Jak się pozbyć wilgoci z mieszkania i jak wilgoć wpływa na mikroklimat?
Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu to często spotykany problem, który nie jest obojętny dla zdrowia. Gdy wilgoć w mieszkaniu utrzymuje się przez dłuższy czas, ma negatywny wpływ nie tylko na wyposażenie wnętrza, ale także samopoczucie i zdrowie domowników. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, trzeba najpierw poznać jego przyczyny. Dopiero wówczas uda się ustalić, jak zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu. Jak to zrobić, dowiesz się z poniższego artykułu.
Wilgoć w mieszkaniu to problem, który trzeba zwalczyć – dla własnego zdrowia!
Duża wilgoć w mieszkaniu najczęściej pojawia się w kuchni oraz łazience, ze względu na znaczne ilości wytwarzanej tam pary wodnej. Niemniej jednak zdarza się też w innych pomieszczeniach w domu – począwszy od korytarza, przez sypialnię, aż po pokój dziecięcy – zwłaszcza tam, gdzie jest jakieś źródło wilgoci, np. suszarka na pranie. W każdym z tych pomieszczeń należy przeciwdziałać wilgoci, ponieważ skutki bagatelizowania problemu mogą być naprawdę nieprzyjemne. Wilgoć w mieszkaniu prowadzi bowiem do wielu dolegliwości zdrowotnych. Powstające w jej wyniku grzyby oraz pleśni są przyczyną chorób dróg oddechowych, alergii, bólów i zawrotów głowy, a także chorób skórnych. W dodatku długo utrzymująca się wilgoć w pomieszczeniu sprzyja rozprzestrzenianiu się insektów, lubujących się w ciepłym, mokrym środowisku.
Duża wilgoć w mieszkaniu – przyczyny
Wilgoć w mieszkaniu nie powstaje nagle. Za jej pojawienie się odpowiadają określone czynniki, do których należą zwłaszcza:
- Nieodpowiednia izolacja – spowodowana nieprawidłowo użytymi lub słabej jakości materiałami budowlanymi, a także błędami montażowymi;
- Zła wentylacja – w jej wyniku do pomieszczenia nie docierają wystarczające ilości świeżego powietrza i nie jest ono prawidłowo odprowadzane;
- Niedogrzanie mieszkania – ponieważ ciepłe powietrze pochłania więcej pary wodnej;
- Otoczenie o dużej wilgotności – gdy budynek znajduje się w pobliżu akwenów wodnych lub na terenie o wysokim poziomie wód gruntowych;
- Błędy konstrukcyjne i awarie – np. przeciekające rynny, nieprawidłowo położone fundamenty, pęknięte rury;
- Codzienne czynności – podczas których wytwarza się para wodna, np. kąpanie, mycie naczyń, suszenie prania, prasowanie.
Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?
Chcąc szybko, a przede wszystkim skutecznie pozbyć się wilgoci z mieszkania, w pierwszej kolejności należy usunąć nadmiar wody. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne urządzenia: osuszacze, nagrzewnice i pochłaniacze. Wcześniej jednak warto sięgnąć po domowe sposoby na wilgoć w mieszkaniu, które przede wszystkim uchronią pomieszczenie przed zatrzymywaniem pary wodnej.
Domowe sposoby na wilgoć w mieszkaniu
1. Częste wietrzenie
Optymalna wilgoć w mieszkaniu wynosi 50-60%. Jeśli jej poziom został przekroczony, warto wypracować sobie nawyk częstego wietrzenia. Okno otworzone na oścież przez 5-10 minut pozwoli wymienić powietrze na nowe i usunąć wilgoć z pomieszczenia. Polecaną metodą jest też zamontowanie wywietrzników w oknach.
2. Duża ilość roślin
Jak się pozbyć wilgoci z mieszkania? Świetnym rozwiązaniem są kwiaty doniczkowe, które wykazują się zdolnością do pochłaniania wody z powietrza. Rośliny szczególnie polecane do zawilgoconych pomieszczeń to sansewiera, skrzydłokwiat, paproć, bluszcz i zielistka.
3. Kontrola systemu wentylacji
Sprawna wentylacja jest niezbędna nie tylko, gdy w mieszkaniu panuje wilgoć. Dzięki niej zachodzi proces usuwania nadmiaru pary i wymiany powietrza. Kratki wentylacyjne powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu pozbawionym okien, zwłaszcza w kuchni, łazience oraz toalecie. Warto systematycznie sprawdzać drożność instalacji.
4. Soda oczyszczona
Co zrobić, aby zmniejszyć wilgotność w pomieszczeniu? Warto sięgnąć po domowy środek dobry praktycznie na wszystko, czyli sodę oczyszczoną. Wystarczy umieścić ją w misce lub otwartym pojemniku i postawić go tam, gdzie jest wilgoć w pokoju. Soda oczyszczona dzięki swoim właściwościom higroskopijnym wchłonie nadmiar wody z powietrza. Od czasu do czasu trzeba będzie tylko mieszać proszek, gdyż zbryla się on w trakcie trwania procesu. Podobne sposoby na wilgoć w pokoju to sól kamienna oraz chlorek wapnia. Najlepiej wypróbować każdy z nich, co pozwoli ocenić, który sprawdza się najlepiej.
