Termoizolacja budynku a skuteczność systemów grzewczych

Wiele budynków, zwłaszcza tych w starym budownictwie, nadal jest nieocieplonych lub niedostatecznie izolowanych, przez co narażone są na szybkie wychładzanie. W konsekwencji ich zapotrzebowanie na ciepło rośnie, a wraz z nim wysokość rachunków za prąd. Rozwiązaniem powyższego problemu może być termomodernizacja, czyli docieplenie budynków.

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja to proces, który dąży do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w budynku. Należy ją więc rozumieć jako ogół czynności, które pozwalają zmniejszyć pobór energii w domu oraz wygenerować oszczędności na ogrzewaniu. Dokładne informacje o celach termomodernizacji zawiera ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Zgodnie z tym dokumentem termomodernizacja budynku musi wiązać się z:

  • ograniczeniem strat ciepła;
  • zmianą lub modernizacją źródeł energii;
  • zmniejszeniem zużycia energii w zakresie podgrzewania wody oraz ogrzewania domu.

Termomodernizacja domu – zakres i kolejność prac

Termomodernizacja wcale nie musi się wiązać z gruntownym remontem całego budynku. Jednak jeśli wprowadzi się zmiany kompleksowo, oszczędność energii będzie dużo większa. W wielu przypadkach sama wymiana instalacji grzewczej, czy uszczelnienie okien nie zmniejszy znacząco wydatków na ogrzewanie. Gdy źródłem przedostawania się powietrza na zewnątrz są ściany wymagające docieplenia, nie poradzi sobie nawet najlepsze urządzanie grzewcze, a w każdym razie nie tak efektywnie, jakby mogło.

Aby termomodernizacja domu miała charakter kompleksowy, każda czynność powinna być starannie przemyślana i uwzględniona w harmonogramie przedsięwzięcia. Zazwyczaj kolejność prac w ramach termomodernizacji wygląda następująco:

1. Docieplenie budynków – dzięki niemu ciepłe powietrze w zimie nie ucieknie na zewnątrz, a latem nie dostanie się do środka domu. Ile kosztuje docieplenie budynków? To zależy od wyboru materiału oraz ekipy remontowej.

2. Ocieplenie stropów i podłóg – ma na celu ograniczenie powierzchni, przez które ucieka ciepło.

3. Uszczelnienie drzwi oraz okien – czyli wymiana stolarki na nową, chyba że dotychczasowa jest w dobrym stanie. Wówczas jednak warto upewnić się, czy nie ma wokół niej mostków termicznych.

4. Modernizacja bądź wymiana instalacji grzewczej – dostosowanie mocy urządzenia grzewczego do nowych warunków w budynku.

Wymiana systemu grzewczego w zakresie termomodernizacji

Jak już zostało wspomniane, termomodernizacja może wiązać się z wymianą instalacji grzewczej. W tym przypadku kluczowy jest wybór urządzenia o niskim poborze energii, które pozwoli wygenerować znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Drugi ważny aspekt to przyjazność środowisku. Aby otrzymać ulgę na termomodernizację, trzeba postawić na rozwiązanie ekologiczne. Co sprawdzi się najlepiej? Spośród dostępnych na rynku opcji zdecydowanie wyróżniają się grzejniki NOGEN. Ich funkcjonalność polega na maksymalnym wykorzystaniu pobranej energii cieplnej, dlatego są nawet trzy razy bardziej wydajne od tradycyjnych rządzeń tego typu. Ale nie tylko, ponieważ jak wynika z naszych ostatnich kalkulacji, mogą być także tańszą alternatywą dla węgla, ekogroszku czy gazu. Więcej informacji o kosztach ogrzewania NOGEN znajduje się tutaj.

Termomodernizacja budynków z wykorzystaniem tych grzejników to także ukłon w stronę ekologii. Podczas pracy nie emitują bowiem żadnych szkodliwych gazów, odpadów stałych czy spalin. Aby jeszcze bardziej zadbać o planetę i tym samym ogrzewać dom niemal bezkosztowo, można połączyć urządzenia NOGEN z instalacją fotowoltaiczną (zobacz artykuł: „NOGEN i fotowoltaika, czyli jak ogrzewać za darmo”). Ponadto istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup grzejników w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Interesuje Cię termomodernizacja domu? Wymień przestarzałą i nieefektywną instalację grzewczą na grzejniki NOGEN i ciesz się z maksymalnie wydajnego, oszczędnego oraz ekologicznego źródła ciepła!