Ochrona przed pleśnią. Jaką temperaturę utrzymywać, aby nie doprowadzić do jej rozwoju?

Niewłaściwe ogrzewane może doprowadzić do tego, że w domu powstanie pleśń – na ścianie, suficie, prysznicu, fugach czy kafelkach. Z kolei prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych potrafi skutecznie zahamować powstawanie szkodliwych i nieestetycznych wykwitów. W poniższym tekście wyjaśnimy zależność: ogrzewanie a pleśń.

Pleśń – co to jest?

Pleśń należy do grzybów, które żywią się martwą materią organiczną. Jej cechą charakterystyczną są nitkowate strzępki oraz nalot w szarym lub zielonym kolorze. Gdy zarodki pleśni rozprzestrzeniają się w powietrzu i na nim osiadają, powstaje z nich grzybnia. Sprzyjają temu specyficzne warunki, m.in. wysoka temperatura i wilgoć w mieszkaniu.

Czy pleśń lubi ciepło?

Owszem. Pleśń doskonale odnajduje się w środowisku ciepłym, wilgotnym i kwaśnym. Optymalne warunki do rozwoju ma w temperaturze między 20 a 30 stopni Celsjusza. Są jednak bardziej wytrzymałe gatunki pleśni, które mogą powstawać, nawet gdy jest 5 stopni Celsjusza.

Czy pleśń w domu jest szkodliwa?

Zależność: pleśń w domu a zdrowie była już nie raz badana przez ekspertów. Udowodniono, że obecność grzybni jest szkodliwa dla człowieka. Ma ona negatywny wpływ na układ nerwowy, oddechowy oraz skórę. U osób, u których występuje pleśń w domu, mogą pojawić się bóle głowy i żołądka, zapalenie zatok, katar, drętwienie nóg i rąk, ogólne zmęczenie, trudności w utrzymaniu równowagi, wysypka, grzybica paznokci czy podrażnienie oczu. Niekiedy jej konsekwencją jest także niewydolność nerek oraz problemy z płodnością. Mając tego świadomość, nie ma wątpliwości, czy pleśń w domu jest szkodliwa.

Pleśń w domu – przyczyny

W jakiej temperaturze rozwija się pleśń? Jak już powiedziano, optymalne warunki do powstawania grzybni to 20-30 stopni Celsjusza. Aby jednak się pojawiła, muszą wystąpić także inne okoliczności. Wysoka wilgotność na poziomie 70-80% najczęściej powoduje, że rozwija się pleśń w domu. Przyczyny powstawania szkodliwych dla zdrowia wykwitów to także nieprawidłowa wentylacja, nieszczelność, przecieki czy kondensacja (zachodzi, gdy ciepłe powietrze spotyka się z zimną powierzchnią i dochodzi do jego skraplania). Nie bez powodu najczęściej można spotkać pleśń właśnie w łazience. W tym pomieszczeniu panuje wysoka wilgotność i jest utrudniona cyrkulacja powietrza, co skutkuje pojawieniem się grzybni.

najnowsze technologie ogrzewania domu

Czego nie lubi pleśń?

Pleśń na ścianach, suficie, czy fugach nie powinna wystąpić, jeśli będzie się regularnie wietrzyć. Napływ świeżego powietrza zmniejszy bowiem wilgotność i wysuszy miejsca, w których nagromadziła się woda. Jak wietrzyć mieszkanie, żeby nie było pleśni? Najlepiej otworzyć okna na oścież przez określony czas – w zimie będzie to 5 minut, wiosną i jesienią 10-15 minut, a latem nawet 30 minut.

Pleśń a ogrzewanie

Jaka jest zależność między pleśnią a ogrzewaniem?

1. Kondensacja

Ogrzewanie może powodować kondensację wilgoci na zimnych powierzchniach – oknach, sufitach czy ścianach. Kiedy ciepłe powietrze styka się z chłodnymi elementami, dochodzi do skraplania się powietrza, co stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiednią izolację pomieszczeń – pozwoli to uniknąć kondensacji.

2. Wilgotność

Korzystanie z urządzeń grzewczych jest także związane z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności. Zazwyczaj ogrzewanie wysusza powietrze, dzięki czemu ryzyko rozwoju szkodliwych wykwitów maleje. Jeśli jednak grzejniki są wadliwe lub nieefektywne, niektóre obszary pozostają wilgotne, czego konsekwencją może być pleśń na ścianie. Warto więc postawić na sprawdzone urządzenia grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN.

3. Temperatura

Kolejnym istotnym czynnikiem, który może sprawić, że rozwinie się pleśń na ścianie, jest temperatura. Jak już zostało powiedziane, grzybnia lubi ciepło, dlatego należy rozważnie korzystać z grzejników. Jaka temperatura w mieszkaniu, żeby nie było pleśni? Urządzenia grzewcze należy ustawić na 20-22 stopnie Celsjusza – nie więcej. Jest to optymalny poziom nie tylko z uwagi na mniejsze ryzyko rozwoju pleśni, ale także zdrowie człowieka.

Przeczytaj też: Jaka jest zdrowa temperatura dla człowieka. Jakie warunki utrzymywać w mieszkaniu?