Komfort cieplny – jak wpływa na nasze samopoczucie i produktywność?

Okazuje się, że odpowiednie warunki termiczne mają ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz produktywności człowieka. W poniższym artykule wyjaśnimy, co to jest komfort cieplny, a także odpowiemy na pytanie, w jakiej temperaturze ludzie czują się i funkcjonują najlepiej.

Kiedy jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to określenie stanu, w którym ludzki organizm nie odczuwa ani chłodu, ani nadmiernego ciepła. Temperatura powietrza jest optymalna, człowiek czuje się dobrze. Nie występuje niepożądane chłodzenie lub nagrzewanie konkretnych części ciała, np. na szyi, karku czy nóg.

Co to jest temperatura komfortowa?

Temperatura komfortowa odnosi się do zakresu temperatur, w którym ludzie odczuwają największy komfort cieplny. Zasadniczo jest więc subiektywna i zależy od indywidualnych preferencji, rodzaju wykonywanej aktywności, ubioru czy wilgotności powietrza. Niemniej przyjęło się, że zimą komfortowa temperatura w domu powinna wynosić 20-22°C, zaś latem 22-24°C.

Dowiedz się, jaka jest zdrowa temperatura dla człowieka

Komfort cieplny – jak go utrzymać?

Chcąc zapewnić komfort cieplny, teoretycznie warto skupiać się na pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu. Jednak w praktyce o utrzymanie odpowiedniej temperatury trzeba zadbać kompleksowo. W pokojach dziennych nie powinna ona przekraczać 21°C, choć, jak już zostało wspomniane, latem może sięgać nawet 24°C, gdyż wówczas tolerancja organizmu na ciepło wzrasta. W sypialni nieco niższa temperatura zapewni natomiast komfort cieplny. Norma dla tego pomieszczenia niezależnie od pory roku wynosi 17-21°C. A kuchnia? Komfortowa temperatura w domu podczas gotowania nie może być zbyt wysoka – najlepsze będzie 19-20°C. Jeśli zaś chodzi o łazienkę, tutaj komfort cieplny jest najważniejszy. Zapewni go temperatura na poziomie 25°C.

W jakiej temperaturze człowiek czuje się najlepiej?

Komfortowa temperatura w domu ma znaczenie nie tylko ze względu na samopoczucie domowników, ale także ich zdrowie. Nic więc dziwnego, że tym zagadnieniem zainteresowała się Światowa Organizacja Zdrowia. Zdaniem jej przedstawicieli 16°C stanowi absolutne minimum w przypadku alergików i osób z problemami oddechowymi. Natomiast osoby starsze, niepełnosprawne, chore lub dzieci powinny przebywać w temperaturze od 20°C. Za maksymalną granicę dla wszystkich ludzi podaje się zaś 24°C, ale w praktyce dla wielu osób może to być za dużo. Gdy temperatura wynosi powyżej 21°, zaczynają bowiem wysychać śluzówki dróg oddechowych, powodując osłabienie naturalnych mechanizmów usuwania bakterii i wirusów z gardła oraz nosa. W efekcie człowiek często się przeziębia. Zbytnie nagrzewanie pomieszczeń ma także wpływ na produktywność. A to dlatego, że gdy komfortowa temperatura zostanie przekroczona, pogarsza się zdolność analitycznego myślenia i koncentracji uwagi, człowiek staje się rozdrażniony. Bardzo ważne jest więc, aby utrzymywać odpowiedni komfort cieplny w pracy.

temperatura komfortowa

Co ma wpływ na komfort cieplny?

Komfort cieplny oznacza zadowolenie z warunków termicznych panujących w otoczeniu. Wpływają na niego rozmaite czynniki, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Oto niektóre z nich.

1. Temperatura powietrza

Najbardziej oczywistym czynnikiem jest temperatura otoczenia. Jej optymalny zakres został przedstawiony powyżej, jednak należy pamiętać, że komfort cieplny z reguły ma indywidualny charakter. Latem może zapewnić go klimatyzacja, a w okresie jesienno-zimowym odpowiednio dobrane urządzenie grzewcze. Odwiedź sklep NOGEN i wybierz grzejnik dla siebie!

2. Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza także ma ogromne znaczenie. Gdy jest zbyt wysoka, wzrasta poczucie gorąca, gdyż ciało trudniej odprowadza ciepło. Za niska powoduje natomiast dyskomfort i uczucie suchości. Sprawdź, jak pozbyć się wilgoci z mieszkania domowymi sposobami.

3. Przeciągi i prędkość wiatru

Nawet przy odpowiedniej temperaturze przeciąg może powodować uczucie chłodu. Z kolei wiatr przyspiesza proces utraty ciepła z ciała, przez co człowiekowi robi się zimno.

4. Promieniowanie słoneczne

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne również wpływa na odczucie ciepła. Choć słońce potrafi porządnie rozgrzać, może też doprowadzić do przegrzania, a nawet udaru.

5. Aktywność fizyczna

Ruch generuje ciepło w organizmie, co powoduje, że temperatura odczuwalna jest wyższa. Z tego powodu wielu osobom lepiej się ćwiczy w niższych temperaturach.

6. Odzież

Odczucie ciepła zależy również od odpowiednio dobranej odzieży. Jeśli nałoży się na siebie zbyt dużo warstw, można doprowadzić do przegrzania, a za mało – do wychłodzenia.