Przeniesienie grzejnika? A może montaż grzejnika NOGEN?
Przeniesienie grzejnika nie należy do łatwych zadań. Wiąże się z przeprowadzaniem skomplikowanych prac remontowych, a także wymaga uzyskania zgody administratora budynku. Aby uniknąć komplikacji, warto przygotować się na to zawczasu i zakupić urządzenie grzewcze łatwe w montażu oraz demontażu. Koszt przeniesienia grzejnika przez profesjonalistów jest przecież wysoki, a samemu trudno sprostać wyzwaniom, z którymi wiąże się gruntowny remont.
Przeniesienie grzejnika – na co zwrócić uwagę?
Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w których przeniesienie grzejnika staje się koniecznością. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakres przeprowadzanych prac, ale także wymogi prawne. Jak zabrać się za przeniesienie grzejnika w bloku pod względem formalnym oraz technicznym?
1. Poproś o zgodę administratora budynku
Przeniesienie grzejnika na inną ścianę należy zacząć od wysłania pisma do spółdzielni lub wspólnoty, która zarządza mieszkaniem. W podaniu powinien zostać uwzględniony projekt instalacji grzewczej, a jeśli w planach jest dodatkowo wymiana grzejnika, również jego model i parametry. Administrator może wyrazić zgodę, zaproponować inne urządzenie, lub całkowicie odrzucić prośbę, np. gdy zmiana umiejscowienia urządzenia grzewczego zakłóci przepływ ciepła w budynku.
2. Wykonaj przeniesienie grzejnika samodzielnie…
Po uzyskaniu zgody od zarządcy można przystąpić do pracy. Przeniesienie grzejnika samemu bez wątpienia stanowi wyzwanie. Obecnie większość urządzeń grzewczych jest podłączonych do centralnej instalacji z pomocą przewodów biegnących pod wylewką podłogową. Zmiana umiejscowienia grzejnika wymaga jej częściowego zerwania. Należy pozbyć się warstwy betonowej w miejscach, w których zostały poprowadzone dotychczasowe przewody, a także tam, gdzie znajdą się nowe.
Następnie trzeba wykuć kawałek ściany, aby zrobić otwór na przyłącze dla urządzenia. Po prawidłowej instalacji wszystkich elementów można uzupełnić puste fragmenty wylewką i podłączyć przewody grzewcze do przyłącza w ścianie. Dopiero wtedy można zabrać się za montaż grzejnika.
3. …lub skorzystaj z pomocy fachowców
Nie ulega wątpliwości, że instalacja grzejnika w innym miejscu nie jest łatwym zadaniem. Zamiast więc robić to o własnych siłach, warto skorzystać z pomocy fachowców. Ile kosztuje przeniesienie grzejnika? Nie da się jednoznacznie określić. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac, które będzie musiała wykonać ekipa remontowa, a także od jej indywidualnych stawek oraz sposobu rozliczania. Duże znaczenie może mieć również sama lokalizacja – z reguły w dużych miastach koszty przeniesienia grzejnika są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
A może montaż grzejnika elektrycznego NOGEN?
Kucie betonowej wylewki i fragmentu ściany, podłączanie przewodów, aby montaż grzejnika elektrycznego w nowym miejscu doszedł do skutku… Wszystko to jest niesamowicie pracochłonne, a niekiedy, jeśli zarządca nie wyrazi zgody, wręcz niemożliwe. Konieczności przeprowadzania skomplikowanego remontu da się jednak uniknąć, o ile wybierze się nasz grzejnik. Montaż konwektora NOGEN nie wymaga bowiem ingerowania w strukturę budynku. Wystarczy w kilku prostych krokach umieścić urządzenie na ścianie i podłączyć je do kontaktu. Jego niewątpliwym atutem jest także bardzo niski, niemal zerowy koszt montażu. Grzejnika NOGEN nie trzeba instalować przy pomocy fachowców, a więc płacić dodatkowo za ich usługi. Całość pracy można wykonać samemu w niecałą godzinę! Aby to udowodnić, poniżej przedstawiamy krótki instruktaż.
NOGEN – montaż grzejnika na ścianie
1. Montaż grzejnika na ścianie wykonuje się za pomocą specjalnych śrub, uchwytów oraz kołków, które dostarczane są razem z urządzeniem. Wtyczka z gniazdka o mocy 230 V musi być obowiązkowo wyjęta.
2. W zależności od modelu grzejnika uchwyty trzeba zainstalować w odległości 25 do 30 cm od siebie w przypadku urządzenia o szerokości 48 cm oraz w odległości 50 do 60 cm od siebie w przypadku urządzenia o szerokości 84 cm. Dolny zaczep uchwytu powinien znajdować się 10 cm od podłogi, co pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza zgodnie z zasadą rozsądnego ogrzewania.
3. Po przymocowaniu uchwytów do ściany grzejnik należy zwiesić na dolnych zaczepach, tak aby obydwa uchwyty znalazły się w identycznej odległości od brzegów obudowy urządzenia.
4. Na koniec pozostaje zahaczyć górne zaczepy o górny element grzejnika i dokręcić śrubę do momentu jej usztywnienia.
Zastanawiałeś się, ile kosztuje montaż grzejnika NOGEN? Teraz już wiesz, że zupełnie nic! Inne przydatne porady dotyczące naszych urządzeń, m.in. instalacji, obsługi, czy gwarancji znajdziesz w zakładce „Do pobrania”. Z kolei cenne wskazówki dotyczące tego, jak wybrać grzejnik do mieszkania, przeczytasz w artykule dostępnym tutaj.
-
N4820B Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815B Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810B Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł
-
N4410B Grzejnik 1000W-18m2/45m32,800.00zł
-
N2806B Grzejnik 600W-12m2/30m32,700.00zł
-
N2406B Grzejnik 600W-8m2/20m32,500.00zł
-
N4820G Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815G Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810G Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł