Co zamiast Ekogroszku? Znamy alternatywę dla ogrzewania na ekogroszek

Kryzys związany z ekogroszkiem i węglem trwa już dobre pół roku, a z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się pogłębia. Problemy dotyczą nie tylko dostępności surowca, ale także jego galopujących cen, sięgających powyżej 3 tys. za tonę. W obliczu tych zmian pojawia się potrzeba poszukiwania tańszych i bardziej stabilnych sposobów na ogrzewanie zamiast ekogroszku i węgla. Gdy tylko zacznie się okres grzewczy, może go przecież całkowicie zabraknąć, nie mówiąc o kolejnych, zapowiadanych podwyżkach. Jaka alternatywa dla ekogroszku i węgla będzie najlepsza?

Alternatywa dla ekogroszku jest potrzebna

Jeszcze do niedawna ekogroszek uchodził za niezwykle popularne źródło energii. Państwo za namową Unii Europejskiej zachęcało, aby zastąpić nim tradycyjny węgiel i oferowało dotacje na zakup nowoczesnego, w teorii bardziej ekologicznego kotła. Setki tysięcy osób dało się na to namówić, zarazem zapominając o zapowiadanej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Tymczasem zgodnie z jej założeniami korzystanie z surowców kopalnych miało być z czasem coraz mniej opłacalne, co znalazło odzwierciedlenie w obecnej sytuacji na rynku energetycznym. Aktualne ceny groszku są niezwykle wysokie, nawet trzykrotnie wyższe niż w 2021 roku. Jednocześnie pojawia się problem z dostępnością surowca, za który w dużej mierze odpowiada rezygnacja z importu węgla z Rosji, ale także wspomniana już dekarbonizacja oraz kryzys energetyczny na światowych rynkach. Jednak to nie znalezienie przyczyny problemu jest w tym przypadku najważniejsze. Zasadnicze pytanie brzmi: jakie ogrzewanie zamiast ekogroszku będzie najlepsze? W końcu czymś trzeba go zastąpić.

Jakie ogrzewanie zamiast pieca na ekogroszek?

Zamiast pieca na ekogroszek lepiej zainwestować w ogrzewanie elektryczne. Prąd jest dużo bardziej stabilnym, a w obliczu rosnących cen węgla również tańszym źródłem energii. Ogrzewanie elektryczne zamiast pieca na ekogroszek pozwala wygenerować znaczne oszczędności przy założeniu, że wybierze się urządzenie grzewcze o odpowiednich parametrach.

Jaka alternatywa dla ekogroszku jest najlepsza? Oczywiście grzejniki elektryczne. Wybór ten może budzić wątpliwości, zwłaszcza wśród osób mylnie przekonanych, że ogrzewanie prądem dużo kosztuje. W rzeczywistości wypada jednak znacznie korzystniej niż ekogroszek, a wszystko dzięki innowacyjnej technologii, w którą wyposażone są nowoczesne rozwiązania grzewcze.

O tym, dlaczego energia elektryczna przedstawia się jako tańsza alternatywa dla ekogroszku, pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów. Zapoznaj się z tekstem „Grzejnik konwektorowy a ekogroszek”, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach obydwu rozwiązań.

Co zamiast ekogroszku?

Odpowiedź na pytanie, co zamiast ekogroszku, jest prosta. Najlepszy wybór stanowią grzejniki o niskim poborze energii elektrycznej, dzięki którym można sporo zaoszczędzić. Spośród dostępnych na rynku urządzeń o takiej funkcjonalności zdecydowanie wyróżniają się konwektory NOGEN – nawet trzykrotnie bardziej wydajne od konkurencji, a do tego ekologiczne.

Grzejniki NOGEN – wydajne i energooszczędne

Nasze ogrzewanie elektryczne alternatywą dla ogrzewania na ekogroszek? Wszystko zdaje się za tym przemawiać. Pierwszym, zasadniczym argumentem są oczywiście koszty. Ich porównanie bez wątpienia wypada na korzyść grzejników, nie tylko w obliczu rosnących cen ekogroszku. Urządzenia NOGEN funkcjonują na zasadzie maksymalnego wykorzystania energii elektrycznej i przekształcania jej na ciepło, co sprawia, że pracują dużo bardziej efektywnie od nowoczesnych pieców węglowych. Tym samym pozwalają wygenerować znaczne oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania, a w połączeniu z fotowoltaiką ogrzewać niemal bezkosztowo. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie, nie musisz więc dłużej zastanawiać się, jakie ogrzewanie zamiast pieca na ekogroszek będzie najlepsze. Odpowiedź brzmi: NOGEN!

Ekologiczna alternatywa dla ekogroszku

Wiele osób uważa ekogroszek za rozwiązanie przyjazne środowisku. I może rzeczywiście taki jest w porównaniu do tradycyjnego węgla, ale już niekoniecznie, gdy weźmie się pod uwagę jego emisyjność. W końcu podczas spalania tego surowca powstają szkodliwe substancje, odpowiedzialne za zanieczyszczanie naszej planety. Jaka alternatywa dla ekogroszku bardziej sprzyja ekologii? Tutaj również świetnym przykładem są grzejniki NOGEN. Gdy pracują, nie produkują żadnych gazów, spalin czy odpadów spalin, mogących mieć negatywny wpływ na środowiska.

