Rozsądne ogrzewanie. Poznaj zasady i oszczędzaj!
Istnieje kilka sposobów na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu. Aby mądrze używać grzejników elektrycznych, zacznij od kontrolowania temperatury w pomieszczeniu i unikania jego wychładzania. Zadbaj również o dobrą izolację budynku oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Praktyczne porady znajdziesz w tekście poniżej.
Jak mądrze ogrzewać?
Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu i wprowadzić do swojego życia ekologiczne praktyki, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się swojemu codziennemu funkcjonowaniu. Łatwo jest wyłączyć światło czy zakręcić kurek po użyciu z wody, problem natomiast pojawia się, gdy mowa o świadomym korzystaniu z ciepła. Choć optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 20 stopni, wiele osób o tym nie wie i przegrzewa mieszkania. W efekcie marnuje się energia elektryczna, pieniądze oraz zasoby naturalne, a nasza planeta jest zatruwana zanieczyszczeniami. Można to jednak zmienić, wprowadzając mądre ogrzewanie. Pod tym pojęciem kryje się zbiór zasad dotyczących efektywnego i oszczędnego używania urządzeń grzewczych. Zakładają one wprowadzanie do swojego życia ekologicznych praktyk, takich jak obniżanie temperatury w mieszkaniu, unikanie długiego wietrzenia pomieszczeń oraz zadbanie o ich odpowiednią izolację. Skuteczne ogrzewanie to także szereg z pozoru mało znaczących zaleceń o niezasłanianie grzejnika, unikanie suszenia na nim odzieży i ręczników, czy korzystanie ze specjalnych ekranów wpływających na efektywność urządzeń. Jak mądrze ogrzewać, aby zaoszczędzić, a przy tym przyczynić się do ochrony naszej planety? Czy obniżenie temperatury w pomieszczeniu rzeczywiście ma wpływ na wysokość rachunków za prąd? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Ogrzewanie – zasady korzystania z grzejników
1. Ustaw temperaturę w pokoju na 20 stopni
Istnieje kilka sposobów na to, aby wprowadzić do swojego domu ekologiczne i tanie ogrzewanie. Zasady te dotyczą wielu ważnych kwestii, z których pierwsza odnosi się do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Zdaniem ekspertów, dla naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia najlepsza jest temperatura 20 stopni. Z myślą o takim poziomie ciepła zaprojektowane są właśnie grzejniki NOGEN, fabrycznie ustawione na 20 stopni. Po co więc przegrzewać mieszkanie i płacić wysokie rachunki za prąd, przekraczając optymalną wartość? Dzięki zmniejszeniu temperatury o jeden stopień, możesz obniżyć zużycie energii nawet o 5-8 proc. i zarazem przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
2. Zadbaj o odpowiednią izolację budynku
Mówiąc o dbaniu o naszą planetę, trzeba wymienić jeszcze inne metody na ekologiczne ogrzewanie. Zasady odnoszące się do odpowiedniej izolacji budynków są równie ważne co te dotyczące utrzymania odpowiedniej temperatury w pokoju. Zaleca się, aby w pomieszczaniach mieszkalnych zadbać o dobrą szczelność okien i drzwi, a nawet grubość ścian – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych strat ciepła. Równie ważne jest krótkie wietrzenie, ponieważ zbyt długie i intensywne może prowadzić do wychładzania pomieszczeń i większych rachunków za prąd. Trochę więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
3. Zmniejszaj temperaturę, gdy wychodzisz z domu
Jeśli szukasz skutecznych sposobów na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu, musisz także zwrócić uwagę na sytuacje, gdy nie ma Cię w domu. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, warto przed wyjściem ustawić temperaturę na 18 stopni. Można także zrobić to na noc, co będzie miało dobry wpływ na sen. Należy jednak pamiętać, że nie jest wskazane całkowite zakręcenie grzejników, gdyż niskie temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych często prowadzą do powstawania grzybów oraz pleśni. W elastycznym regulowaniu temperatury pomoże Ci grzejnik elektryczny NOGEN. Jest wyposażony w nowoczesny programator, który powala na ustawienie nawet 10 różnych temperatur na każdy dzień tygodnia. Aby poznać więcej informacji na ten temat, przejdź tutaj.
4. Zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza
Chcesz wiedzieć, jak wprowadzić mądre ogrzewanie? Zasady skutecznego używania grzejników wiążą się jeszcze z kilkoma ważnymi kwestiami, dotyczącymi wykonywania codziennych czynności. Pierwsza z nich odnosi się do tego, aby nie zasłaniać urządzenia grzewczego, np. grubymi zasłonami albo meblami. Zakłóci to cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i doprowadzi do niepotrzebnych strat energii. Druga zasada ma związek z często występującą sytuacją, w której suszymy ubrania na grzejniku. Postępując tak, obniżamy efektywność instalacji grzewczej i narażamy się na większe rachunki za prąd. Trzecia i zarazem ostatnia zasada opiera się na stosowaniu ekranów zagrzejnikowych, montowanych na ścianie za grzejnikiem. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet 5 proc. emitowanego przez urządzenie ciepła!
