Czy warto odnowić stary grzejnik?
Wiele osób zastanawia się, czy warto zabrać się za odnowienie grzejnika. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Kiedy bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie grzewcze, a kiedy zatrzymać stare? Jak odnowić grzejnik? Te i inne zagadnienia związane z tematem wyjaśnimy w artykule.
Odnowienie grzejnika – kiedy jest na to dobry moment?
Za odnowienie grzejnika najlepiej się zabrać w momencie zauważenia pierwszych oznak zniszczenia. Jeśli na jego powierzchni pęka farba lub postępuje korozja, pora przystąpić do pracy. Nie tylko z uwagi na fakt, że wygląda to nieestetycznie, ale z czasem przekłada się to także na pogorszenie funkcjonalności urządzenia grzewczego. Okresem, w którym powinna zostać przeprowadzona renowacja grzejnika, są oczywiście wakacje, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania. Zanim jednak zabierze się za malowanie i pozostałe czynności, dobrze jest się zastanowić, czy odnowienie kaloryfera ma w ogóle sens. Zwykle bardziej opłaca się bowiem zastąpić stare urządzenie grzewcze nowym i bardziej wydajnym.
Renowacja starego grzejnika – zalety i wady
Renowacja starego grzejnika stalowego albo żeliwnego rzadko jest najlepszym rozwiązaniem. Warto się na nie zdecydować, jeśli:
- Ma się ograniczony budżet
Odnowienie grzejnika kosztuje mniej niż zakup nowego. Mając ograniczony budżet i brak perspektyw na napływ nowych środków w najbliższym czasie, nie pozostaje nic innego jak zachować stare urządzenie.
- Chce się zachować charakterystyczny styl
W sytuacji, gdy w domu znajduje się urządzenie grzewcze o unikalnym designie lub w charakterystycznym stylu pasującym do estetyki pomieszczenia, renowacja starego grzejnika pozwoli zatrzymać ten wyjątkowy element.
- Trzeba zachować zgodność z systemem grzewczym
Czasem zachodzi konieczność pozostania przy rozwiązaniach kompatybilnych z istniejącym systemem grzewczym i jedynym możliwym wyjściem, jest właśnie odnowienie grzejnika.
W pozostałych przypadkach lepiej wymienić grzejniki, ponieważ:
- Są bardziej wydajne
Nowe technologie grzewcze cechują się większą efektywnością energetyczną w porównaniu do starych modeli, co oznacza, że pobierają mniej prądu, a więc w dłuższej perspektywie generują niższe koszty ogrzewania.
- Mają dodatkowe funkcje
Nowoczesne urządzenia grzewcze, jak grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN, oferują dodatkowe funkcje, m.in. możliwość ustawiania różnych temperatur na każdy dzień tygodnia, korzystania z kalkulatora zużycia prądu, czy sterowania za pomocą pilota, co przekłada się na wygodę użytkowania oraz jeszcze większe oszczędności.
- Zapewniają bezpieczeństwo
Nie da się ukryć, że aktualnie grzejniki są dużo bezpieczniejsze niż kiedyś. Więcej o tym przeczytasz w artykule „Czy grzejnik elektryczny jest bezpieczny”.
Jak odświeżyć stary kaloryfer?
Jak odnowić grzejnik, który ma już swoje lata? Aby odświeżyć stary kaloryfer, trzeba go pomalować. Najpierw należy jednak usunąć rdzę oraz poprzednią powłokę malarską. Do wykonania poszczególnych czynności przydadzą się niezbędne akcesoria oraz narzędzia. Czym odnowić grzejnik? Sprawdzi się szlifierka, metalowa szczotka oraz papier ścierny, a także pędzel lub wałek (szczególnie polecany w przypadku urządzeń panelowych). Potrzebna będzie również odpowiednia farba.
Jaka farba do malowania grzejników?
Każda renowacja grzejnika żeliwnego czy stalowego wiąże się z jego malowaniem. W tym celu należy wybrać farbę, która sprawdzi się przy tego rodzaju pracach. Najczęściej do malowania urządzeń grzewczych rekomenduje się farby akrylowe, ponieważ zachowują swoje właściwości nawet w wysokich temperaturach, nie żółknąc, nie pękając i nie łuszcząc się.
Jak pomalować grzejnik?
W pierwszej kolejności jeszcze przed przystąpieniem do malowania grzejnika należy usunąć poprzednią powłokę malarską, np. za pomocą metalowej szczotki lub papieru ściernego i wyszlifować powierzchnię. Następnie trzeba ją odtłuścić, najlepiej roztworem wody oraz płynu do mycia naczyń. Dopiero wtedy można zabrać się za malowanie. Jak odnowić grzejnik? Farbę należy nakładać swobodnymi ruchami przy użyciu wybranego narzędzia (wałka albo pędzla) i po skończeniu pierwszej warstwy pozostawić ją do wyschnięcia na tyle, ile rekomenduje producent. Po upływie tego czasu można przystąpić do nałożenia kolejnej i zarazem ostatniej. Ponownie trzeba poczekać, aż powłoka wyschnie (zazwyczaj jest to minimum 24 h) i grzejnik będzie gotowy do ponownego użycia.