Ekogroszek a ogrzewanie elektryczne NOGEN. TO się OPŁACA! – analiza rynku jesień 2022

Ceny ekogroszku poszybowały w górę w stopniu do tej pory niespotykanym, co sprawiło, że opłacalność tego rodzaju opału dramatycznie zmalała. Ekogroszek do niedawna uchodził za jedną z tańszych metod ogrzewania. Jednak w ostatnim czasie, ze względu na perturbacje na rynku energetycznym jego ceny oszalały. Obecnie kosztuje ponad 3000 zł za tonę, a spekuluje się, że ma być jeszcze gorzej. Choć w dużej mierze odpowiada za to rezygnacja z importu węgla z Rosji, w rzeczywistości już w zeszłym roku zaczęło brakować ekogroszku, co zrodziło potrzebę poszukiwania bardziej stabilnych źródeł energii. Przedstawiamy grzejniki NOGEN – rozwiązanie, które stanowi rozwiązanie problemu z rosnącymi cenami opału.Ekogroszek – ceny idą w górę! A miało być tak pięknie

W ciągu ostatnich kilku lat blisko 800 tys. gospodarstw domowych w Polsce zdecydowało się na instalację nowoczesnego kotła węglowego. Czy jesteś jedną z tych osób? Państwo, idąc śladami Unii Europejskiej, oferowało kuszące dofinansowanie i namawiało do zastąpienia tradycyjnego węgla ekologiczną alternatywą, jaką jest ekogroszek. Ceny tego surowca były wtedy jeszcze bardzo atrakcyjne i do niedawna utrzymywały się na przyzwoitym poziomie. Wiele zmieniło się na przełomie kwietnia oraz maja, kiedy weszły w życie sankcje spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. W ich wyniku ceny ekogroszku poszły w górę nawet trzykrotnie.

Tak naprawdę jednak sytuacja zaczęła tracić stabilność już dużo wcześniej. Pod koniec zeszłego roku wprowadzono limity na zakup węgla i jego pochodnych, a wiele firm energetycznych zgłaszało braki surowca. Wówczas wyższe ceny ekogroszku nie były spowodowane wojną, a sytuacją na światowych rynkach.

To wszystko pokazuje, że nie jest to jednorazowy wyskok, a wyraźny TREND. Nie ma co się więc oszukiwać, że będzie lepiej.

Musisz znaleźć alternatywę i to najlepiej już teraz!

Grzejnik konwektorowy zamiast ekogroszku

A jak jest teraz? W obliczu stale rosnących cen ekogroszku pojawia się konieczność poszukiwania bardziej stabilnych i tańszych źródeł energii. Dobrym, choć wcale nie oczywistym wyborem jest energia elektryczna. Wszystko przez powszechnie utrwalone i zarazem mylne przeświadczenie o tym, że ogrzewanie grzejnikami dużo kosztuje. Tymczasem może być ono bardzo tanie, o ile użyje się odpowiednich urządzeń. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań zdecydowanie wyróżniają się konwektory NOGEN. Jeśli chodzi o ekonomię użytkowania, wypadają o wiele korzystniej niż ekogroszek. Czy grzejnik konwektorowy to rzeczywiście ogrzewanie przyszłości? Wystarczy spojrzeć na porównanie kosztów.

Grzejniki NOGEN i ekogroszek – porównanie kosztów

Co jest tańsze: ekogroszek czy ogrzewanie elektryczne NOGEN? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy kalkulację rocznych kosztów eksploatacji każdego z nich.


