z nią współpracować? Poznaj skuteczne sposoby na to, jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę.

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces przetwarzania promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jako źródło energii odnawialnej w ostatnim czasie zyskuje na popularności i z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu polskich gospodarstwach. Czy można ogrzać dom z paneli fotowoltaicznych? Choć zakres wykorzystywania energii słonecznej jest naprawdę szeroki, panele słoneczne można śmiało uznać za jeden z najlepszych sposobów na zrównoważone ogrzewanie. Fotowoltaika stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych form pozyskiwania energii, ponieważ jest proekologiczna – zmniejsza emisję dwutlenku węgla, skutecznie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. Zarazem stanowi rozwiązanie niezwykle praktyczne, dlatego że promienie słoneczne są dostępne wszędzie, a ich zasoby nie mają ograniczeń. Jeśli masz dość rosnących rachunków za prąd i degradacji środowiska naturalnego – ogrzewanie fotowoltaiką i grzejnikami NOGEN to inwestycja dla Ciebie.

Ale jak działa fotowoltaika? Wbrew pozorom sposób funkcjonowania paneli słonecznych jest stosunkowo prosty. Energia elektryczna tworzy się dzięki zjawisku efektu fotowoltaicznego – w elemencie zwanym półprzewodnikiem dochodzi do powstania siły elektromotorycznej, która w ogniwach fotowoltaicznych (z nich składają się panele słoneczne) zostaje zamieniona na prąd stały. Proces zjawiska fotowoltaicznego wspiera falownik, umożliwiający przekształcenie prądu stałego pozyskanego z paneli słonecznych w prąd ziemny, czyli znajdujący się w gniazdkach elektrycznych.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika niewątpliwie posiada wiele zalet, a wśród nich szczególne znaczenie mają względy ekonomiczne. Jak już zostało powiedziane, dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii inwestycja w panele słoneczne zwraca się po stosunkowo krótkim czasie. Dodatkowo ogrzewanie z fotowoltaiki umożliwia magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, co pozwala uniezależnić się od stale zmieniających się cen prądu. W kontekście pytania ile kosztuje fotowoltaika, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że domy z panelami słonecznymi mają na rynku znacznie większą wartość. Jeśli więc kiedyś postanowisz sprzedać nieruchomość, otrzymasz znacznie wyższą ofertę. Mówiąc o korzyściach paneli słonecznych, nie można również pominąć kwestii ochrony środowiska. Słońce w odróżnieniu od tradycyjnych źródeł energii jest ekologiczne i nie prowadzi do dewastacji środowiska naturalnego. Ponadto ogrzewanie domu fotowoltaiką często wiąże się z możliwością otrzymania dotacji (sprawdź szczegóły programu dopłat „Czyste Powietrze”). Warto również wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach proces instalacji paneli słonecznych jest niezwykle prosty – zarówno na etapie wyboru, montażu, użytkowania i konserwacji.

Czy fotowoltaika wystarczy do ogrzania domu?

Nie ma drugiego tak powszechnie dostępnego i zarazem ekologicznego rozwiązania jak fotowoltaika. Ogrzewanie z paneli fotowoltaicznych bez dodatkowego wsparcia jest jednak niemożliwe. Aby dostarczyć ciepło do budynku, trzeba wyposażyć się w urządzenia grzewcze zasilane prądem. Przy wyborze odpowiednich parametrów umożliwi ono ogrzewanie niemal za darmo, a przy okazji przysłuży się środowisku naturalnemu.

Ile kosztuje fotowoltaika do ogrzewania domu? 

