Czy ogrzewanie domu prądem się opłaca? Koszt ogrzewania domu prądem

Ogrzewanie domu prądem jeszcze 10 lat temu byłoby totalnie nieopłacalne. Tańsze alternatywy takie jest węgiel, drewno czy gaz, blokowały rozwój nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii. W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi oraz kurczącymi się zapasami surowców kopalnych zaczęto poszukiwać innych rozwiązań na zapewnienie komfortu cieplnego. W ten sposób na popularności i efektywności zyskało ogrzewania na prąd, które jest dzisiaj jednym z najchętniej wykorzystywanych. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda tanie ogrzewanie domu prądem.

Czym lepiej ogrzewać dom: gazem czy prądem? 

Jeszcze do niedawna mało kto uznawał ogrzewanie domu prądem za rozwiązanie korzystne finansowo. Za bardziej opłacalne uchodziły takie źródła energii jak węgiel, drewno czy właśnie gaz, jednak wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa ich popularność zaczęła maleć, czemu towarzyszyły problemy z dostępnością poszczególnych surowców. Jednocześnie rozwój nowoczesnej technologii sprawił, że pojawiło się wydajniejsze, a co za tym idzie tańsze ogrzewanie na prąd. Koszty zakupu i eksploatacji urządzeń zasilanych energią elektryczną mogą być obecnie dużo niższe niż gazowych. Oczywiście wiele zależy od posiadanej infrastruktury oraz wybranej technologii grzewczej. Jednak mając świadomość potencjalnych korzyści, zdecydowanie warto rozważyć ogrzewanie domu prądem. Nie tylko ze względu na jego opłacalność, ale także kwestie ekologiczne. Elektryczność jest bardziej zrównoważoną opcją w porównaniu do gazu, który zalicza się do paliw kopalnych i zwiększa emisję CO2 do atmosfery. Ogrzewanie mieszkania prądem to dobry krok w kierunku zadbania o przyszłość naszej planety.

Ogrzewanie na prąd – koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Na łączny koszt ogrzewania domu prądem składa się zakup urządzeń oraz opłaty użytkowe. W przypadku tego typu rozwiązania sytuacja jest odwrotna niż dla innych instalacji. Ogrzewanie na prąd charakteryzuje się stosunkowo niskim kosztom inwestycyjnym, któremu towarzyszą wyższe rachunki za eksploatację. Nie jest to jednak regułą, a przynajmniej nie w zakresie drugiej przesłanki. Koszt ogrzewania domu prądem zależy bowiem od:

  • technologii urządzeń,
  • konieczności wykonania napraw i przeglądów serwisowych,
  • dostosowania infrastruktury.

Czy opłaca się grzać prądem?

Czy ogrzewanie prądem jest drogie? Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej rosną dynamicznie w ostatnich latach. Jeszcze w 2020 roku gospodarstwa domowe płaciły przeciętnie 0,5374 zł netto/kWh, podczas gdy w 2023 roku ustanowiono maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 0,693 zł netto/kWh. Ta przesłanka może zniechęcać do montażu urządzeń do ogrzewania domu prądem, warto jednak wziąć pod uwagę, że:

  • jeszcze bardziej wzrosły ceny innych surowców: gazu, oleju, pelletu i węgla;
  • decydując się na ogrzewanie prądem w nowym obiekcie, nie ponosimy kosztów dostosowania infrastruktury (np. przyłączy, budowy kominów);
  • grzejniki elektryczne nie wymagają przeprowadzania przeglądów;
  • znacząco wzrosła sprawność urządzeń, co przekłada się na malejące zapotrzebowanie na prąd.

Ogrzewanie na prąd nie generuje też zanieczyszczeń, jest komfortowe (można nim sterować z poziomu programatora), nie wymaga posiadania kotłowni i składowania materiałów.

Jak tanio ogrzać dom prądem?

Ogrzewanie domu prądem może przybierać różną postać. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy:

Koszty ogrzewania pradem

Ogrzewanie na prąd – koszt systemu akumulacyjnego

Systemy akumulacyjne są oparte na specjalnych piecach „gromadzących” ciepło. To ogrzewanie prądem ma swoje zalety, między innymi możliwość utrzymywania temperatury przez dłuższy czas. Z drugiej strony decydując się na jego zakup, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Każde ogrzewane pomieszczenie powinno mieć swój własny piec, który ma stosunkowo duże rozmiary i wagę. To nie koniec wad tego typu ogrzewania na prąd. Koszt doprowadzenia urządzenia do właściwej temperatury jest także wyższy, z uwagi na czas niezbędny do uzyskania pełni mocy.

