Ekologiczne ogrzewanie grzejnikami NOGEN

Ogrzewanie elektryczne przez wiele osób uznawane jest za mało ekonomiczne. Jednak w czasach, w których technologia produkcji dynamicznie się rozwija, a domy są dużo lepiej izolowane, okazuje się być rozwiązaniem nie tylko opłacalnym, ale także przyjaznym środowisku. Wśród ekologicznych grzejników dostępnych na rynku szczególną popularnością cieszą się konwektory elektryczne NOGEN. Wyjaśniamy dlaczego!

Ogrzewanie ekologiczne zyskuje na znaczeniu

Większa świadomość ekologiczna, narastający poziom smogu, a także działalność organizacji, zajmujących się ochroną przyrody, sprawiają, że na znaczeniu zyskuje kwestia czystego ogrzewania. Pojawia się potrzeba redukcji zanieczyszczeń, powstałych w wyniku spalania w piecach węglowych, a wraz z nią konieczność wymiany przestarzałych, szkodliwych dla środowiska urządzeń na te przyjazne dla naszej planety. Ekologiczne sposoby ogrzewania domu stają się coraz bardziej popularne również ze względu na możliwość uzyskania dotacji na ich zakup – między innymi w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Dlaczego ekologiczne ogrzewanie jest potrzebne?

Ogrzewanie ekologiczne opiera się na źródłach ciepła produkujących niewielkie ilości spalin, szkodliwych gazów czy odpadów stałych. Dymiące kominy w domach i fabrykach już od dawna przestrzały być normą – teraz świadczą o braku świadomości środowiskowej ich właścicieli. Opalane drewnem i węglem kotły przestarzałego typu emitują do atmosfery między innymi:

  • dwutlenek węgla – powstaje w wyniku spalania drewna i paliw kopalnych, przyczyniając się do powstania efektu cieplarnianego. Planując ekologiczne ogrzewanie domu, trzeba zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ w dużych ilościach, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, wykazuje działanie szkodliwe dla ludzi.
  • tlenek węgla – powstaje w wyniku spalania surowców zawierających węgiel. Jego bezwonność, bezbarwność i brak smaku sprawiają, że jest niezwykle niebezpieczny dla człowieka.
  • pyły – cząsteczki w formie stałej, o średnicy nieprzekraczającej 10 µm. Ich źródłem są między innymi przestarzałe, szkodliwe dla środowiska instalacje grzewcze. Z racji swoich niewielkich rozmiarów, mogą przenikać do płuc, powodując wiele chorób.
  • tlenki azotu – zbiorcze określenia na różne tlenki azotu. Ich szkodliwe działanie na drogi oddechowe oraz klimat może stanowić świetny argument za tym, aby wypróbować sposoby na ekologiczne ogrzewanie.

Jakie ogrzewanie do domu ekologiczne?

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie ekologiczne. Rodzaje instalacji grzewczych przyjaznych środowisku to między innymi kotły kondensacyjne, pompy ciepła, rekuperatory, panele fotowoltaiczne oraz grzejniki elektryczne. Trudno odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest najlepszy – każdy ma bowiem swoje zalety.

Ekologiczne ogrzewanie prądem

Grzejniki elektryczne to jedna z ciekawych alternatyw dla przestarzałych, szkodliwych dla środowiska metod. Choć zazwyczaj wykorzystuje się je jako ekologiczne ogrzewanie mieszkania, które nie zostało wyposażone w centralne źródło ciepła, ostatnio coraz częściej znajduje zastosowanie także w nowoczesnym budownictwie. Użytkownicy cenią je za atrakcyjną cenę, łatwą dostępność oraz prostotę montażu. Czy ogrzewanie prądem jest ekologiczne? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, powielając popularne mity na temat grzejników. Ich ekologiczny aspekt widać jednak gołym okiem – podczas produkowania ciepła za pomocą prądu nie wytwarzają przecież spalin czy innych szkodliwych substancji. Są więc w pełni przyjaznym i bezpiecznym rodzajem ogrzewania.

Grzejniki NOGEN a ekologiczne ogrzewanie

Dobrym pomysłem na ekologiczne ogrzewanie domu są grzejniki elektryczne NOGEN, które podczas pracy nie emitują żadnych szkodliwych spalin, gazów czy odpadów stałych. Co więcej, doskonale współpracują z odnawialnymi źródłami energii – elektrowniami wiatrowymi, wodnymi czy fotowoltaicznymi. O korzyściach płynących z ich połączenia z instalacją słoneczną pisaliśmy między innymi tutaj.

Zakup grzejników NOGEN wiąże się także z możliwością otrzymania dofinansowania, które oferuje „Program czyste powietrze”. Jest to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu ograniczenie emisji do atmosfery płynów oraz innych zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych. Aby wziąć w niej udział, trzeba jednak spełniać odpowiednie warunki. Szczegółowe informacje dotyczące wymogów dostępne są w zakładce „dofinansowanie do grzejników elektrycznych”.