Termostat do grzejnika – jak działa i czemu warto go zamontować?

Termostat do grzejnika odpowiada za regulację temperatury w pomieszczeniu, jednocześnie wpływając na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jest więc rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i ekonomicznym, a z racji tego, że zużywa tylko tyle energii elektrycznej, ile potrzeba, również ekologicznym. Jak ustawić termostat na grzejniku? Podpowiadamy!

Jak działa termostat do grzejnika?

Termostat do grzejnika to urządzenie, które reaguje na zmianę temperatury, dzięki czemu pomaga utrzymać stały poziom ciepła w otoczeniu. Składa się z dwóch elementów – zaworu przygrzejnikowego i głowicy termostatycznej. W tej drugiej znajduje się substancja, mająca zdolność modyfikowania swojej objętości pod wpływem temperatury. Gdy tylko robi się zimniej, kurczy się, otwierając przepływ gorącej wody. I analogicznie wraz ze wzrostem temperatury rozszerza się, zatykając zawór przygrzejnikowy.

Jak ustawić termostaty na grzejnikach?

Wielu użytkowników urządzeń grzewczych ma wątpliwości co do ustawienia termostatu. Grzejnik z pokrętłem na poziomie 0 bardzo często wydaje się być wyłączony, a mimo to emituje ciepło. Dzieje się tak dlatego, że w istocie najniższe ustawienie urządzenia niekoniecznie oznacza, że przestało ono całkowicie pracować. Termostaty na grzejniki posiadają oznaczenia w postaci cyfr i każda z nich odnosi się do określonego poziomu temperatury.

Ustawienia termostatu – grzejnik

* lub 0 – urządzenie znajduje się w trybie dyżurowym, czyli grzeje między 6 a 8°C. Nie da się osiągnąć niższej temperatury.

1 – termostat do grzejników osiąga wartość od 12 do 14°C. Jest to poziom temperatury idealny do korytarza, garażu czy ganku.

2 – ustawienie zalecane szczególnie podczas nocy. Wyrównuje ciepło w pomieszczeniu do 15-17°C.

3 – termostat do grzejnika na takim poziomie ogrzewa w sam raz na potrzeby kuchni, w której powinno się utrzymywać między 18 a 20°C.

4 – urządzenie ma optymalne parametry do pokoi dziennych, salonu, łazienki czy jadalni, ponieważ zapewnia od 21 do 24 °C.

5 – termostat do grzejników grzeje na poziomie 25-28°C. Jest to wartość przeznaczona dla sytuacji wyjątkowych, np. srogich mrozów.

Termostaty na grzejniki – rodzaje

Nie wszystkie termostaty na grzejniki są takie same. Wyróżniajmy następujące ich rodzaje:

Termostat do grzejników z głowicą pionową – bardzo popularny wybór wśród użytkowników ze względu na niski koszt zakupu i wiele możliwości zastosowania. Świetnie sprawdzi się w każdym miejscu – chyba że występują w nim przeciągi lub jest ono mocno osłonięte.

Termostaty na grzejniki z głowicą wzniesioną – rozwiązanie, które rzadko występuje w budynkach mieszkalnych. Z kolei często sięga się po nie w budynkach użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do głowicy pionowej może być używane w przypadku osłoniętych urządzeń grzewczych.

Elektroniczne termostaty na grzejnikach – zaawansowane technologiczne zawory o szerokim zastosowaniu. Umożliwiają niezwykle precyzyjne ustawienie temperatury, np. w trybie dobowym lub tygodniowym. Ponadto cechują się szybką reakcją, co przekłada się na zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz oszczędność kosztów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest grzejnik konwektorowy z termostatem. Połączenie zjawiska konwekcji (przeczytaj artykuł: Konwekcja – co to jest za zjawisko i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych) oraz nowoczesnej elektroniki daje najlepsze rezultaty.

Grzejnik elektryczny konwektorowy z termostatem NOGEN

Nasz grzejnik elektryczny konwektorowy z termostatem zdecydowanie wyróżnia się na rynku urządzeń grzewczych. Posiada aż dwa tryby pracy – manualny oraz auto, dzięki czemu użytkownik może dostosowywać temperaturę do każdego dnia tygodnia według indywidualnych preferencji. Grzejnik elektryczny z ustawieniem temperatury NOGEN to także maksymalna kontrola nad zużyciem prądu. Jest wyposażony w licznik energii elektrycznej, który pozwala na bieżąco monitorować jej pobór i tym samym trzymać w ryzach swoje finanse.

Po lekturze powyższego tekstu na pewno wiesz już, jak ustawić termostat w grzejniku elektrycznym i na który z dostępnych wariantów się zdecydować. Jeśli natomiast szukasz wydajnych, a w dodatku elastycznych w obsłudze urządzeń grzewczych, zapoznaj się z ofertą NOGEN. Posiadamy na sprzedaż grzejniki elektryczne konwektorowe, które pod tymi względami nie mają sobie równych.