Przeniesienie grzejnika? A może montaż grzejnika NOGEN?

Przeniesienie grzejnika nie należy do łatwych zadań. Wiąże się z przeprowadzaniem skomplikowanych prac remontowych, a także wymaga uzyskania zgody administratora budynku. Aby uniknąć komplikacji, warto przygotować się na to zawczasu i zakupić urządzenie grzewcze łatwe w montażu oraz demontażu. Koszt przeniesienia grzejnika przez profesjonalistów jest przecież wysoki, a samemu trudno sprostać wyzwaniom, z którymi wiąże się gruntowny remont.

Przeniesienie grzejnika – na co zwrócić uwagę?

Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w których przeniesienie grzejnika staje się koniecznością. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakres przeprowadzanych prac, ale także wymogi prawne. Jak zabrać się za przeniesienie grzejnika w bloku pod względem formalnym oraz technicznym?

1. Poproś o zgodę administratora budynku

Przeniesienie grzejnika na inną ścianę należy zacząć od wysłania pisma do spółdzielni lub wspólnoty, która zarządza mieszkaniem. W podaniu powinien zostać uwzględniony projekt instalacji grzewczej, a jeśli w planach jest dodatkowo wymiana grzejnika, również jego model i parametry. Administrator może wyrazić zgodę, zaproponować inne urządzenie, lub całkowicie odrzucić prośbę, np. gdy zmiana umiejscowienia urządzenia grzewczego zakłóci przepływ ciepła w budynku.

2. Wykonaj przeniesienie grzejnika samodzielnie…

Po uzyskaniu zgody od zarządcy można przystąpić do pracy. Przeniesienie grzejnika samemu bez wątpienia stanowi wyzwanie. Obecnie większość urządzeń grzewczych jest podłączonych do centralnej instalacji z pomocą przewodów biegnących pod wylewką podłogową. Zmiana umiejscowienia grzejnika wymaga jej częściowego zerwania. Należy pozbyć się warstwy betonowej w miejscach, w których zostały poprowadzone dotychczasowe przewody, a także tam, gdzie znajdą się nowe.

Następnie trzeba wykuć kawałek ściany, aby zrobić otwór na przyłącze dla urządzenia. Po prawidłowej instalacji wszystkich elementów można uzupełnić puste fragmenty wylewką i podłączyć przewody grzewcze do przyłącza w ścianie. Dopiero wtedy można zabrać się za montaż grzejnika.

3. …lub skorzystaj z pomocy fachowców

Nie ulega wątpliwości, że instalacja grzejnika w innym miejscu nie jest łatwym zadaniem. Zamiast więc robić to o własnych siłach, warto skorzystać z pomocy fachowców. Ile kosztuje przeniesienie grzejnika? Nie da się jednoznacznie określić. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania prac, które będzie musiała wykonać ekipa remontowa, a także od jej indywidualnych stawek oraz sposobu rozliczania. Duże znaczenie może mieć również sama lokalizacja – z reguły w dużych miastach koszty przeniesienia grzejnika są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.

A może montaż grzejnika elektrycznego NOGEN?

Kucie betonowej wylewki i fragmentu ściany, podłączanie przewodów, aby montaż grzejnika elektrycznego w nowym miejscu doszedł do skutku… Wszystko to jest niesamowicie pracochłonne, a niekiedy, jeśli zarządca nie wyrazi zgody, wręcz niemożliwe. Konieczności przeprowadzania skomplikowanego remontu da się jednak uniknąć, o ile wybierze się nasz grzejnik. Montaż konwektora NOGEN nie wymaga bowiem ingerowania w strukturę budynku. Wystarczy w kilku prostych krokach umieścić urządzenie na ścianie i podłączyć je do kontaktu. Jego niewątpliwym atutem jest także bardzo niski, niemal zerowy koszt montażu. Grzejnika NOGEN nie trzeba instalować przy pomocy fachowców, a więc płacić dodatkowo za ich usługi. Całość pracy można wykonać samemu w niecałą godzinę! Aby to udowodnić, poniżej przedstawiamy krótki instruktaż.

NOGEN – montaż grzejnika na ścianie

1. Montaż grzejnika na ścianie wykonuje się za pomocą specjalnych śrub, uchwytów oraz kołków, które dostarczane są razem z urządzeniem. Wtyczka z gniazdka o mocy 230 V musi być obowiązkowo wyjęta.

2. W zależności od modelu grzejnika uchwyty trzeba zainstalować w odległości 25 do 30 cm od siebie w przypadku urządzenia o szerokości 48 cm oraz w odległości 50 do 60 cm od siebie w przypadku urządzenia o szerokości 84 cm. Dolny zaczep uchwytu powinien znajdować się 10 cm od podłogi, co pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza zgodnie z zasadą rozsądnego ogrzewania.

3. Po przymocowaniu uchwytów do ściany grzejnik należy zwiesić na dolnych zaczepach, tak aby obydwa uchwyty znalazły się w identycznej odległości od brzegów obudowy urządzenia.

4. Na koniec pozostaje zahaczyć górne zaczepy o górny element grzejnika i dokręcić śrubę do momentu jej usztywnienia.

Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.

Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.

Zastanawiałeś się, ile kosztuje montaż grzejnika NOGEN? Teraz już wiesz, że zupełnie nic! Inne przydatne porady dotyczące naszych urządzeń, m.in. instalacji, obsługi, czy gwarancji znajdziesz w zakładce „Do pobrania”. Z kolei cenne wskazówki dotyczące tego, jak wybrać grzejnik do mieszkania, przeczytasz w artykule dostępnym tutaj.