Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy?
Kryzys grzewczy, który nadejdzie jesienią, jest nieunikniony. Pozostaje więc odpowiednio przygotować się na te ciężkie czasy, zastępując węgiel i gaz bardziej stabilnym źródłem ciepła. Spośród rozwiązań dostępnych na rynku najbezpieczniejsza zdaje się być energia elektryczna – w dużej mierze niezależna od zewnętrznych dostawców oraz niepewnej sytuacji na rynku paliw kopalnych.
Masz dość rosnących cen za ogrzewanie? Koszty surowców kopalnych przyprawiają Cię o zawrót głowy? Nogen zamiast ekogroszku i węgla opłaca się bardziej – zwłaszcza gdy trwa kryzys grzewczy!
Nadchodzi kryzys grzewczy na rynku węgla
Zdaniem ekspertów nadchodzi kryzys grzewczy, jakiego jeszcze nie było. Najbliższy sezon jesienno-zimowy z pewnością wprowadzi na rynek energetyczny dużo niepewności. Wzrost kosztów ogrzewania węglem oraz jego pochodnymi można jednak przewidzieć już teraz. Ceny „czarnego złota” oraz ekogroszku wciąż rosną, a hurtownie świecą pustkami, co rodzi przepuszczenia, że za kilka miesięcy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie, a piece pójdą w ruch, będzie tylko gorzej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że na początku sierpnia wchodzi w życie narzucone przez Unię Europejską embargo na import surowców kopalnych z Rosji, z której dotychczas sprowadzano aż 80% węgla do Polski.
… i gazu
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku gazu. Aktualne braki w Europie, wynikające z wybuchu konfliktu na Ukrainie, wynoszą około 1/3 zapotrzebowania. Zastąpienie tak znacznych ubytków do okresu grzewczego innym paliwem, pozyskiwanym z zagranicznych źródeł jest zwyczajnie niemożliwe. Konsekwencje tego można niestety łatwo przewidzieć. Gdy tylko przyjdzie zima, osoby mieszkające w budynkach ogrzewanych gazem będą musiały zmierzyć się z kryzysem i przygotować na znaczne podwyżki.
Nasuwa się pytanie, dlaczego, skoro jesienią 2022 roku ma zostać otwarty gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Norwegią oraz Danią. Chodzi o traktat solidarności energetycznej, który podpisaliśmy razem z innymi państwami członkowskimi. Porozumienie ma na celu wzajemne wspieranie właśnie w sytuacjach kryzysu energetycznego, którego nadejście jest przecież nieuniknione – zwłaszcza w Niemczech i Austrii, już teraz borykających się z poważnymi problemami.
Energia elektryczna a wzrost rachunków za ogrzewanie
Kryzys grzewczy dotknie także elektrociepłowni. Państwo chcąc zmniejszyć koszty eksploatacji węgla, będzie dążyło do jego mniejszego zużycia w zakładach przemysłowych produkujących energię elektryczną. Czy to oznacza, że ceny prądu poszybują mocno w górę? I tak, i nie. Zapowiadane są podwyżki, ale w przypadku odbiorców indywidualnych nie będą one bardzo wysokie, ponieważ obowiązujące taryfy muszą zostać zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki.
Jako że wzrost rachunków za ogrzewanie prądem nie będzie tak dotkliwy, energia elektryczna, zwłaszcza na tle węgla i gazu stanie się najbardziej stabilnym źródłem ciepła. Trzeba mieć jednak świadomość, że sam jej wybór jako metody zasilania systemu grzewczego nie stanowi gwarancji oszczędności. Równie ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, które poprzez niski pobór prądu oraz maksymalne wykorzystanie energii elektrycznej przełoży się na niskie koszty eksploatacji i pozwoli zażegnać kryzys ogrzewania.
Jak zmniejszyć koszt ogrzewania?
Zmniejszenie kosztów ogrzewania w czasie kryzysu grzewczego dotyczy dwóch aspektów – zastąpienia węgla i gazu bardziej stabilnym źródłem ciepła, jakim jest energia elektryczna oraz zakupu urządzenia grzewczego umożliwiającego wygenerowanie oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania, np. grzejnika NOGEN.
Ogrzewanie – koszty eksploatacji grzejnika NOGEN
Grzejnik NOGEN jest odpowiedzią na to, jak zmniejszyć koszty ogrzewania prądem, gdy ceny na rynku szaleją. Wszystko dzięki niespotykanej dotąd w alternatywnych urządzeniach funkcjonalności, która przekłada się na nadzwyczajną wydajność rozwiązania. Nowoczesna technologia zastosowana w konwektorze opiera swoje działanie na zasadzie maksymalnego wykorzystywania energii elektrycznej i wytwarzania ciepła. Dzięki niej grzejnik do mieszkania NOGEN pracuje nawet trzy razy bardziej efektywnie od tradycyjnych urządzeń grzewczych, a koszty jego eksploatacji są nieporównywalne z kosztami ogrzewania węglem oraz jego pochodnymi.