TABELA 1. Porównanie kosztów ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 na przestrzeni lat. Średnia izolacja budynku. Okres grzewczy 6 miesięcy (październik – marzec). Utrzymanie stałej ceny wewnątrz budynku 20 stopni Celsjusza.
Zużycie ekogroszku w sezonie grzewczym: 4 tony. Zużycie energii elektrycznej w sezonie grzewczym: 8 127 kWh

rok ekogroszek
NOGEN
różnica
2019 7 196 zł 5 242 zł 1954 zł
2020 6 376 zł 5 887 zł 489 zł
2021 7 196 zł 6 290 zł 906 zł
2022 13 396 zł 6 451 zł 6945 zł

 

Szacunkowo do ogrzania domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 należy użyć od 3 do 5 ton ekogroszku (jego dokładna ilość jest uzależniona od rodzaju izolacji budynku). Jeszcze do niedawna koszt zakupu jednej tony tego surowca wynosił około 900 zł. Niemniej w bieżącym roku ceny ekogroszku poszły w górę i obecnie za jedną tonę trzeba zapłacić ponad 3 tys. zł. Ogrzewanie domu w skali roku kosztowało więc w przybliżeniu między 2700 a 4500 zł. A zgodnie z zapowiedziami ekspertów po wakacjach będzie dużo drożej. Mowa jest nawet o trzykrotnej podwyżce, czyli przy obecnej cenie 3 tys. za tonę, może ona wzrosnąć nawet do 9-15 tys. zł!

Wiemy już, ile kosztuje ekogroszek. A ogrzewanie elektryczne NOGEN? W budynku o takiej samej powierzchni nasze urządzenia zużyją 8 127 kWh w ciągu jednego roku. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, łączna wysokość rachunków za ogrzewanie wyniesie w uśrednieniu 6 451 zł, czyli o wiele mniej niż w pierwszym przypadku. Kalkulacje mówią same za siebie – grzejnik konwektorowy zamiast ekogroszku opłaca się bardziej.

Kalkulator kosztów ogrzewania ekogroszkiem i NOGENEM

Zgodnie z naszymi szacunkami ogrzewanie elektryczne NOGEN wypada taniej niż ekogroszek. Porównanie dotyczy jednak budynku o określonej powierzchni oraz nie uwzględnia współczynnika izolacji. Z myślą osobach, które chcą wyliczyć koszt ogrzewania dla swojego domu, przygotowaliśmy poniższy kalkulator. Wystarczy wpisać w puste pola odpowiednie informacje, aby dowiedzieć się, jaka będzie wysokość rachunków w przypadku ekogroszku i grzejników NOGEN.Pytania i odpowiedzi

Ekogroszek a ogrzewanie elektryczne: co jest tańsze?

W związku z rosnącymi cenami ekogroszku obecnie dużo taniej wychodzi ogrzewać energią elektryczną. Zasadnicze znaczenie ma jednak wybór odpowiedniego urządzenia. Najlepszymi parametrami cechują się grzejniki konwektorowe NOGEN, które są nawet trzykrotnie bardziej wydajne od tradycyjnych rozwiązań tego typu.

Czy ceny ekogroszku spadną?

W ostatnim czasie ekogroszek systematycznie drożeje, co jest wynikiem aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie oraz trwającego od jakiegoś czasu kryzysu energetycznego. Zdaniem ekspertów ceny tego surowca nie spadną, wręcz przeciwnie – przewiduje się ich gwałtowny wzrost, gdy tylko rozpocznie się okres grzewczy.

Ekogroszek czy grzejnik konwektorowy – który bardziej sprzyja ekologii?

Rozwiązania najbardziej sprzyjające środowisku to takie, które produkują tzw. czystą energię. Bez dwóch zdań nie zalicza się do nich ekogroszek. A grzejnik konwektorowy? Owszem, ponieważ podczas pracy nie wytwarza żadnych szkodliwych spalin, gazów czy odpadów stałych. Jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym.

Ekogroszek a ogrzewanie elektryczne – ich porównanie zdecydowanie wypada na korzyść grzejników. Jeśli chcesz ogrzać swój dom tanio, wydajnie i ekologicznie, wybierz urządzenia konwektorowe NOGEN. W porównaniu do dostępnych na rynku alternatyw nie mają sobie równych!

 

 

+48 512 333 633