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika. Choć generalnie cena tej usługi jest dość wysoka, ostatecznie zależy od wielu czynników, jak chociażby moc i rodzaj instalowanych paneli słonecznych. Niemniej warto mieć świadomość, że niezależnie od poniesionych kosztów, ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki opłaca się, ponieważ inwestycja zwraca się już po kilku latach. Oczywiście wiele zależy tutaj od dodatkowego systemu grzewczego. Kalkulując wydatki, trzeba wziąć pod uwagę to, ile kosztuje fotowoltaika i ogrzewanie, które będzie ją wspierać. Jak już zostało wspomniane, nie wystarczą same panele fotowoltaiczne. Ogrzewanie domu musi wesprzeć pompa ciepła, podłogówka, albo grzejniki elektryczne. Sprawdź, co opłaca się najbardziej i jak ogrzać dom za darmo.

Jakie ogrzewanie do fotowoltaiki?

W czasach kryzysu energetycznego (więcej o tym w artykule: „Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy?”), a także większej dbałości o środowisko, wiele osób decyduje się na korzystanie z bardziej ekologicznych źródeł energii. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika. Ogrzewanie domu za pomocą światła słonecznego bez wątpienia stanowi doskonałe rozwiązanie. Potrzebuje jednak wspomagania w postaci odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Jakie ogrzewanie do fotowoltaiki pasuje najlepiej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto nosi się z zamiarem dostarczenia ciepła do swojego domu w sposób ekologiczny i co najważniejsze, tani. Tymczasem trudno jest dokonać wyboru, ponieważ każda z dostępnych opcji ma swoje wady oraz zalety. Na rynku nie brakuje urządzeń, dzięki którym ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką będzie maksymalnie wydajne i przyjazne środowisku. 

Skoro już zostało powiedziane, czy fotowoltaika wystarczy do ogrzewania domu, pora przyjrzeć się urządzeniom grzewczym zasilanym prądem, które są w stanie z nią współpracować.

Ogrzewanie budynku – pompa ciepła zasilana fotowoltaiką

Jeśli chodzi o ekologiczne ogrzewanie budynku, pompa ciepła zasilana fotowoltaiką stanowi świetny wybór. Jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także wydajna – osiąga sprawność rzędu 400%. W dodatku cechuje się wysokim komfortem użytkowania. Niemniej nawet przy tylu korzyściach fotowoltaika i ogrzewanie za pomocą pompy ciepła nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Należy wśród nich wymienić bardzo drogą oraz wymagającą zaawansowanych prac instalację, a także konieczność częstych przeglądów.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego

Jakie ogrzewanie przy fotowoltaice jeszcze dobrze się sprawdzi? W końcu nie każdemu odpowiada pompa ciepła. Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego jest kolejnym z dostępnych rozwiązań. Do zalet takiej instalacji można zaliczyć przede wszystkim wysoki komfort. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury dla ludzkiego organizmu i nie przesusza powietrza. Ponadto wygląda bardzo estetycznie oraz nie zajmuje dużo miejsca. Podłogówka ma jednak wadę w postaci wysokiego kosztu inwestycji (około 30% więcej w porównaniu do grzejników), a także konieczności położenia instalacji jeszcze przed wykonaniem podłogi.

Ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką

Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne to połączenie, które wiele osób wybiera zamiast pompy ciepła czy podłogówki. I nie ma się co dziwić, ponieważ ma naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim: nie wymaga skomplikowanej instalacji czy ingerowania w strukturę budynku, dzięki czemu jego montaż prawie nic nie kosztuje. W dodatku w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań posiada naprawdę atrakcyjną cenę. Ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką wbrew powszechnemu przekonaniu jest także niezwykle oszczędne – o ile wybierze się grzejniki wyposażone w nowoczesną technologię.

Jakie grzejniki do paneli fotowoltaicznych?

Doskonałym wyborem będą konwektory NOGEN, które funkcjonują na zasadzie maksymalnego wykorzystania prądu oraz przetwarzania go na energię cieplną. Dzięki temu są nawet trzy razy bardziej wydajne od standardowych grzejników dostępnych na rynku, a co najlepsze – doskonale współpracują z fotowoltaiką. Jeśli połączy się je z panelami słonecznymi, można ogrzewać dom niemal bezkosztowo.