Wiesz już, co wybrać zamiast pieca na ekogroszek. Odwiedź sklep NOGEN, zapoznaj się z parametrami naszych grzejników i znajdź urządzenie na miarę swoich potrzeb!

ogrzewanie elektryczne alternatywą dla ogrzewania na ekogroszek

Alternatywa dla ogrzewania na węgiel

W obliczu pogłębiającego się kryzysu na rynku energetycznym nie tylko alternatywa dla ekogroszku, ale także samego węgla jest potrzebna. W przeciągu ostatniego roku jego ceny poszybowały mocno w górę, a w dodatku wystąpiły spore problemy z dostępnością surowca, dotychczas wykorzystywanego do ogrzewania domów milionów domów w Polsce. Przyczyn obecnej sytuacji można upatrywać się w tych samych wydarzeniach, które doprowadziły do podwyżek i braków ekogroszku. Prowadzona przez rząd akcja dekarbonizacji gospodarki czy inwazja Rosji na Ukrainę bez wątpienia są głównym motorem napędowym kryzysu. Jednak szukanie winnych nie pomoże w rozwiązaniu wciąż narastających problemów. Konieczna jest alternatywa dla pieców węglowych, która pozwoli ogrzewać taniej i bardziej stabilnie.

Tańsza alternatywa dla węgla?

Portalom Gazeta.pl i Symulatorogrzewania.pl udało się ustalić, co zamiast ogrzewania węglem sprawdzi się najlepiej z perspektywy opłacalności. Obliczono, ile wyniesie koszt ogrzewania poszczególnymi metodami w ciągu roku, a także porównano wzrost cen. Kalkulacje dotyczyły budynku o powierzchni 150 m2 z rocznym zapotrzebowaniem na ciepło wynoszącym 100 kWh/m2.

Z ustaleń analityków wynika, że doskonała alternatywa dla ogrzewania na węgiel to energia elektryczna. W przypadku osób, które korzystają z popularnej taryfy G11 (taka sama stawka za dzień oraz za noc), ogół wydatków na prąd wyniesie bowiem około 10 tys. zł, natomiast korzystający z taryfy G12 (mniejsza stawka w nocy, a większa w dzień), zapłacą tylko 8300 zł. Koszty ogrzewania węglem będą dużo wyższe, ale także uzależnione od jego rodzaju. W najdroższym wariancie, zwanym lekkim trzeba będzie wydać na ogrzewanie domu około 13 tys. zł. Cena ulegnie obniżeniu do 9,6 tys. zł przy zastosowaniu węgla kamiennego (typu orzech), a jeszcze bardziej, bo do 8,8 tys. zł przy użyciu wcześniej wspomnianego ekogroszku.

Powyższe kalkulacje dowodzą, że tańsza alternatywa dla węgla to właśnie prąd. Nasuwa się jednak pytanie o stabilność dostępnych źródeł energii, która również ma wpływ na aspekt oszczędnościowy. Aby na nie odpowiedzieć, porównano ceny kosztów ogrzewania w lipcu 2022 oraz 2021 roku. Okazało się, że najmniejszy przyrost dotyczył prądu – w zależności od wybranej taryfy wyniósł między 9 a 13%. Z kolei czarne złoto poszybowało w górę jak szalone. Koszt ogrzewania węglem kamiennym wzrósł o blisko 200%, a ekogroszkiem o 204%.

Biorąc pod uwagę fakt, że w kolejnym sezonie grzewczym zapowiadane są kolejne podwyżki, zachodzi konieczność znalezienia innego źródła ciepła niż ogrzewanie węglowe. Alternatywa w postaci energii elektrycznej zdaje się być dużo bardziej stabilnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Co zamiast ogrzewania węglem?

Z ustaleń ekspertów wynika, że energia elektryczna to świetna alternatywa dla pieców węglowych. Koszt ogrzewania prądem jest dużo niższy niż surowcami kopalnymi, a jego ceny nie wzrastają tak dynamicznie. Dodatkowo oszczędności można zwiększyć, instalując urządzenia grzewcze z niskim poborem energii, np. grzejniki NOGEN.

Grzejniki NOGEN są konwektorami nowej generacji o obniżonym zużyciu prądu oraz większej wydajność cieplnej w porównaniu do dostępnych na rynku alternatyw. Pracują nawet trzy razy bardziej efektywnie od urządzeń wodnych, kumulacyjnych, czy wodnych konwektorowych, co przekłada się na ich maksymalną opłacalność. Przeczytaj artykuły „Jak działa grzejnik elektryczny NOGEN” i „Ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami NOGEN”, aby dowiedzieć się o nich więcej.

Interesuje Cię alternatywa dla pieców węglowych? Odwiedź sklep NOGEN, wybierz urządzenie o odpowiednich parametrach dla siebie, zainstaluj je i obserwuj, jak Twoje rachunki za ogrzewanie maleją z miesiąca na miesiąc!