Grzejnik nie grzeje – co robić? Poznaj najczęstsze przyczyny zimnego grzejnika
W sezonie jesienno-zimowym wiele osób marzy o tym, żeby wrócić do domu i zaszyć się na kanapie pod ciepłym kocem. Problem zaczyna się jednak, gdy grzejnik nie grzeje, mimo że u sąsiadów i na korytarzu jest przyjemnie ciepło. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele – począwszy od zapowietrzenia, aż po błędy montażowe. W poniższym tekście przedstawimy najczęstsze powody, dlaczego grzejnik nie grzeje.
Grzejnik nie grzeje? Przyczyny mogą być różne
Sezon grzewczy, który zaczyna się już na początku października (a konkretnie, gdy na zewnątrz przez 3 dni z rzędu utrzymuje się 10 stopni Celsjusza) jest momentem, kiedy może się okazać, że urządzenie grzewcze nie pracuje prawidłowo. Grzejnik nie grzeje wcale lub tylko do połowy, a w pomieszczeniach panuje nieprzyjemny chłód. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego grzejnik nie grzeje?
1. Grzejnik nie grzeje, bo się zapowietrzył
Dlaczego grzejnik nie grzeje? Jednym z możliwych powodów jest zapowietrzenie. Mówimy o nim, gdy powietrze dostanie się do środka urządzenia grzewczego. Najczęściej to zjawisko dotyczy instalacji otwartych, ponieważ naczynie wzbiorcze ma wówczas cały czas kontakt z powietrzem. Niekiedy zimny grzejnik może także być wynikiem nieszczelnych elementów instalacji, np. pomp, rurek, czy zaworów. Niezależnie od przyczyny, trzeba pamiętać, że zapowietrzenie jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, a co najważniejsze odwracalnym. Co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje? Wystarczy powoli oraz z zachowaniem należytej ostrożności odkręcić zawór za pomocą płaskiego klucza i poczekać, aż wyleci całe powietrze. Potem powinna zacząć cieknąć woda – to będzie znak, że można znowu zakręcić zawór. Gotowe! Urządzenie grzewcze jest sprawne.
2. Grzejnik nie grzeje, bo zawór powrotny jest zakręcony
To, że grzejniki nie grzeją, może być również spowodowane zakręconym zaworem powrotnym. Odpowiada on za odprowadzenie wody z urządzenia grzewczego, a więc za cały jej obieg. W momencie jego zakręcenia zamyka się przepływ wody, czego efektem jest mniejsza temperatura grzania. Co zrobić, gdy grzejnik nie grzeje prawidłowo z tego powodu? Odkręcenie zaworu powrotnego jest bardzo proste i nie wymaga ingerencji fachowców. Samemu można zdjąć tzw. nakładkę maskującą i odkręcić zawór za pomocą klucza imbusowego.
3. Grzejnik nie grzeje, bo zawór termostatyczny jest źle dobrany lub uszkodzony
Przyczyna tego, dlaczego grzejniki nie grzeją, często leży w źle dobranym zaworze termostatycznym. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak? Na przykład, gdy mimo ustawienia grzania na „1”, urządzenie grzewcze pracuje na wyższej mocy, jakby było ustawione na „3”. Z kolei uszkodzenie zaworu objawia się tym, że nawet w przypadku maksymalnego odkręcenia głowicy grzejnik nie grzeje. Wówczas problemem prawdopodobnie jest zbyt mocno wciśnięta iglica, która znajduje się w jego wnętrzu. Należy ją odkręcić za pomocą kombinerek i delikatnie wyciągnąć na zewnątrz.
Sprawdź też, jak działa termostat do grzejnika
4. Grzejnik nie grzeje, bo w jego wnętrzu zgromadził się brud
Czemu grzejnik nie grzeje? Niekiedy powodem jest… brud. Gdy w instalacji grzewczej gromadzi się osad w postaci kamienia lub rdzy, często można zaobserwować, że grzejnik elektryczny nie grzeje tak, jak powinien. Wówczas należy go przepłukać, jednak nie samemu – trzeba skorzystać z pomocy hydraulika. Aby uniknąć tego w przyszłości, warto zdecydować się na urządzenie grzewcze, na którym nie gromadzi się osad lub rdza, np. elektryczny grzejnik konwektorowy NOGEN. Sprawdź naszą ofertę już dziś!
5. Grzejnik nie grzeje, bo został źle zamontowany
Niekiedy ciężko się domyślić, że dlaczego grzejnik nie grzeje. Przyczyny potrafią być naprawdę różne i mogą wynikać nie tylko z działania czynników zewnętrznych, ale też błędów człowieka. Często, gdy nie grzeje grzejnik w bloku lub w domu problem tkwi w nieprawidłowym montażu. Każde urządzenie grzewcze posiada dwa zawory – odpływowy oraz rozprowadzający. Jeśli zostaną źle podłączone, obieg wody będzie zablokowany. W tej sytuacji niestety jedynym wyjściem jest ponowny montaż grzejnika i zatrudnienie innego fachowca.
6. Grzejnik nie grzeje, bo w instalacji jest za niskie ciśnienie
Często grzejnik nie grzeje także z powodu zbyt niskiego ciśnienia w instalacji. Wówczas woda nie jest w stanie dostać się do obiegu, a więc do urządzenia grzewczego. W rezultacie nie może ono pełnić swojej podstawowej funkcji. Co zrobić, gdy grzejnik jest zimny? Jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym, wystarczy samemu zwiększyć ciśnienie. Natomiast w przypadku braku dostępu do kotłowni problem należy zgłosić do zarządcy budynku.