Grzejnik do pokoju – jaki wybrać? Przeczytaj, zanim dokonasz zakupu

Wydawać by się mogło, że znaleźć grzejnik do pokoju to nic trudnego. Okazuje się jednak, że niekoniecznie. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń grzewczych, dlatego wybór tego odpowiedniego może stanowić wyzwanie. Podpowiadamy, jakie grzejniki do pokoju sprawdzą się najlepiej i czym kierować się, wybierając grzejnik do pokoju. 

Jakie grzejniki do pokoju?

Jest tyle urządzeń grzewczych, ile preferencji i potrzeb użytkowników. Grzejnik do pokoju występuje w następujących rodzajach:

  • ceramiczny 

W tym grzejniku ceramika pełni funkcję materiału przechowującego ciepło. Gromadzi je, a potem stopniowo oddaje do otoczenia.

  • promiennik podczerwieni 

Jaki grzejnik do pokoju działa podobnie jak słońce? Jest to promiennik podczerwieni, który wykorzystuje do pracy promieniowanie podczerwone. Nagrzewa on ludzi oraz przedmioty w pomieszczeniu zamiast powietrza, co przekłada się na maksymalną energooszczędność. 

  • olejowy 

Jeśli komuś marzy się nowoczesny grzejnik do pokoju, olejowy nie będzie najlepszym wyborem. Jest wypełniony olejem termicznym, który się nagrzewa i następnie oddaje ciepło do otoczenia. To przestarzała technologia, mimo że stosunkowo bezpieczna oraz dość wydajna.

  • kanałowy 

Urządzenie grzewcze umieszczane w kanałach pod podłogą lub w ścianie. Ciepłe powietrze emituje przez otwory wentylacyjne, co umożliwia równomierne ogrzewanie pomieszczenia.

  • płytowy 

Bardzo popularny grzejnik na ścianę do pokoju. W jego wnętrzu znajdują się kanały, przez które przepływa gorąca woda, docierając następnie do płyt, a potem ogrzewając powietrze.

  • konwektorowy 

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybrać? Wysoką wydajnością cechują się urządzenia konwektorowe. Działają one na zasadzie konwekcji, przemieszczając ciepłe powietrze w górę, a chłodniejsze w dół, co doprowadza do jego równomiernej cyrkulacji po całym pomieszczeniu. W technologię konwektorową wyposażony jest między innymi grzejnik do mieszkania NOGEN. Skontaktuj się z nami już dziś! Z przyjemnością podpowiemy Ci, jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybrać.

Jaki wybrać grzejnik do pokoju?

To, jak wybrać grzejnik do pokoju, zależy od wielu czynników. Istotna jest wielkość i układ pomieszczenia, w którym będzie się znajdował, a także efektywność energetyczna oraz moc grzewcza, gdyż mają zasadniczy wpływ na koszty. Nie można również zapomnieć o komforcie i kwestiach estetycznych – urządzenie grzewcze musi być dobrze dopasowane do indywidualnych preferencji użytkownika, jak też aranżacji ogrzewanego pomieszczenia. Zatem jak wybrać grzejnik elektryczny do pokoju? Poniżej znajdziesz kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

jakie grzejniki dp pokoju

Grzejnik elektryczny do pokoju – czym się kierować przy wyborze?

1. Wielkość oraz układ pomieszczenia

Jakie grzejniki do pokoju wybrać? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Im większy metraż, tym większa moc grzewcza jest bowiem potrzebna. Duże znaczenie przy zakupie urządzenia grzewczego ma także układ mebli oraz drzwi. Grzejnik musi być do nich tak dobrany, aby zapewnić optymalny rozkład ciepła. Nie powinien też być zasłonięty, ponieważ zaburzy to cyrkulację powietrza w domu.

2. Efektywność energetyczna

Grzejnik elektryczny do pokoju powinien mieć wysoką efektywność energetyczną, co pozwoli zminimalizować koszty eksploatacji. Warto szukać urządzeń o obniżonym zużyciu prądu i zwiększonej wydajności cieplnej, dzięki czemu możliwe będzie wygenerowanie znacznych oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania. 