5. Regularnie sprawdzaj stan grzejników
Jak oszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Między innymi regularnie sprawdzając stan instalacji grzewczej. Bardzo często zdarza się bowiem, że grzejniki są zapowietrzone, co negatywnie wpływa na ich efektywność. Sygnałem świadczącym o tym, że z urządzeniami dzieje się coś złego, może być nierównomierne oddawanie ciepła, bulgotanie wody, a także szumy lub gwizdy. Wówczas należy je odpowietrzyć, usuwając nagromadzone wewnątrz gazy. Nie trzeba nawet korzystać z pomocy fachowca – wystarczą domowe narzędzia i pół godziny do dyspozycji. Po odpowietrzaniu oszczędność ogrzewania będzie odczuwalna już w pierwszym miesiącu!
6. Dobierz odpowiednie parametry urządzenia
Wiele aspektów składa się na to, ile kosztuje ogrzewanie. Jak oszczędzać już od samego początku? Choćby dobierając odpowiednie parametry grzejników do wymiarów pomieszczeń oraz stopnia izolacji budynku. Najlepiej jeszcze przed zakupem urządzeń skontaktować się z zarządcą i podpytać o wszystkie potrzebne informacje. W końcu jeśli będą zbyt małe, nie ogrzeją efektywnie mieszkania, natomiast instalacja za dużych spowoduje marnowanie ciepła oraz zasobów planety.
7. Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach
Zasady taniego ogrzewania mówią, aby w miejscach, w których się przebywa najwięcej, np. w salonie, zawsze utrzymywać temperaturę 20 stopni. Pokoje sypialne nie wymagają jednak ustawiania aż tak wysokiego poziomu ciepła – 18 stopni powinno spokojnie wystarczyć i przy okazji poprawić jakość snu. Z kolei w łazience można sobie pozwolić nawet na 24 stopnie, co podniesie komfort korzystania z tego pomieszczenia. Ale jak oszczędzać ogrzewanie, gdy w pokojach panuje inna temperatura? Przede wszystkim pilnując zamykania drzwi. Wówczas ciepło w każdym miejscu pozostanie takie, jakie powinno być, a urządzenia grzewcze będą pracować optymalnie.
8. Zadbaj o pomieszczenia wspólne
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku, nie można zapominać, że duże znaczenie mają także części wspólne budynku, o które zazwyczaj nikt nie dba. Warto systematycznie sprawdzać, czy znajdujące się w nich okna oraz drzwi są odpowiednio zamknięte. To właśnie przez nieszczelności w piwnicach, suszarniach czy na klatce schodowej bardzo często ucieka ciepło, co sprawia, że urządzenia grzewcze zużywają więcej energii, a mieszkańcy płacą wyższe rachunki za prąd.
9. Zużywaj mniej ciepłej wody
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Choćby oszczędzając ciepłą wodę, na co sposobów jest wiele. Można np. zainstalować jednouchwytowe krany z mieszaczem. Pozwalają one na ustawienie stałej temperatury i ciśnienia wody, a więc zapobiegają jej marnowaniu. Inne rozwiązanie polega na prostej zmianie nawyków. W końcu wystarczy wybierać prysznic zamiast kąpieli czy zakręcać wodę podczas golenia czy mycia zębów, aby zużywać mniej ciepłej wody i zarazem przysłużyć się planecie.
10. Wybierz grzejniki z niskim poborem energii
Na rynku możne obecnie znaleźć wiele rodzajów grzejników. Chcąc płacić mniej za prąd, najlepiej wybrać urządzenia o obniżonym zużyciu energii elektrycznej oraz większej wydajności cieplnej. Mowa oczywiście o konwektorach NOGEN, które są nawet trzykrotnie bardziej wydajne od konkurencyjnych rozwiązań tego typu. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologi pozwalają ogrzewać elastycznie i tanio, co sprawia, że pod względem ekonomii użytkowania wypadają dużo bardziej korzystnie niż popularny ekogroszek (zobacz porównanie kosztów „Grzejniki konwektorowe NOGEN a ekogroszek”). Zwłaszcza, że kryzys energetyczny pogłębia się coraz bardziej, a paliwa kopalne z miesiąca na miesiąc drożeją, o czym pisaliśmy tutaj.
Zastanawiasz się, jak oszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Postaw na grzejniki konwektorowe NOGEN. W naszym sklepie znajdziesz je w wielu modelach, dlatego dopasowanie ich do wymagań Twojej przestrzeni nie powinno stanowić problemu!