Wydajność i ekologia. Jak połączyć te dwie cechy? Ogrzewaj dom tanio i ekologicznie!

Wybór odpowiedniego grzejnika może stanowić wyzwanie. Wielu producentów oferuje bowiem urządzenia, które okazują się nie być wcale energooszczędne. Na szczęście coraz częściej powstają modele o wyposażone w nowoczesną technologię, pobierające niewiele prądu, a do tego ekologiczne. Jakie grzejniki są najbardziej wydajne i zarazem przyjazne środowisku? Podpowiadamy!

Wydajne grzejniki? To nie mit!

Grzejnik elektryczny to wciąż najczęściej wybierany rodzaj ogrzewania. Przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę, łatwą dostępność i prostotę montażu. Rzadziej ze względu na wydajność, ponieważ wiele osób wciąż uważa go za drogi w eksploatacji. I rzeczywiście, tradycyjne kaloryfery potrzebują do pracy stosunkowo dużo energii elektrycznej, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Ostatnio na rynku pojawiły się jednak wydajne grzejniki, które za sprawą nowoczesnej technologii umożliwiają wygenerowanie znacznych oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania. Niektóre z nich poza bardziej efektywną pracą są również ekologiczne, ograniczając emisję szkodliwych substancji do środowiska. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Jakie grzejniki są najbardziej wydajne?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie grzejniki są najbardziej wydajne. Niemniej pod względem efektywności wyróżniają się zwłaszcza nowoczesne urządzenia konwektorowe, umożliwiające skuteczne ogrzewanie przy niskim poborze prądu. Ich działanie oparte jest na zjawisku konwekcji.

Wiemy już, że najbardziej wydajne grzejniki przekazują energię poprzez konwekcję. Ale na czym ona polega? Najprościej rzecz ujmując, na ogrzaniu przepływającego przez urządzenie powietrza, a następnie równomiernym rozprowadzeniu go po pomieszczeniu za sprawą ruchów materii. Czy jednak konwektory to jedyne wydajne grzejniki pokojowe? Niekoniecznie. Niektóre urządzenia oparte na zjawisku promieniowania również mogą być efektywne. W przeciwieństwie do konwektorów przekazują one ciepło do pomieszczenia bez udziału mas powietrza – podobnie jak Słońce ogrzewa Ziemię.

Wydajne ogrzewanie elektryczne – nie w każdych warunkach

Warto mieć świadomość, że nawet najbardziej wydajne ogrzewanie elektryczne nie pozwoli wygenerować oszczędności, jeśli będzie źle dobrane i użytkowane. Co należy przez to rozumieć? Choćby zakup urządzenia grzewczego o zbyt dużej małej lub zbyt dużej mocy w stosunku do rozmiarów pomieszczenia. Jego parametry powinny być zawsze odpowiednio wyliczone, o czym pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Na wydajny grzejnik elektryczny wpływ ma także izolacja budynku – nieprawidłowa może doprowadzić do strat ciepła, które urządzenie będzie musiało uzupełnić, zużywając więcej energii. Kolejnym ważnym aspektem jest samo umiejscowienie. Efektywny grzejnik powinien być zainstalowany w pobliżu okien, drzwi balkonowych i wejściowych oraz kratek wentylacyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie ciepło może przedostać się na zewnątrz.

ogrzewanie biura

Ekologiczny grzejnik, czyli jaki?

Ekologiczny grzejnik czy wydajny? Obecnie wielu producentów proponuje urządzenia, pozwalające na połączenie ze sobą tych dwóch funkcji. Jednym z nich jest oczywiście NOGEN. Oferujemy ekologiczne ogrzewanie z niskim poborem energii, które w dłuższej perspektywie użytkowania pozwala wygenerować znaczne oszczędności. Nasze grzejniki elektryczne konwektorowe są przyjazne środowisku, ponieważ podczas pracy nie emitują żadnych szkodliwych substancji, gazów czy pyłów, dlatego można na nie otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Za ich wydajnością przemawia natomiast innowacyjna technologia, umożliwiająca maksymalne wykorzystanie pobieranej energii elektrycznej oraz przetwarzanie jej na energię cieplną. Grzejnik NOGEN jest więc wydajny i ekologiczny, łącząc w sobie wszystko, co najlepsze.

Zastanawiasz się jakie grzejniki są najbardziej wydajne, a do tego ekologiczne? Oczywiście NOGEN! Zajrzyj na naszą stronę internetową i zapoznaj się z parametrami dostępnych urządzeń grzewczych.