3. Moc grzewcza

Moc grzewcza jest niezwykle ważnym parametrem. Jeśli nie będzie dobrze dobrana, może dojść do wychłodzenia pomieszczeń lub odwrotnie – do ich przegrzania. W celu ustalenia optymalnych parametrów urządzenia grzewczego najlepiej posłużyć się specjalnym wzorem. O tym, jak dobrać grzejnik do pokoju pod kątem mocy pisaliśmy w artykule Jak wybrać grzejnik do mieszkania? Warto jednak przytoczyć tutaj najpotrzebniejsze informacje. Przy obliczaniu mocy zawsze należy uwzględnić powierzchnię lokalu mieszkalnego, a także izolację oraz rodzaj budynku. Zwłaszcza typ nieruchomości ma duży wpływ na zapotrzebowanie na ciepło, które w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 90-120 W/m2, a w przypadku mieszkań 60-90W/m2. Aby ustalić, jaki grzejnik elektryczny do ogrzania pokoju wybrać, trzeba pomnożyć wielkość pomieszczenia wyrażoną w m2 właśnie przez współczynnik zapotrzebowania na ciepło. Nie jest to skomplikowane i każdy, mając potrzebne dane, będzie w stanie ustalić optymalną moc urządzenia grzewczego. Chcąc jednak nieco ułatwić zadanie naszym czytelnikom, przygotowaliśmy poniższe wskazówki. Znajdują się w nich gotowe odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać grzejnik elektryczny do pokoju w zależności od jego metrażu. Zestawienie dotyczy wyłącznie urządzeń NOGEN i dotyczy pomieszczeń w nowym budownictwie, których wysokość wynosi maksymalnie 2,5 m, a U = 0,3.

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 10 m2?

Doskonałym rozwiązaniem będzie model N2806. Ten grzejnik do pokoju 10m2 ma moc 600 W, dlatego bez problemu poradzi się z ogrzaniem nawet nieco większego pomieszczenia (maksymalna powierzchnia ogrzewania wynosi 12 m2, a kubatura 30 m3). Jak wszystkie nasze konwektory jest dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych: białym i grafitowym, a dzięki minimalistycznemu designowi dopasowuje się praktycznie do każdej aranżacji pomieszczenia. 

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 15 m2?

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju o metrażu 15 m2 będzie odpowiedni? Z naszej oferty doskonale sprawdzi się model N4410 o mocy 1000 W. Jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 18 m2 i kubaturze 46 m3. 

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 16 m2?

W tym przypadku również warto postawić na model N4410. Moc 1000 W zupełności wystarczy do ogrzania pomieszczenia o takim metrażu, a sam grzejnik, jak wszystkie konwektory ze sklepu NOGEN, zapewni niskie zużycie energii przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności cieplnej. 

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 20 m2?

Świetnym wyborem będzie model N2810 o mocy 100 W, który sprawdzi się przy kubaturze nie większej niż 50 m3. Jest nowoczesny, wydajny i wyposażony w wiele udogodnień zapewniających wygodę użytkowania. W przypadku metrażu 20 m2 nie ma więc wątpliwości, jaki grzejnik elektryczny kupić do pokoju. 

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25 m2?

Do pomieszczenia o powierzchni 25 m2 warto wybrać grzejnik dostępny na zamówienie (czas oczekiwania 3 tygodnie). Chodzi o model N4812 o mocy 1200 W. Jaki kupić grzejnik elektryczny do pokoju, jeśli komuś zależy na ekspresowej realizacji? W tej sytuacji polecamy model N4815, który jest dostępny od ręki w sklepie NOGEN.

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 30 m2?

Rekomendujemy model N4815 o mocy 1500 W przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 30 m2 i kubaturze 75 m3. Istnieją dwie możliwości uzyskania gwarancji na zakup tego grzejnika: na 3 lata oraz na 10 lat.

Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 40 m2?

40 m2 to już naprawdę spory metraż, dlatego należy wybrać urządzenie grzewcze, które sprosta jego wymaganiom. Doskonałym rozwiązaniem będzie model 4820 z naszej oferty. Ma moc 2000 W, w związku z czym bez problemu może ogrzać pokój o metrażu 40 m2 oraz kubaturze nie większej niż 100 m3.

4. Komfort użytkowania

Grzejnik do pokoju elektryczny powinien zawierać funkcję programowania czasu pracy oraz automatycznej regulacji temperatury. Dzięki nim zwiększy się komfort cieplny, a także oszczędności, ponieważ urządzenie będzie funkcjonowało maksymalnie wydajnie.

5. Estetyka

Nie można zapomnieć, że grzejnik jest elementem wystroju wnętrza, dlatego warto dobrać go do stylu pomieszczenia oraz preferowanej estetyki. Obecnie niektórzy producenci oferują nawet opcję personalizacji obudowy urządzenia grzewczego. Jakie grzejniki do pokoju można udekorować zgodnie ze swoim gustem? Taką możliwość daje m.in. NOGEN. Na życzenie klienta wykonujemy nadruk dowolnej grafiki na obudowę konwektora. Można więc dopasować go do wystroju pomieszczenia, a także indywidualnych preferencji. Przeczytaj artykuł Designerskie grzejniki jako element wystroju wnętrz, aby poznać szczegóły naszej oferty.