Tani węgiel to historia – czas znaleźć alternatywę

Tani węgiel powoli odchodzi w zapomnienie. W ciągu roku jego ceny wzrosły z 800 zł do nawet 2-4 tys. zł za tonę i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Mimo że do sezonu grzewczego jeszcze daleko, pojawił się także problem z dostępnością „czarnego złota”. W obliczu powyższych zmian konieczne jest znalezienie tańszej alternatywy. Czym zastąpić drogi węgiel? Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być bardziej stabilne i ekologiczne ogrzewanie elektryczne.

Co się dzieje z ceną węgla?

Tysiące osób zastanawia się, co się dzieje z ceną węgla. Od 2021 roku podrożał bowiem o około 300%, co więcej, ciężko znaleźć go w hurtowaniach czy u samych producentów. A trzeba zaznaczyć, że wciąż jest wykorzystywany do ogrzewania wielu domów w Polsce, mimo akcji dekarbonizacji gospodarki intensywnie prowadzonej przez Państwo, która zresztą w pewnym stopniu sama przyczyniła się do podwyżek, o czym pisaliśmy tutaj.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego polski węgiel jest drogi, ma jednak dużo bardziej złożony charakter. Nie da się ukryć, że w największym stopniu za wzrost jego cen odpowiada sytuacja na Ukrainie. Zgodnie z planami Unii Europejskiej na początku sierpnia ma zostać wprowadzone embargo na rosyjskie surowce kopalne, które już teraz wywołuje panikę na rynku. Węgiel drożeje i wyprzedaje się jak szalony, a przecież nie ma nawet sezonu grzewczego.

Trudno więc sobie wyobrazić, co stanie się pod koniec wakacji, gdy regulacje zostaną wprowadzone w życie. Wszystko wskazuje na to, że tani węgiel stanie się przeszłością, choć Państwo zapowiada dopłaty do jego zakupu dla dystrybutorów, mające być rekompensatą za sprzedaż surowca w niższej cenie.

Czy węgiel będzie jeszcze drożał?

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy węgiel będzie jeszcze drożał. Zgodnie z planami Rządu od sierpnia ma obowiązywać cena gwarantowana za zakup tego surowca na poziomie 996,60 zł. Jednak polscy sprzedawcy są innego zadania. Według ich szacunków w sezonie grzewczym może zabraknąć nawet 11 ton „czarnego złota”, co bez wątpienia wpłynie na deklaracje ze strony Państwa.

To, czy w najbliższym czasie Polacy będą mogli kupić tani węgiel lub jego bardziej ekologiczny, ale równie drogi odpowiednik zwany ekogroszkiem, stoi pod znakiem zapytania. Pewne jest natomiast, że dotychczas aż 80% tego surowca sprowadzaliśmy z Rosji. Trudno więc sobie wyobrazić sytuację, kiedy miałby kosztować dokładnie tyle, co w poprzednim roku, nawet biorąc pod uwagę zapowiadane przez Rząd dopłaty.

Tańsza alternatywa dla węgla

W obliczu niepewnej przyszłości warto zastanowić się, jaka może być alternatywa dla ekogroszku i węgla, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście energia elektryczna. Prąd to dużo bardziej stabilne, a w obliczu podwyżek cen surowców kopalnych także tańsze źródło ciepła. W dłuższej perspektywie pozwala wygenerować znaczne oszczędności, o ile wybierze się urządzenie grzewcze wyposażone w nowoczesną technologię i odpowiednią moc.

Co zamiast węgla sprawdzi się najlepiej? Wśród dostępnych na rynku opcji zdecydowanie wyróżniają się grzejniki NOGEN. Ich wybór może wzbudzać wątpliwość w niektórych osobach, mylnie przekonanych, że ogrzewanie energią elektryczną sporo kosztuje. W praktyce okazuje się jednak być dużo tańsze w eksploatacji niż piece węglowe, a wszystko za sprawo innowacyjnych rozwiązań, zwiększających wydajność cieplną przy jednoczesnym mniejszym poborze prądu. Wystarczy spojrzeć na porównanie kosztów użytkowania naszych grzejników z paleniem popularnym ekogroszkiem, aby zobaczyć, co się bardziej opłaca. Szczegółową kalkulację umieściliśmy w zakładce „Grzejnik konwektorowy NOGEN a ekogroszek”.

alternatywa dla węgla

Węgiel – alternatywa NOGENA w służbie ekologii

Finanse to nie jedyny powód, dla którego warto odłożyć na bok węgiel. Alternatywa w postaci naszych grzejników ma też wartość z perspektywy samej ekologii. Urządzenia NOGEN w odróżnienia od paliw kopalnych należą bowiem do „zeroemisyjnych”. W trakcie pracy nie wytwarzają żadnych szkodliwych gazdów, spalin czy odpadów stałych, pośrednio przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego. A w połączeniu z fotowoltaiką stanowią sposób na w pełni bezpieczne, ekologiczne i praktycznie darmowe źródło ciepła. Więcej o korzyściach z wykorzystania naszych grzejników za panelami słonecznymi można przeczytać w tym artykule.

Masz dość wysokich cen i zastanawiasz się, jakie są alternatywy dla węgla? Podstaw na grzejniki NOGEN, a w dłuższej perspektywie wygenerujesz znaczne oszczędności na ogrzewaniu!