Czy ekogroszek jeszcze się opłaca? Ile będzie kosztować? Prognozy.

Tani ekogroszek stał się przeszłością. Już teraz za jedną tonę trzeba zapłacić ponad 3000 zł, a przecież dopiero co zakończył się sezon grzewczy. Prognozy cen ekogroszku na nadchodzące miesiące także nie są optymistyczne. Ma być coraz droższy, a w dodatku może go całkowicie zabraknąć na rynku. Czy rzeczywiście nadchodzi koniec ekogroszku? Ile będzie kosztował ekogroszek po wakacjach? Wyjaśniamy.

Ekogroszek – porównanie cen z rokiem 2021

Co się dzieje z ekogroszkiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się do 2021 roku, w którym jego ceny gwałtownie wzrosły. Podwyżki rozpoczęły się już we wrześniu i z miesiąca na miesiąc były coraz większe. Jeszcze w pierwszej połowie roku koszt jednej tony ekogroszku wynosił około 800 zł, natomiast w drugiej osiągnął poziom 1,6 tys. zł. Przeciętne gospodarstwo domowe za ogrzewanie w sezonie 2021/22 musiało więc zapłacić między 6 a 7 tys. zł.

Dlaczego podrożał ekogroszek? Wówczas wzrost cen był wynikiem kilku składowych. Głównie odpowiadało za niego jednak wprowadzenie surowszych norm jakościowych oraz zwiększenie wymaganej kaloryczności dla tego surowca. Państwo, które wcześniej namawiało na zakup nowoczesnych pieców węglowych, rozpoczęło akcję dekarbonizacji gospodarki, co przełożyło się na podwyżki cen popularnych opałów.

Duży udział w pogłębieniu „ekogroszkowego” kryzysu miała także ogólna sytuacja na światowych rynkach i problemy z dostępnością surowców kopalnych. Więcej o tym pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich artykułów.

Dlaczego podrożał ekogroszek w 2022?

W związku z podwyżkami w 2021 roku zastanawiano się, czy ekogroszek jeszcze zdrożeje. W kolejnych miesiącach okazało się, że tak. Rok 2022 przyniósł bowiem diametralne zmiany na arenie geopolitycznej. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost cen węgla na światowych rynkach, a więc i w Polsce, która mimo sporych zasobów importuje znaczne ilości tego surowca.

Porównanie cen ekogroszku w 2022 roku mówi samo za siebie. Jeszcze na początku roku można go było kupić za 1,5 -1,6 tys. zł za tonę, a w kwietniu już prawie za 2 tys. za tonę. Natomiast w maju ceny ekogroszku wzrosły jeszcze bardziej, w porównaniu do cen z zeszłego roku niemal trzykrotnie. Obecnie trzeba za niego zapłacić ponad 3 tys. zł! Rodzi to pytanie, ile będzie kosztować ekogroszek w najbliższym czasie. W końcu, póki co nie ma nawet sezonu grzewczego.

Czy ekogroszek stanieje?

Eksperci oszacowali, ile będzie kosztować ekogroszek w okresie grzewczym, biorąc pod uwagę aktualną sytuacją geopolityczną. Ich zadaniem nic nie wskazuje na to, aby miał stanieć. Wręcz przeciwnie – przewidywane są kolejne podwyżki. Cena za jedną tonę ekogroszku może wzrosnąć nawet trzykrotnie, do 9-15 tys. zł!

Ekogroszek i jego dostępność

Ekogroszek rodzi kłopot nie tylko w związku z rosnącymi cenami. Okazuje się bowiem, że jest go coraz mniej. Hurtownie opałowe, składy węgla czy sklepy kopalni systematycznie zgłaszają problemy z dostępnością towaru. Nasuwa się więc pytanie, czy zabraknie ekogroszku w kolejnych miesiącach, skoro sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął? Prawdopodobnie tak. Skoro już teraz wyprzedaje się jak na pniu, a popyt przewyższa podaż produktu, wypada przypuszczać, że jesienią i zimą kryzys pogłębi się jeszcze bardziej. Kolejny aspekt to, czy ekogroszek będzie zakazany? Wiele słyszy się bowiem o próbach wprowadzenia w całym kraju zakazu używania pieców węglowych. I rzeczywiście, plany rządu nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z nimi zamiany miałyby zostać wprowadzone w miastach w już w 2030 roku, a na wsiach w 2040 roku.

Powyższe informacje rodzą wątpliwość, czy ekogroszek nadal się opłaca. Coraz bardziej potrzebna staje się dla niego tańsza alternatywa, która zapewni większą stabilność. Co może zastąpić ekogroszek? Oczywiście grzejniki konwektorowe NOGEN. Wystarczy spojrzeć na porównanie kosztów korzystania z naszych urządzeń z paleniem w nowoczesnym piecu węglowym. Szczegółowa kalkulacja znajduje się w zakładce „Grzejnik konwektorowy NOGEN a ekogroszek”.

Zastanawiałeś się, czy ekogroszek się opłaca, czy ekogroszek stanieje? Po przeczytaniu tego artykułu na pewno już wiesz, że nie. Jeśli szukasz bardziej stabilnego, ekologicznego i wydajnego sposobu na ogrzewanie domu, najlepszym wyborem będą nasze grzejniki. Odwiedź sklep NOGEN i wybierz urządzenie o optymalnych parametrach dla siebie!