Czy ogrzewanie domu prądem się opłaca? Koszt ogrzewania domu prądem

Ogrzewanie domu prądem jeszcze 10 lat temu byłoby totalnie nieopłacalne. Tańsze alternatywy takie jest węgiel, drewno czy gaz, blokowały rozwój nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii. W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi oraz kurczącymi się zapasami surowców kopalnych zaczęto poszukiwać innych rozwiązań na zapewnienie komfortu cieplnego. W ten sposób na popularności i efektywności zyskało ogrzewania na prąd, które jest dzisiaj jednym z najchętniej wykorzystywanych. W tym artykule podpowiemy, jak wygląda tanie ogrzewanie domu prądem.

Ogrzewanie na prąd – koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Na łączny koszt ogrzewania domu prądem składa się zakup urządzeń oraz opłaty użytkowe. W przypadku tego typu rozwiązania sytuacja jest odwrotna niż dla innych instalacji. Stosunkowo niskim kosztom inwestycyjnym, towarzyszą wyższe rachunki za eksploatację. Nie jest to jednak regułą, a przynajmniej nie w zakresie drugiej przesłanki. Koszt ogrzewania domu prądem zależy bowiem od:

  • technologii urządzeń,
  • konieczności wykonania napraw i przeglądów serwisowych,
  • dostosowania infrastruktury.

Czy opłaca się grzać prądem?

Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej rosną dynamicznie w ostatnich latach. Jeszcze w 2020 roku gospodarstwa domowe płaciły przeciętnie 0,5374 zł netto/kWh, podczas gdy w 2023 roku ustanowiono maksymalną cenę energii elektrycznej na poziomie 0,693 zł netto/kWh. Ta przesłanka może zniechęcać do montażu urządzeń do ogrzewania domu prądem, warto jednak wziąć pod uwagę, że:

  • jeszcze bardziej wzrosły ceny innych surowców: gazu, oleju, pelletu i węgla;
  • decydując się na ogrzewanie prądem w nowym obiekcie, nie ponosimy kosztów dostosowania infrastruktury (np. przyłączy, budowy kominów);
  • grzejniki elektryczne nie wymagają przeprowadzania przeglądów;
  • znacząco wzrosła sprawność urządzeń, co przekłada się na malejące zapotrzebowanie na prąd.

Ogrzewanie na prąd nie generuje też zanieczyszczeń, jest komfortowe (można nim sterować z poziomu programatora), nie wymaga posiadania kotłowni i składowania materiałów.

Jak tanio ogrzać dom prądem?

Ogrzewanie domu prądem może przybierać różną postać. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy:

Ogrzewanie na prąd – koszt systemu akumulacyjnego

Ogrzewanie akumulacyjne oparte jest na specjalnych piecach „gromadzących” ciepło. To rozwiązanie ma swoje zalety, między innymi możliwość utrzymywania temperatury przez dłuższy czas. Z drugiej strony decydując się na jego zakup, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Każde ogrzewane pomieszczenie powinno mieć swój własny piec, który ma stosunkowo duże rozmiary i wagę. To nie koniec wad tego typu ogrzewania na prąd. Koszt doprowadzenia urządzenia do właściwej temperatury jest także wyższy, z uwagi na czas niezbędny do uzyskania pełni mocy.

Ogrzewanie na prąd – pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia stosunkowo drogie. Podczas gdy zakup pieców akumulacyjnych dla 4 pomieszczeń stanowi koszt około 15 tys. zł, montaż omawianego OZE powinien zamknąć się w kwocie około 50 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty serwisów, które w okresie gwarancyjnym są obowiązkowe. Wszystko to sprawia, że montaż pompy ciepła nie jest najtańszym rozwiązaniem na rynku.

Ogrzewanie prądem – koszt ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie mieszkania prądem za pomocą tak zwanej „podłogówki” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że obiekt dopiero powstaje lub znajduje się w kapitalnym remoncie. Problematyczny montaż, trafiające się problemy z instalacją, a wreszcie czas niezbędny do nagrzania pomieszczeń, zniechęcają potencjalnych inwestorów już istniejących budynków do lokowania wcale nie małych środków w ten rodzaj ogrzewania elektrycznego.

Grzejniki na podczerwień

Ogrzewanie na prąd można także uzyskać dzięki wykorzystaniu grzejników na podczerwień. Koszty tego rozwiązania są nieco wyższe niż montaż urządzeń konwektorowych. Z uwagi na to, że działają punktowo, są one szczególnie zalecane w miejscach, gdzie ciepło ma objąć konkretne przedmioty czy miejsca (hale produkcyjne, ogródki gastronomiczne czy warsztaty samochodowe).

ogrzewanie na prąd Koszty

Ogrzewanie domu prądem z wykorzystaniem konwekcji

Czy konwekcja to tanie ogrzewanie na prąd? Koszty dotyczące montażu i użytkowania grzejników tego typu zawarliśmy w artykule „Ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi NOGEN?”. W tym miejscu warto podkreślić, że grzejniki marki NOGEN są urządzeniami uniwersalnymi. Można je zastosować zarówno w nowym budownictwie, jak i starszych obiektach, mieszkaniach czy domkach letniskowych. Pozwalają na niemal natychmiastowy komfort cieplny i dzięki nowoczesnym funkcjom znacząco obniżają rachunki za prąd.

Jakie ogrzewanie na prąd jest najtańsze?

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne? Niewątpliwie tak. Kluczowy jest jednak dobór odpowiednich komponentów. Nowe budownictwo ma większe pole wyboru (między innymi ogrzewanie podłogowe). Z kolei obiekty już istniejące powinny postawić na urządzenia zapewniające natychmiastowy wzrost temperatury (mniejsze straty ciepła) oraz wysoką sprawność. Wśród rekomendowanych modeli znajdują się grzejniki konwektorowe NOGEN. Można je dopasować do różnych pomieszczeń, są tanie oraz komfortowe w użytkowaniu. To dobry wybór na ogrzewanie prądem. Koszt rozwiązania można zobaczyć, odwiedzając witrynę internetową producenta!