Czy grzejnik elektryczny jest bezpieczny?

Niezależnie od tego, czy kupuje się dom, czy remontuje mieszkanie, w pewnym momencie pojawia się konieczność wyboru grzejników elektrycznych. Wówczas nasuwają się pytanie nie tylko o ich wydajność czy sposób montażu, ale także ryzyko samego użytkowania. Podpowiadamy więc, czy grzejniki elektryczne są bezpieczne.

Grzejnik elektryczny – bezpieczeństwo

W ostatnim czasie grzejniki elektryczne zyskują na popularności, znajdując zastosowanie w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, lokalach usługowych czy biurach. Są proste w montażu, wydajne, a do tego ekologiczne. Użytkowników zadowala również ich różnorodność, ponieważ są dostępne na rynku w naprawdę wielu rodzajach. Mogą być olejowe, konwektorowe, mobilne czy też wieszane na ścianie. Szeroki wachlarz oferowanych produktów sprawia, że można je z łatwością dopasować do swoich potrzeb.

Pojawia się jednak pytanie o bezpieczeństwo użytkowania grzejników. W końcu są urządzeniami o stosunkowo dużej mocy, które do pracy potrzebują sporych ilości prądu. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, czy korzystanie z nich rzeczywiście wiąże się z pewnym ryzykiem, a jeśli tak, to dlaczego.

Czy grzejniki elektryczne są bezpieczne?

Wiele osób sceptycznie ocenia zapewnienia producentów, obawiając się, czy grzejniki elektryczne są bezpieczne. Tymczasem na rynek zwyczajnie nie mogą trafić produkty, które stwarzają zagrożenie dla użytkowników. Zanim znajdą się w asortymencie sklepów, przechodzą szereg testów, aby nie wywołały np. pożaru.

W przypadku takiego urządzania jak grzejnik elektryczny, bezpieczeństwo nie zawsze jest jednak gwarantowane w 100%. Na uwadze powinno się mieć zwłaszcza stare modele, które z powodu wieku mogą funkcjonować wadliwie, stwarzając ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Mowa tu między innymi o przenośnych termowentylatorach, czyli farelkach. Mają one skłonność do przegrzewania się, co może skutkować pożarem. Nie wolno ich więc pod żadnym pozorem zostawiać włączonych bez nadzoru.

Jaki bezpieczny grzejnik elektryczny?

Przede wszystkim ten nowoczesny, wyposażony w zabezpieczenia, które nie istniały jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Zaawansowane technologicznie, a więc bezpieczne, są zwłaszcza urządzenia konwektorowe, funkcjonujące na zasadzie ruchu ogrzanych mas powietrza, czyli konwekcji.

Czy grzejnik konwektorowy jest bezpieczny? Oczywiście, że tak. Większość produkowanych obecnie konwektorów posiada szereg funkcji, dzięki którym można je użytkować w sposób niepowodujący przeciążeń sieci elektrycznej. Niektóre z nich posiadają także specjalną, ochronną powłokę, chroniącą przed przegrzaniem czy poparzeniem.

bezpieczeństwo

Grzejnik NOGEN a bezpieczeństwo

Wśród dostępnych na rynku konwektorów na szczególną uwagę zasługuje grzejnik NOGEN. Bezpieczeństwo, które zapewnia, wiąże się bezpośrednio z nowoczesną technologią, wykorzystaną do jego produkcji. Urządzenie posiada bowiem szereg innowacyjnych funkcji, zmniejszających ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Są to między innymi:

  • Ograniczenie dostępu kodem PIN

Jeśli chodzi o grzejnik elektryczny, bezpieczeństwo powinno być zapewnione w pierwszej kolejności. Dlatego też dostęp do urządzania NOGEN jest ograniczony kodem PIN, co stanowi świetne rozwiązanie dla właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem, a także rodziców małych dzieci.

  • Powłoka ochronna

Bezpieczeństwo użytkowania grzejnika NOGEN przejawia się również przez specjalną powłokę ochronną, która nie nagrzewa się mimo wysokiej temperatury w środku. Tym samym minimalizuje ryzyko oparzeń.

  • Nowoczesny system zabezpieczeń

NOGEN to zaawansowany technologicznie grzejnik elektryczny. Bezpieczeństwo gwarantuje dzięki nowoczesnemu systemowi zabezpieczeń, który chroni sieć elektryczną przed przeciążeniami, będącymi najczęściej przyczyną pożarów, zaczadzeń czy wybuchów.

Więcej informacji o tym, dlaczego grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN są bezpieczne, a także wydajne i ekologiczne można znaleźć w jednym z naszych artykułów.