5. Ocet
Innym domowym sposobem na to, jak pozbyć się wilgoci z mieszkania, jest biały ocet. Poza swoimi kulinarnymi zastosowaniami ma on także właściwości grzybobójcze, a w dodatku potrafi usuwać nieprzyjemne zapachy. Doskonale poradzi więc sobie w sytuacji, gdy problem stanowi wilgoć w domu. Jak się jej pozbyć z pomocą octu? Należy wymieszać go z wodą (proporcja 1:1), a następnie przelać do pojemnika z atomizerem. Roztwór należy wstrząsnąć przed użyciem i spryskać nim miejsca, w których pojawia się wilgoć oraz pozostawić do wyschnięcia. Czynność najlepiej powtórzyć kilka razy w tygodniu aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
6. Boraks
Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu? Można wypróbować boraks, który za sprawą właściwości przeciwgrzybiczych świetnie radzi sobie z jej usuwaniem. Zaletą tego środka czystości jest niewątpliwie fakt, że nie zagraża środowisku, w przeciwieństwie do popularnych wybielaczy, często używanych, aby wyeliminować wilgoć w domu. Co na wilgoć w domu zastosować, jeśli wybór padł na boraks? Konieczne będzie przygotowanie roztworu – rozpuszczenie dwóch łyżek specyfiku w dwóch litrach wody i przelanie do butelki wyposażonej w spryskiwacz. Następnie wystarczy spryskać płynem wilgotną powierzchnię oraz postawić na około 30-40 minut. Na koniec trzeba tylko pozbyć się nadmiaru produktu, korzystając z miękkiej szmatki i gotowe. Dla uzyskania jak najlepszych efektów czynność powinno się wykonywać minimum raz w tygodniu.
7. Żel krzemionkowy
Żel krzemionkowy to kolejny sposób na to, jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu. Posiada bardzo dobrą zdolność pochłaniania nadmiaru wody z powietrza i kosztuje niewiele. Zazwyczaj występuje w papierowych saszetkach oznaczonych napisem „silica gel”, dołączanych do nowych butów czy torebek. Oczywiście chcąc pozbyć się wilgoci z domu, najlepiej sięgnąć po te o większych gabarytach. Sprawdzą się zwłaszcza w sytuacji, gdy zawilgoceniu uległy urządzenia czy przedmioty – położone w ich pobliżu szybko wchłoną wszystko, co trzeba. Skuteczność działania żelu krzemionkowego można łatwo stwierdzić, ponieważ świadczy o niej zmiana zabarwienia granulek znajdujących się w opakowaniu.
8. Odpowiednie farby
Jak zmniejszyć wilgotność w domu? Warto zadbać o to, aby pomieszczenia były pokryte wysokiej jakości farbą o dobrej przepuszczalności oraz zdolności do odprowadzania nadmiaru wody. Powyższe kryteria spełniają np. preparaty zawierające mikrocząsteczki srebra, przeznaczone do miejsc szczególnie narażonych na zawilgocenie, tj. kuchni, łazienek czy pralni. Tego rodzaju farby zmniejszają ryzyko rozwoju mikroorganizmów, a także mają zdolność utrzymania ilości patogennych bakterii i grzybów na bezpiecznym poziomie. Są świetnym i zarazem stosunkowo tanim sposobem na to, jak pozbyć się wilgoci.
9. Systematyczne ogrzewanie
Co pochłania wilgoć w mieszkaniu? Taką zdolność ma także ogrzewanie. Wilgoć w mieszkaniu zazwyczaj pojawia się, gdy dochodzi do jego wyziębienia. Chcąc tego uniknąć, należy dopilnować, aby grzejnik w mieszkaniu, w tzw. okresie grzewczym był aktywny przez cały czas. Temperatura nie musi być wcale wysoka – poziom optymalny dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, czyli 20 stopni w zupełności wystarczy. Oczywiście na czas wietrzenia mieszkania, czy dłuższego wyjazdu, temperaturę warto zmniejszyć, jednak tylko na tyle, by nie dopuścić do całkowitego wyziębienia budynku.
Planujesz wymienić ogrzewanie, a wilgoć w mieszkaniu jest problemem, który dotyczy także Ciebie? Postaw na konwektory firmy NOGEN – pozwalają na ustawienie stałego poziomu temperatury w pomieszczeniu, a do tego są niezwykle oszczędne i ekologiczne! Nie wierzysz? Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie naszymi grzejnikami oraz dowiedz się, na czym polega ich przyjazność środowisku.
-
N4820B Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815B Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810B Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł
-
N4410B Grzejnik 1000W-18m2/45m32,800.00zł
-
N2806B Grzejnik 600W-12m2/30m32,700.00zł
-
N2406B Grzejnik 600W-8m2/20m32,500.00zł
-
N4820G Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815G Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810G Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł