Jak się pozbyć wilgoci z mieszkania i jak wilgoć wpływa na mikroklimat?

Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu to często spotykany problem, który nie jest obojętny dla zdrowia. Gdy wilgoć w mieszkaniu utrzymuje się przez dłuższy czas, ma negatywny wpływ nie tylko na wyposażenie wnętrza, ale także samopoczucie i zdrowie domowników. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, trzeba najpierw poznać jego przyczyny. Dopiero wówczas uda się ustalić, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu. Jak to zrobić, dowiesz się z poniższego artykułu.

Wilgoć w mieszkaniu to problem, który trzeba zwalczyć – dla własnego zdrowia!

Duża wilgoć w mieszkaniu najczęściej pojawia się w kuchni oraz łazience, ze względu na znaczne ilości wytwarzanej tam pary wodnej. Niemniej jednak zdarza się też w innych pomieszczeniach w domu – począwszy od korytarza, przez sypialnię, aż po pokój dziecięcy – zwłaszcza tam, gdzie jest jakieś źródło wilgoci, np. suszarka na pranie. W każdym z tych pomieszczeń należy przeciwdziałać wilgoci, ponieważ skutki bagatelizowania problemu mogą być naprawdę nieprzyjemne. Wilgoć w mieszkaniu prowadzi bowiem do wielu dolegliwości zdrowotnych. Powstające w jej wyniku grzyby oraz pleśni są przyczyną chorób dróg oddechowych, alergii, bólów i zawrotów głowy, a także chorób skórnych. W dodatku długo utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozprzestrzenianiu się insektów, lubujących się w ciepłym, mokrym środowisku.

Duża wilgoć w mieszkaniu – przyczyny

Wilgoć w mieszkaniu nie powstaje nagle. Za jej pojawienie się odpowiadają określone czynniki, do których należą zwłaszcza:

  • Nieodpowiednia izolacja – spowodowana nieprawidłowo użytymi lub słabej jakości materiałami budowlanymi, a także błędami montażowymi;
  • Zła wentylacja – w jej wyniku do pomieszczenia nie docierają wystarczające ilości świeżego powietrza i nie jest ono prawidłowo odprowadzane;
  • Niedogrzanie mieszkania – ponieważ ciepłe powietrze pochłania więcej pary wodnej;
  • Otoczenie o dużej wilgotności – gdy budynek znajduje się w pobliżu akwenów wodnych lub na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych;
  • Błędy konstrukcyjne i awarie – np. przeciekające rynny, nieprawidłowo położone fundamenty, pęknięte rury;
  • Codzienne czynności – podczas których wytwarza się para wodna, np. kąpanie, mycie naczyń, suszenie prania, prasowanie.

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Chcąc szybko, a przede wszystkim skutecznie pozbyć się wilgoci z mieszkania, w pierwszej kolejności należy usunąć nadmiar wody. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne urządzenia: osuszacze, nagrzewnice i pochłaniacze. Wcześniej jednak warto sięgnąć po domowe sposoby na wilgoć w mieszkaniu, które przede wszystkim uchronią pomieszczenie przed zatrzymywaniem pary wodnej.

Domowe sposoby na wilgoć w mieszkaniu

1. Częste wietrzenie

Optymalna wilgoć w mieszkaniu wynosi 50-60%. Jeśli jej poziom został przekroczony, warto wypracować sobie nawyk częstego wietrzenia. Okno otworzone na oścież przez 5-10 minut pozwoli wymienić powietrze na nowe i usunąć wilgoć z pomieszczenia. Polecaną metodą jest też zamontowanie wywietrzników w oknach.

2. Duża ilość roślin

Jak się pozbyć wilgoci z mieszkania? Świetnym rozwiązaniem są kwiaty doniczkowe, które wykazują się zdolnością do pochłaniania wody z powietrza. Rośliny szczególnie polecane do zawilgoconych pomieszczeń to sansewiera, skrzydłokwiat, paproć, bluszcz i zielistka.

3. Kontrola systemu wentylacji

Sprawna wentylacja jest niezbędna nie tylko, gdy w mieszkaniu panuje wilgoć. Dzięki niej zachodzi proces usuwania nadmiaru pary i wymiany powietrza. Kratki wentylacyjne powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu pozbawionym okien, zwłaszcza w kuchni, łazience oraz toalecie. Warto systematycznie sprawdzać drożność instalacji.

ogrzewanie biura

4. Systematyczne ogrzewanie

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest…, a jakże – ogrzewanie. Wilgoć w mieszkaniu zazwyczaj pojawia się, gdy dochodzi do jego wyziębienia. Chcąc tego uniknąć, należy dopilnować, aby grzejnik w mieszkaniu, w tzw. okresie grzewczym był aktywny przez cały czas. Temperatura nie musi być wcale wysoka – poziom optymalny dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, czyli 20 stopni w zupełności wystarczy. Oczywiście na czas wietrzenia mieszkania, czy dłuższego wyjazdu, temperaturę warto zmniejszyć, jednak tylko na tyle, by nie dopuścić do całkowitego wyziębienia budynku.

Planujesz wymienić ogrzewanie, a wilgoć w mieszkaniu jest problemem, który dotyczy także Ciebie? Postaw na konwektory firmy NOGEN – pozwalają na ustawienie stałego poziomu temperatury w pomieszczeniu, a do tego są niezwykle oszczędne i ekologiczne! Nie wierzysz? Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie naszymi grzejnikami oraz dowiedz się, na czym polega ich przyjazność środowisku.