Ogrzewanie na prąd – pompy ciepła

Pompy ciepła to stosunkowo drogie w zakupie ogrzewanie na prąd. Koszt nabycia pieców akumulacyjnych dla 4 pomieszczeń wynosi około 15 tys. zł, montaż omawianego OZE powinien zamknąć się w kwocie około 50 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty serwisów, które w okresie gwarancyjnym są obowiązkowe. Wszystko to sprawia, że montaż pompy ciepła nie jest najtańszym rozwiązaniem na rynku.

Ogrzewanie prądem – koszt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie mieszkania prądem za pomocą tak zwanej „podłogówki” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że obiekt dopiero powstaje lub znajduje się w kapitalnym remoncie. Problematyczny montaż, trafiające się problemy z instalacją, a wreszcie czas niezbędny do nagrzania pomieszczeń, zniechęcają potencjalnych inwestorów już istniejących budynków do lokowania wcale nie małych środków w tego rodzaju ogrzewanie na prąd.

Grzejniki na podczerwień

Ogrzewanie na prąd można także uzyskać dzięki wykorzystaniu grzejników na podczerwień. Koszty tego rozwiązania są nieco wyższe niż montaż urządzeń konwektorowych. Z uwagi na to, że działają punktowo, są one szczególnie zalecane w miejscach, gdzie ciepło ma objąć konkretne przedmioty czy miejsca (hale produkcyjne, ogródki gastronomiczne czy warsztaty samochodowe).

Ogrzewanie domu prądem z wykorzystaniem konwekcji

Jakie jest najtańsze ogrzewanie na prąd? Jednym ze sposobów na oszczędne ogrzewanie domu prądem są elektryczne grzejniki konwektorowe. Ich działanie opiera się na zjawisku konwekcji, czyli przepływu ciepła poprzez ruch mas powietrza. Gdy powietrze styka się z gorącym elementem grzewczym urządzenia, nagrzewa się i staje się lżejsze, co powoduje jego wznoszenie się w górę. Zimniejsze, cięższe powietrze zastępuje ciepłe unoszące się ku górze, tworząc cykl przepływu, który doprowadza do ogrzania przestrzeni. Urządzeniami, które wykorzystują do pracy wspomniane zjawisko są właśnie grzejniki NOGEN.

Czy konwekcja to tanie ogrzewanie na prąd? Szczegółowe koszty dotyczące montażu i użytkowania naszych grzejników zawarliśmy w artykule „Ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi NOGEN?”. Warto jednak tutaj podkreślić, że urządzenia NOGEN są wyposażone w nowoczesną technologię, funkcję optymalizacji temperatury i ręczne sterowanie, dzięki czemu pozwalają wygenerować większe oszczędności niż inne urządzenia tego typu dostępne na rynku.

Na uwagę zasługuje również fakt, że grzejniki marki NOGEN cechuje uniwersalność. Można je zastosować zarówno w nowym budownictwie, jak i starszych obiektach, mieszkaniach czy domkach letniskowych. Pozwalają na niemal natychmiastowy komfort cieplny i znacząco obniżają rachunki za ogrzewanie elektryczne, przez co stanowią tanie ogrzewanie na prąd.

Jakie ogrzewanie na prąd jest najtańsze?

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne? Niewątpliwie tak. Szukając najtańszego ogrzewania na prąd, kluczowy jest jednak dobór odpowiednich komponentów. Nowe budownictwo ma większe pole wyboru (między innymi ogrzewanie podłogowe). Z kolei obiekty już istniejące powinny postawić na ogrzewanie na prąd zapewniające natychmiastowy wzrost temperatury (mniejsze straty ciepła) oraz wysoką sprawność. Jak ogrzać dom prądem? Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się grzejniki konwektorowe NOGEN. Można je dopasować do różnych pomieszczeń, są tanie oraz komfortowe w użytkowaniu. To dobry wybór na ogrzewanie prądem. Koszt rozwiązania można zobaczyć, odwiedzając naszą witrynę! W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z działem obsługi klienta. Z przyjemnością wyjaśnimy, jak grzejniki NOGEN pozwalają wygenerować oszczędności i co odróżnia je od innych urządzeń konwektorowych dostępnych na rynku. Pomożemy także wybrać model o optymalnej mocy, tak aby ogrzewanie było maksymalnie opłacalne oraz wydajne.