Wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym

Wietrzenie mieszkania zimą powinno się przeprowadzać regularnie, o czym niestety wiele osób zapomina. Często także celowo unikamy otwierania okien w obawie przed startami ciepła. Tymczasem świeże powietrze jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jak wietrzyć mieszkanie zimą, aby nie zapłacić więcej za prąd? Podpowiadamy!

Wietrzenie mieszkania zimą – dlaczego warto?

Wietrzenie mieszkania zimą to najlepszy sposób na czyste powietrze. Regularne otwieranie okien pozwala pozbyć się drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Sprzyja także utrzymaniu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza, zapobiegając dolegliwościom ze strony układu oddechowego. Okres grzewczy w blokach wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wirusy, którymi można zarazić się drogą wziewną. Wietrzenie mieszkania w tym czasie jest więc szczególnie istotne. Zdaniem specjalistów, zimą najlepiej otwierać okna nawet kilka razy dziennie. W ten sposób uchronimy nasze błony śluzowe przed wysuszeniem i nagromadzeniem się bakterii.

Wietrzenie domu w zimie ma duże znaczenie nie tylko ze względów zdrowotnych. Jeśli wykonamy je nieprawidłowo, narazimy się na duże straty ciepła. Aby je odrobić, system grzewczy będzie musiał zużyć znacznie więcej prądu, a my zapłacimy wyższe rachunki. O podstawach rozsądnego ogrzewania pisaliśmy w tym artykule. W poniższym tekście odpowiemy natomiast na pytanie, jak wietrzyć mieszkanie zimą, mając na uwadze przede wszystkim wydajność grzejników.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Chcąc przewietrzyć mieszkanie zimą, powinniśmy całkowicie zakręcić grzejniki. Okna należy otworzyć na oścież w celu zapewnienia optymalnego przepływu powietrza. Proces wietrzenia nie może być zbyt długi – najlepiej, aby trwał około 1-1,5 minuty.

1. Zakręcenie grzejników

Nie każdy o tym wie, ale wietrzenie mieszkania zimą najlepiej poprzedzić zakręceniem grzejników. Wiele modeli nowoczesnych urządzeń grzewczych – między innymi NOGEN – posiada czujniki, które automatycznie dostosowują się do zmiany temperatury w pomieszczeniu. Gdy tylko otworzymy okna, zaczną produkować więcej ciepła, a my będziemy musieli zapłacić więcej za prąd. Lepiej więc zakręcić grzejniki na 10 minut przed wpuszczeniem świeżego powietrza i przywrócić je do pracy dopiero po dłuższej chwili.

2. Wietrzenie krótkie, ale intensywne

Wietrzenie pomieszczeń zimą zazwyczaj wygląda tak, że uchylamy okna nawet na kilka godzin. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ pozbywamy się ciepła produkowanego przez grzejniki. Aby temu zapobiec, powinniśmy wietrzyć krótko, ale intensywnie. Okna najlepiej otworzyć jak najszerzej na około 1-1,5 minuty. Chcąc zwiększyć efektywność wietrzenia, warto przeprowadzić je jednocześnie w każdym pomieszczeniu. Gdy otworzymy okna po kolei – najpierw w salonie, potem w sypialni i gabinecie, możemy zanadto wychłodzić mieszkanie.

3. Wietrzenie kuchni

Podstawowym źródłem nieprzyjemnych zapachów oraz wilgoci w domu jest kuchnia. Wietrząc, mamy możliwość szybkiego i łatwego uporania się z tym problemem. Aby wpuścić świeże powietrze do kuchni podczas gotowania, powinniśmy delikatnie uchylić okno i maksymalnie zakręcić grzejnik. Potrawy pod wpływem wysokiej temperatury będą wydzielać ciepło, więc nie zmarzniemy.

Wietrzenie mieszkania zimą

4. Dodatkowe wskazówki

Wiemy już, jak krok po kroku przeprowadzić wietrzenie mieszkania. Ogrzewanie przy otwartych oknach to jednak skomplikowana sprawa, dlatego warto poznać kilka dodatkowych wskazówek. Pierwsza z nich dotyczy wietrzenia podczas dużych mrozów. Gdy za oknem temperatura spada poniżej zera – wbrew powszechnie przyjętemu przekonaniu – zalecane jest otwierane okien na całą szerokość. Zimne powietrze pod wpływem ciepła grzejników będzie parować, nawilżając mieszkanie. O tym, jak utrzymać prawidłowy poziom wilgotności w mieszkaniu pisaliśmy więcej w tym artykule.

Wietrząc pomieszczenia zimą, pamiętajmy także o tym, że:

  • nie wolno wietrzyć mieszkania zbyt długo, jeśli okna są uchylone;
  • gdy okna parują od wewnątrz, trzeba natychmiast przewietrzyć pomieszczenie;
  • po kąpieli lub prysznicu lepiej nie wietrzyć pomieszczeń, aby zwiększyć ich wilgotność.