Więcej informacji o tym, dlaczego fotowoltaika i ogrzewanie domu naszymi grzejnikami jest świetnym rozwiązaniem, możemy udzielić telefonicznie lub mailowo – zapraszamy do kontaktu.

Zastanawiasz się, jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki do ogrzewania domu? Wybierz grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN, a zagospodarujesz zgromadzoną energię w najlepszy z możliwych sposobów!

Grzejnik elektryczny NOGEN i fotowoltaika – korzyści

Fotowoltaika i NOGEN to rozwiązanie, które wiąże się z szeregiem korzyści – pozwala cieszyć się pełni bezpiecznym, wydajnym i czystym źródłem ciepła, a także umożliwia obniżenie rachunków. Dzięki ogrzewaniu fotowoltaiką optymalnie wykorzystasz zgromadzoną nadwyżkę energii i uniezależnisz się od cen prądu narzucanych przez operatorów. Należymy do programu „Czyste Powietrze”, więc jeśli spełniasz odpowiednie warunki, możesz otrzymać dofinansowanie na montaż grzejników NOGEN.

Grzejnik elektryczny NOGEN i fotowoltaika – korzyści:

  • ogrzejesz dom, a przy tym zaoszczędzisz,
  • optymalnie wykorzystasz nadwyżkę energii z fotowoltaiki,
  • wymienisz tradycyjne formy ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła,
  • otrzymasz możliwość dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Ogrzewanie fotowoltaiką – ile energii uzyskasz?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę, musisz najpierw ocenić zapotrzebowanie energetyczne całego domu. W tym celu warto zapoznać się z tabelą obrazującą wpływ kąta nachylenia instalacji względem ziemi oraz azymutu. Dzięki niej określisz, ile energii realnie uzyskasz ze swojej domowej elektrowni.

TABELA 1

Tabela 1. Wpływ kąta nachylenia instalacji względem ziemi oraz azymutu instalacji (odchylenia od kierunku południowego) na produkcję energii.

Jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę?

Znając już realny zysk z instalacji fotowoltaicznej, skorzystaj z naszego wzoru, dzięki któremu możesz obliczyć maksymalną powierzchnię do ogrzania z wykorzystaniem z produktów NOGEN. Wzór jest oparty o kilka założeń związanych z konstrukcją samego budynku oraz z danymi na temat naszych grzejników. Zobacz, jak działa fotowoltaika i NOGEN.

Założenia:

  • dom w nowym budownictwie
  • współczynnik izolacji U=0,3
  • wysokość pomieszczeń = 2,5m
  • okres grzewczy 6 miesięcy
  • średnia temperatura wewnątrz 20 stopni Celsjusza
  • średnia temperatura na zewnątrz -2 stopnie Celsjusza

Dane:

  • A – roczna produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej (kWh)
  • B – realny uzysk energii z Twojej instalacji fotowoltaicznej (wartość z tabeli 1)
  • N – miesięczne zużycie energii (kW) grzejnika NOGEN na ogrzanie 1 m3 = 2,58 kW/m3
  • H – wysokość pomieszczeń (w naszym przypadku zakładamy 2,5m)
  • G – długość okresu grzewczego (przyjmujemy 6 miesięcy)

Grzejniki elektryczne a panele fotowoltaiczne. Jak to policzyć?

Wzór:

A*B/N/H/G = Maksymalna powierzchnia jaką ogrzejesz za darmo

Przykład:

5000*0,9/2,58/2,5/6=116,28 m2

Skorzystaj z przygotowanej tabeli dla najpopularniejszych wielkości domowych elektrowni fotowoltaicznych. Zobacz, jaką powierzchnię domu pozwoli Ci ogrzać fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne NOGEN.

TABELA 2

Tabela 2. „Grzejniki elektryczne a panele fotowoltaiczne”. Maksymalna powierzchnia/kubatura do ogrzania za darmo w ramach energii wyprodukowanej z własnej instalacji PV.