Kiedy jest dobry moment na wymianę grzejników?

Choć koszt wymiany grzejników do niskich nie należy, w niektórych sytuacjach trzeba zdecydować się na to rozwiązanie. Zwłaszcza gdy doszło do awarii starych urządzeń grzewczych lub nie są one wystarczająco wydajne. Sprawdź, kiedy konieczna jest wymiana grzejnika oraz czy potrzebujesz zgody na przeprowadzenie tego typu prac remontowych. 

Wymiana grzejnika – kiedy jest konieczna?

Na wymianę grzejnika warto się zdecydować z różnych powodów. Oto kilka przykładowych sytuacji, w których decyzja o zakupie nowych urządzeń grzewczych może być uzasadniona:

1. Uszkodzenia mechaniczne lub korozja

Wymiana starych grzejników na nowe to konieczność przede wszystkim w przypadku ich awarii. Jeśli urządzenie przecieka lub na powierzchni pojawiła się korozja, naprawa przestaje być opłacalna, a niekiedy nawet możliwa. Oczywiście są sytuacje, w których nie jest potrzebna wymiana grzejnika. Jeśli uległ on zapowietrzeniu, wystarczy wykonać kilka prostych czynności, aby przywrócić mu pełną sprawność. Sprawdź, co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje.

2. Niska efektywność

Jeśli w pomieszczeniach wciąż panuje chłód mimo odpowiedniej izolacji budynku, to znak, że wydajność urządzenia grzewczego spadła i może być konieczna wymiana grzejnika. Cena energii elektrycznej jest aktualnie bardzo wysoka, a ma być jeszcze wyższa, dlatego w przypadku ogrzewania warto poszukać sposobów na oszczędność. Wymiana grzejnika na bardziej efektywny model szybko przełoży się na obniżenie rachunków, a przy okazji poprawi komfort termiczny mieszkańców.

3. Zużycie i wiek

Choć cena wymiany grzejnika nie jest niska, czasami nie ma innego wyjścia i trzeba zastąpić stare urządzenia nowymi. Zwłaszcza jeśli są już naprawdę zużyte, co odbija się na ich efektywności. Nowoczesna technologia, w którą teraz są wyposażone grzejniki, daje większe możliwości, zwłaszcza w zakresie generowania oszczędności, dlatego inwestycja zwraca się bardzo szybko.

4. Termomodernizacja mieszkania lub domu

Wymiana grzejnika w bloku lub domu jednorodzinnym będzie konieczna także w momencie gdy została podjęta decyzja o termomodernizacji. Jest to przedsięwzięcie mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną przez budynek i zakłada m.in. zastąpienie nieefektywnych urządzeń grzewczych tymi o zwiększonej wydajności cieplnej. W ramach termomodernizacji można także uzyskać dofinansowanie do wymiany grzejników.

Jak wymienic grzejnik

Jaki jest koszt wymiany grzejnika?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wymiana grzejnika. Cena zależy bowiem od wybranej technologii i mocy urządzeń oraz producenta. Trzeba wziąć także pod uwagę zakres przeprowadzanych prac – na przykład czy konieczna będzie modernizacja całego systemu grzewczego w domu, czy pojedyncza wymiana grzejnika w bloku. Koszt jest wreszcie uzależniony również od ewentualnej pomocy fachowca.

Czy można samemu wymienić grzejnik? Zasadniczo tak, jednak trzeba pamiętać, że ta czynność wymaga pewnych umiejętności technicznych, dokładności i precyzji. W wielu przypadkach bardziej opłacalne będzie więc powierzenie prac profesjonaliście, ponieważ potencjalne błędy mogą słono kosztować. Zwłaszcza wymiana grzejnika w bloku w sezonie grzewczym jest skomplikowana i nie zawsze możliwa. Fachowiec z wieloletnim doświadczeniem będzie wiedział, co robić w takiej sytuacji i doradzi najlepsze rozwiązanie.

Wymiana grzejnika w bloku – czy wymaga pozwolenia?

W przypadku mieszkań własnościowych każde usunięcie lub wymiana grzejnika w bloku powinna zostać zgłoszona. Należy uzyskać zgodę zarządcy, właściciela budynku oraz wspólnoty. Nieco inne zasady dotyczą mieszkań deweloperskich. W tego rodzaju obiektach zwykle można wymienić grzejniki na inne bez ubiegania się o stosowne pozwolenia.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie grzejnika?

Wymieniając grzejnik, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, żeby był on wyposażony w nowoczesną technologię, co pozwoli ogrzewać maksymalnie wydajnie oraz komfortowo. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj urządzenia grzewczego. Spośród propozycji dostępnych na rynku zdecydowanie wyróżniają się grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN. Ich instalacja jest bezkosztowa, a montaż tak prosty, że nie wymaga pomocy fachowca. W dodatku są energooszczędne i pozwalają wygenerować znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!