Przy jakiej temperaturze należy włączyć ogrzewanie? Sprawdź, kiedy zacząć ogrzewać dom
Przy jakiej temperaturze należy włączyć ogrzewanie? To pytanie zadaje sobie wiele osób, gdy tylko robi się chłodniej. W artykule postaramy się na nie odpowiedzieć, a także przedstawimy czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas uruchamiania systemu grzewczego.
Kiedy włączyć ogrzewanie w domu? To mówią przepisy
Niestety, to kiedy włączyć ogrzewanie w domu, nie jest określone przez przepisy. Co prawda istnieje rozporządzenie Ministra Gospodarki o sezonie grzewczym (2007 r.), ale nie wskazuje ono żadnego konkretnego terminu. W praktyce zarządcy budynków sami decydują więc, kiedy włączyć ogrzewanie. Niemniej utarł się pewien schemat. Wiele spółdzielni jest zgodnych co do tego, przy jakiej temperaturze należy włączyć ogrzewanie. Gdy przez 3 dni z rzędu na zewnątrz panuje 10 stopni Celsjusza, uruchamia się grzejniki.
Na szczęście nie wszyscy są uzależnieni od decyzji zarządców. Niektórzy sami mogą decydować o tym, kiedy włączyć ogrzewanie w domu. Podpowiadamy więc, jaka temperatura będzie optymalna i od jakich czynników zależy uruchomienie systemu grzewczego.
Przy jakiej temperaturze powinno się włączać ogrzewanie?
Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, przy jakiej temperaturze należy włączyć ogrzewanie. Można iść w ślady spółdzielni mieszkaniowych i zacząć ogrzewać, gdy na zewnątrz przez 3 kolejne dni będzie 10 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że komfort cieplny jest kwestią indywidualną, a ślepe naśladownictwo nie zawsze wychodzi na dobre. W przypadku ogrzewania lepiej zacząć wcześniej niż później. Zbytnie wychładzanie pomieszczeń prowadzi bowiem do powstawania wilgoci, która skrapla się na ramach okiennych, meblach oraz ścianach, powodując namnażanie pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.
Na co warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o tym, kiedy włączyć ogrzewanie w domu?
1. Rodzaj i wiek budynku
Kiedy zacząć ogrzewać dom? Odpowiedź na to pytanie powinna być uzależniona od rodzaju oraz wieku budynku:
- budynki zabytkowe lub słabo izolowane – system grzewczy należy uruchomić, gdy temperatura na zewnątrz wyniesie między 18 a 20 stopni Celsjusza;
- budynki powstałe w latach 80. i 90. – ogrzewanie musi pracować już przy 15-18 stopniach Celsjusza;
- budynki powstałe po 2000 r. – trzeba włączyć grzejniki, gdy na zewnątrz będzie od 12 do 15 stopni Celsjusza;
- dom energooszczędny – w tym przypadku normy dotyczące tego, kiedy należy włączyć ogrzewanie, są nieco niższe. Wystarczy uruchomić system grzewczy, jeśli temperatura osiągnie poziom 11-14 stopni Celsjusza, ponieważ budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło.
Jak widać, to kiedy włączyć ogrzewanie w domu, zależy od różnych zmiennych. O ile właściciele starych budynków muszą zacząć korzystać z grzejników nawet przed rozpoczęciem kalendarzowej jesieni, to tyle osoby zamieszkujące w domach niskoenergetycznych mogą poczekać z uruchomieniem systemu grzewczego nieco dłużej.
2. Komfort cieplny
Nie wolno zapominać, że to, kiedy włączyć ogrzewanie w bloku czy domu powinno być podyktowane także własnymi odczuciami. Jeśli jest dopiero początek września, a przebywanie w pomieszczeniach wiąże się z dyskomfortem z powodu wychłodzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odkręcić grzejniki, jeśli ma się taką możliwość. Podobnie w drugą stronę – gdy temperatura powietrza wewnątrz będzie odczuwana jako optymalna pomimo niskich temperatur na zewnątrz, nie ma przymusu włączania ogrzewania.
Aby zawsze odczuwać komfort w swoich czterech kątach, warto wybrać odpowiednie urządzenie grzewcze, np. grzejnik do mieszkania NOGEN. Jest on wyposażony w termostat, który automatycznie reaguje na zmianę temperatury w otoczeniu, przywracając ją do optymalnego poziomu. Dla każdej osoby ten poziom może być różny, dlatego urządzenie da się zaprogramować wedle własnych preferencji. Istnieje możliwość ustawienia nawet 10 innych temperatur na każdy dzień tygodnia! Zapewniamy maksymalną elastyczność i wygodę obsługi – sprawdź naszą ofertę już dziś i wybierz model dla siebie.
W przypadku grzejników NOGEN zaleca się uruchomienie ogrzewania, gdy temperatura spadnie do poniżej 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu uniknie się wychłodzenia pomieszczeń i urządzenia grzewcze nie będą musiały pobrać więcej energii elektrycznej, aby wyrównać straty ciepła. Dla zachowania komfortu termicznego w okresie grzewczym rekomendujemy ustawienie naszych grzejników na 20-22 stopni Celsjusza.