Jak oszczędzać prąd? Sposoby na oszczędzanie energii w domu

W tym wpisie podpowiadamy sprawdzone metody na to, jak oszczędzać prąd. Obecna sytuacja ekonomiczna ciągle zmusza wiele osób i firm na poszukiwanie sposobów na skuteczne oszczędzanie energii. Poznaj szereg dobrych praktyk, które pozwolą Ci ograniczyć m.in. pracę urządzeń, które kosztują Cię najwięcej.

Co zrobić, żeby oszczędzać prąd?

Stop! Zanim zaczniesz szukać genialnych sposób na to, jak oszczędzać prąd i wyłączać wszystko z kontaktu – zastanów się najpierw przez chwilę, z jakich sprzętów w domu korzystasz naprawdę często i które z nich kosztują Cię najwięcej w ogólnym rozrachunku? Odpowiedź na to pytanie będzie dla Ciebie niezwykle cenną podpowiedzią, w jaki sposób można oszczędzać prąd. Poznaj moc każdego z urządzeń, które funkcjonuje w Twoim domu. Moc podawana jest w watach – im jest to wyższa wartość, tym większą masz pewność, że jest to sprzęt, który pobiera więcej prądu i generuje Ci wyższe rachunki. Zrób też przegląd Twojej elektroniki. Te stare, zniszczone i sfatygowane już urządzenia z pewnością nie pomogą Ci w oszczędzaniu prądu.

Jak obniżyć rachunki za prąd w domu?

Jak oszczędzać prąd najskuteczniej? Aby efektywnie obniżyć rachunki za prąd w domu, warto przeliczyć czas pracy urządzeń, biorąc pod uwagę dokładny czas ich działania w ciągu całego miesiąca lub roku oraz jego moc podaną w kWh. Tego typu wyliczenia sprawią, że sposoby oszczędzania energii, które postanowisz zastosować – okażą się bardziej efektywne, biorąc pod uwagę Twoje zwyczaje korzystania ze sprzętów i styl życia, jaki prowadzisz Ty i Twoi domownicy.

Oszczędzanie energii w domu to dziś bardzo popularny temat ze względu na wysoki wzrost średniej ceny 1 kilowatogodziny w Polsce. Jeszcze w 2019 roku opłata ta wynosiła tylko 61 groszy za każdą kilowatogodzinę (podana stawka to średni koszt 1 kWh w całej Polsce). W 2023 roku koszt 1 kilowatogodziny wynosi aż złotówkę. Nic więc dziwnego, że oszczędzanie energii jest dziś kwestią kluczową, ponieważ różnica w stawkach jest dla Polaków bardzo dotkliwa.

jak oszczędzać prąd

4 sposoby oszczędzania energii

Wymiana żarówek na LED-owe

Wymiana tradycyjnych żarówek na lampy LED w przeciętnym mieszkaniu to oszczędność kilkuset złotych w ciągu roku jest to więc sposób oszczędzania prądu, który zdecydowanie opłaca się wziąć pod uwagę. Warto więc zainwestować w nowe oświetlenie, pamiętając, że taki zakup zwróci się już po kilku miesiącach użytkowania.

Wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu

Drukarka, telewizor, ekspres do kawy, komputer, PlayStation w trybie stand by to najgorszy pożeracz prądu. Gdy masz zamiar iść już spać, przejdź się najpierw po całym swoim mieszkaniu w poszukiwaniu urządzeń, które możesz wyłączyć na noc. To doskonały sposób na to, jak oszczędzać energię każdego dnia. Twój portfel Ci podziękuje.

Wymiana starych urządzeń

Aby oszczędzanie energii w domu przyniosło oczekiwane skutki, warto pożegnać się na dobre ze starymi sprzętami, które pobierają ogromne ilości energii. Często z sentymentu trzymamy jeszcze w domu mocno już nadszarpnięte zębem czasu urządzenia AGD, jednak zdecydowanie warto wymienić je na nowsze, bardziej energooszczędne modele. Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie prądu jest też inwestycja w energooszczędne grzejniki elektryczne NOGEN, które są świetnym i praktycznym przykładem na rozsądne ogrzewanie i oszczędzanie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że aby zaoszczędzić, korzystając z takiego grzejnika, trzeba najpierw wiedzieć, jak odpowiednio zarządzać jego ustawieniami. Zobacz wpis: jak wyregulować grzejniki, żeby zaoszczędzić. Jeśli rozważasz inwestycję w produkty NOGEN – napisz do nas już dzisiaj. Chętnie pomożemy wyborze najbardziej ekonomicznych rozwiązań dla Ciebie i Twojej rodziny.

Ekonomiczne korzystanie ze sprzętów AGD

Oszczędzanie energii to także umiejętność rozsądnego korzystania ze zmywarki, pralki czy nawet czajnika bezprzewodowego. Nie włączaj pracy zmywarki czy programu prania, kiedy nie masz pewności, że sprzęty, które każdego dnia ułatwiają Ci życie, nie są wypełnione. Nie grzej też niepotrzebnie dużej ilości wody w czajniku, jeśli jej nie potrzebujesz. Gdy gotujesz coś w garnku – rób to pod przykryciem. Zwłaszcza jeśli korzystasz z płyty indukcyjnej, bo to ona zaraz obok bojlera elektrycznego, według wyliczeń specjalistów jest największym pożeraczem prądu w wielu domach. Jak widzisz, są to naprawdę proste sposoby oszczędzania prądu, które powinny stać się Twoim dobrym nawykiem.