Sezon grzewczy w Polsce – kiedy się zaczyna i ile trwa?

Sezon grzewczy co roku stanowi zagwozdkę dla milionów Polaków. Gdy tylko temperatura na zewnątrz spada, a w mieszkaniach robi się coraz chłodniej, każdy zaczyna zastanawiać się, kiedy zostaną włączone grzejniki. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i w praktyce okazuje się uzależniona od kilku czynników. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące daty rozpoczęcia oraz zakończenia sezonu grzewczego.

Co to jest sezon grzewczy?

Definicję sezonu grzewczego określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku, odnoszące się do szczegółowych warunków pracy systemów ciepłowniczych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sezon grzewczy jest czasem, w którym aktualne warunki atmosferyczne stanowią podstawę do ciągłego ogrzewania budynków.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Jednak nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, a kiedy kończy się sezon grzewczy. Nie narzucono bowiem żadnego konkretnego przedziału czasowego dotyczącego funkcjonowania centralnych systemów ogrzewania. Zazwyczaj zarządca wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni decyduje więc o tym, jak długo trwa sezon grzewczy.

Przygotuj się na zimę z grzejnikami konwektorowymi Nogen!

Sezon grzewczy – przepisy

Dawniej prawo dużo bardziej precyzyjnie odpowiadało na pytanie, kiedy włączają ogrzewanie. Zgodnie z poprzednimi wytycznymi, gdy tylko temperatura powierza na zewnątrz o godzinie 19:00 wynosiła mniej niż 12°C, uruchamiano wszystkie urządzenia grzewcze.

Od kiedy sezon grzewczy?

Obecnie bardziej niż rozporządzeniem ministra gospodarki, kieruje się rozporządzeniem ministra infrastruktury. Określa ono sezon grzewczy w Polsce na postawie poziomu ciepła w pomieszczeniach. Przy jakiej temperaturze włącza się ogrzewanie? W budynku należy uruchomić grzejniki, gdy w pokojach zajdzie konieczność osiągnięcia 20°C, a w łazience 24°C.

Od jakiej temperatury sezon grzewczy?

W praktyce zarządcy sami decydują o tym, w ich obiektach wygląda sezon grzewczy. Przepisy (zarówno rozporządzenie ministra gospodarki, jak i infrastruktury) nie mają bowiem mocy wiążącej i często traktowane są tylko jako wskazówka. Istnieje jednak pewna niepisana zasada, która mówi, kiedy sezon grzewczy się rozpoczyna, a kiedy kończy.

Zgodnie z nią centralne ogrzewanie w budynku należy uruchomić, gdy przez trzy dni temperatura na dworze nie przekracza 10°C. Niemniej w czasach kryzysu energetycznego trzeba być przygotowanym na pewne odstępstwa od tej reguły (zobacz artykuł: „Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy”?).

Jak długo trwa sezon grzewczy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, do kiedy sezon grzewczy trwa. Kiedyś przepisy jasno wskazywały datę wyłączenia grzejników na 25 kwietnia. Obecnie jest ona jednak – podobnie jak w przypadku rozpoczęcia sezonu grzewczego – zależna od warunków atmosferycznych. Gdy temperatura powietrza przez dłuższy czas utrzymuje się na wysokim poziomie, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie decydują się na odłączenie dopływu ciepła.

Zobacz: Grzejniki elektryczne

Zazwyczaj sezon grzewczy kończy się więc na przełomie marca oraz kwietnia. Jeśli niskie temperatury pojawiają się ponownie, ogrzewanie może zostać znów włączone. W końcu trzeba pamiętać, że wiosna to wyjątkowo kapryśna pora roku, która rządzi się swoimi prawami.

Przygotowanie do sezonu grzewczego

Pytania takie jak „od jakiej temperatury sezon grzewczy” czy „kiedy włączają ogrzewanie” nie są jedynymi, jakie nurtują Polaków. Wielu z nas zastanawia się także, jak się przygotować do tego specyficznego okresu w roku. Zanim przyjdzie chłód, z pewnością warto odpowietrzyć kaloryfery, aby usunąć nadmiar gazu znajdującego się w środku. Jednak ten obowiązek dotyczy tylko przestarzałych urządzeń. Grzejnik do mieszkania NOGEN nie wymaga przeprowadzania podobnych czynności. Jest wyposażony w nowoczesną technologię konwektorową, dlatego wystarczy przeprowadzać jego przegląd raz na kilka lat. (Zobacz porównanie „Jaki grzejnik elektryczny – konwektorowy czy olejowy?”).

Po lekturze powyższego artykułu na pewno wiesz już, co to jest sezon grzewczy oraz przy jakiej temperaturze włącza się ogrzewanie w budynkach mieszkalnych. Jeśli natomiast interesuje Cię temat oszczędzania na ogrzewaniu, przeczytaj tekst „Grzejnik konwektorowy jako alternatywa w czasach kryzysu energetycznego”.