Dom energooszczędny, czyli jaki? Oszczędzamy na ogrzewaniu

Dom energooszczędny to rozwiązanie, dzięki któremu zmniejszysz zużycie energii elektrycznej i zaoszczędzisz pieniądze. Mimo że budowa domu energooszczędnego nie należy do tanich, w dłuższej perspektywie opłaca się – pozwala obniżyć rachunki za prąd, a przy tym sprzyja ochronie środowiska. Co to jest dom energooszczędny i jak go zbudować?

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, którego celem jest zminimalizowanie strat ciepła. Budowa domu energooszczędnego wykorzystuje wiele ekologicznych rozwiązań, takich jak ciepło z gruntu, ogrzewanie elektryczne, energooszczędna wentylacja, a przede wszystkim energia odnawialna, w tym panele słoneczne. Z tego powodu domy energooszczędne wymagają odpowiedniego usytuowania okien względem słońca. Celem niskoemisyjnych budynków jest obniżenie rachunków za prąd przy jednoczesnym wspieraniu środowiska, dlatego ich projekt powinien być bardzo dobrze przemyślany i uwzględniać wszystkie najważniejsze parametry.

Domy energooszczędne – wymagania

Budowa domu energooszczędnego zakłada traktowanie go jako spójnego systemu energetycznego, w którym każdy element ma zasadniczy wpływ na wydajność całego budynku. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz wziąć od uwagę takie parametry jak energia elektryczna, woda oraz zasoby naturalne, czyli np. promienie słoneczne. Wymagania domu energooszczędnego to także produkcja odpadów, w tym wykorzystywanie metod zmierzających do jej ograniczenia. Dom energooszczędny ma znacznie niższe koszty użytkowania oraz konserwacji w stosunku do tradycyjnego budynku, a przy tym przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Budowa domu energooszczędnego

Budując dom energooszczędny, należy pamiętać o tym, że czerpie on energię z naturalnego światła słonecznego. Z tego powodu powinien być usytuowany od strony północno-południowej, co pozwoli uniknąć nadmiernej ekspozycji bryły budynku na działanie promieni słonecznych podczas wysokich temperatur. Tak położony dom energooszczędny latem ma mniejsze zapotrzebowanie na chłodzenie, natomiast zimą zapewnia większą ilość światła słonecznego, niezbędnego do ogrzewania fotowoltaiką. Wymagania domu energooszczędnego dotyczą również odpowiedniego rozplanowania pokoi, dlatego warto zastanowić się nad tym jeszcze na etapie powstawania projektu. Trzeba mieć na uwadze, że w zależności od ilości światła w ciągu dnia określone pomieszczenia będą lepiej spełniać swoją funkcję. Z tego powodu np. salon i jadalnia powinny zostać usytuowane od strony południowej, która jest nasłoneczniona przez większość dnia.

Dom energooszczędny – materiały budowlane

Budowa domu energooszczędnego zakłada wybór materiałów budowlanych gwarantujących odpowiednią izolację. W tym celu najlepiej sprawdzą się kamień, cegła lub beton, które posiadają dużą masę termiczną i skutecznie chronią budynek przed utratą ciepła, ograniczając zużycie energii elektrycznej. Jeśli chcesz zdecydować się dom energooszczędny, zrezygnuj z drewna i stali – mają bardzo niski potencjał pochłaniania oraz magazynowania energii cieplnej. W celu zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych w dłuższej perspektywie można również zastosować dodatkową warstwę termoizolacji. Jest to stosunkowo duża inwestycja, która jednak zwróci się w przyszłości.

dom z panelami fotowoltaicznymi

Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny to ogrzewanie przede wszystkim przyjazne środowisku naturalnemu. Istnieje wiele ekologicznych systemów grzewczych, a do tych najbardziej popularnych należą kotły gazowe i elektryczne, ogrzewanie podłogowe oraz odnawialne źródła energii – pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz kotły na biomasę. Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego będzie zatem najlepsze? Wśród wymienionych metod ciekawym rozwiązaniem jest na pewno fotowoltaika. Panele, które czerpią energię z promieni słonecznych to bardzo często wykorzystywane źródło energii w budynkach niskoemisyjnych. Ogrzewanie w domach energooszczędnych za pomocą fotowoltaiki można połączyć z grzejnikami elektrycznymi NOGEN. Jest to rozwiązanie pozwalające cieszyć się w pełni wydajnym i czystym źródłem ciepła. Grzejniki NOGEN dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii umożliwiają optymalne wykorzystanie nadwyżki energii z paneli słonecznych oraz obniżenie rachunków za prąd. Skuteczne sposoby na to, jak połączyć ogrzewanie elektryczne i fotowoltaikę znajdziesz tutaj.