Dofinansowanie do grzejników elektrycznych

NOGEN – zdrowe życie i „Czyste Powietrze”

Grzejniki Nogen to grzejniki elektryczne, a zatem podczas pracy nie wytwarzają żadnych spalin, szkodliwych gazów czy odpadów stałych. Energia elektryczna należy do tzw. czystych energii. Grzejniki NOGEN doskonale współpracują z odnawialnymi źródłami energii (OZE) takimi jak elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne czy wodne. Grzejniki NOGEN pracując, nie obniżają naturalnej wilgotności powietrza, nie wywołują efektu palenia kurzu i są bezwonne.  Dlatego idealnie nadają się dla alergików i astmatyków.

Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego i co warto wiedzieć?

Koszty ogrzewania to dziś jedna z większych pozycji w wydatkach gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Z tego powodu bardzo ważne jest stosownie dobrane źródło ciepła. Chodzi nie tylko o minimalizowanie ewentualnych strat, ale także troskę o właściwy mikroklimat domu czy firmy. Porównując różne opcje, coraz więcej osób decyduje się na zakup ogrzewania elektrycznego. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Opiszemy także, jak wygląda dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego, które znacząco zwiększa opłacalność całej inwestycji.

Dotacja na ogrzewanie elektryczne – czy warto ją rozważać?

Zanim szczegółowo zbadamy dotacje do ogrzewania elektrycznego, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy tak naprawdę warto przemyśleć takie rozwiązanie. Nadal większość obiektów zlokalizowanych w Polsce, zaopatrując się w ciepło, korzysta z nieefektywnych źródeł. Mowa tu o tak zwanych kopciuchach. Ich użytkowanie jest coraz mniej opłacalne (rosnące ceny surowców), a jednocześnie przyczynia się do pogłębiania zmian klimatycznych. Palenie węglem generuje szkodliwe dla zdrowia i otoczenia substancje, między innymi dwutlenek węgla czy tlenki siarki i azotu.

Alternatywą może być ogrzewanie elektryczne proponowane przez Nogen. Nasze grzejniki są energooszczędne i zapewniają spore oszczędności na zużyciu prądu.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

 • efektywność – grzejniki elektryczne skutecznie docierają do różnych płaszczyzn w bardzo krótkim czasie,
 • niskie koszty – w stosunku do ogrzewania innymi ekologicznymi źródłami ciepła (podczerwienią lub pompą ciepła) inwestycja w grzejniki elektryczne jest stosunkowo nisko kosztowa,
 • trwałość – grzejniki firmy Nogen to urządzenia o wieloletniej żywotności,
 • łatwość w obsłudze,
 • brak emisji spalin i pyłów,
 • brak zagrożenia dla życia i zdrowia (np. w wyniku zatoru kominowego i ulatniającego się smogu),
 • możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną (darmowy prąd i ciepło),
 • Szansa na dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne.

Czy jest dostępne dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego?

Wszystkich zainteresowanych montażem ekologicznego źródła ciepła na pewno ucieszy fakt, że można otrzymać dotacje do ogrzewania elektrycznego. Są one realizowane poprzez program Czyste Powietrze. To ogólnopolska inicjatywa, której celem jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Dopłata do ogrzewania elektrycznego nie jest ograniczona geograficznie – mogą się o nią starać tak mieszkańcy dużych miast wojewódzkich, jak i osoby zasiedlające małe wioski. Aby otrzymać dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne, muszą spełnić określone wymagania, o których szerzej piszemy w artykule „Program czyste powietrze”. Co ważne przedmiotem wniosku o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze nie musi być sama zmiana źródła ogrzewania. Dodatkowymi kosztami kwalifikowanymi są między innymi:

 • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych (możliwość uzyskania efektu synergii),
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, w tym także spełniających wymagania przepuszczalności okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych,
 • wykonanie dokumentacji na opisany zakres: audyt energetyczny (gdy w projekcie uwzględniono ocieplenie przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

Dzięki temu dopłaty do ogrzewania elektrycznego z programu Czyste Powietrze są jeszcze bardziej atrakcyjne.

Ile wynosi dofinansowanie do ogrzewania na prąd?

Choć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje o rekordowych dotacjach na zmianę źródła ciepła, użytkownicy inwestujący środki w ogrzewanie elektryczne nie mogą liczyć na pełną pulę środków. Nominalnie najwyższe finansowanie przeznaczono na pompy ciepła. Dlaczego? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że inwestycja w energooszczędne ogrzewanie elektryczne nie wymaga angażowania tak dużych środków, jak zamontowanie pompy ciepła czy kupno kotła zgazowującego drewno. Z tego powodu zdecydowano się na zaproponowanie następujących dopłat do ogrzewania elektrycznego:

 • 3 000 złotych, gdy beneficjent mieści się w poziomie podstawowym,
 • 6 000 złotych, gdy beneficjent mieści się w poziomie podwyższonym.

Projektując dodatkowe prace budowlane lub usługi, można otrzymać kolejne wsparcie. I tak połączenie zakupu grzejników z instalacją fotowoltaiczną daje szansę na uzyskanie dodatkowych 5 000 złotych. Włączenie w projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to kolejne 5 000 złotych. Więcej informacji na temat różnych opcji finansowania można znaleźć na stronie internetowej programu.

Jak otrzymać dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne?

Aby otrzymać dotacje na ogrzewanie elektryczne, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Operację tę można wykonać na trzy sposoby. Pierwszy, najprostszy stosujemy wtedy, gdy przedsięwzięcie zamierzamy kredytować z Kredytem Czyste Powietrze. W tej sytuacji wypełniamy wyłącznie wniosek dla banku. Pracownicy instytucji finansowej wykonują za nas pozostałe czynności. Z kolei gdy całość inwestycji jesteśmy w stanie wykonać ze środków własnych, mamy do wyboru dwie drogi składania aplikacji:

 • internetowo,
 • korespondencyjnie/osobiście.

Wersja online wymaga zalogowania na serwisie gov.pl i tam uzupełnienia formularza wniosku. Po dodaniu załączników w formacie elektronicznym lub w postaci skanu wniosek można podpisać. Do tego celu wykorzystujemy podpis zaufany lub kwalifikowany. Inny tryb starania się o dotacje na ogrzewanie elektryczne to udanie się do WFOŚiGW lub urzędu gminy (jeśli ten ma podpisaną umowę współpracy) i tam złożenie papierowej wersji dokumentacji. Najpierw jednak tę dokumentację należy wysłać w formie elektronicznej na skrzynkę podawczą Portalu Beneficjenta. W tym wypadku nie potrzebujemy jednak podpisu zaufanego czy kwalifikowanego.

Dopłata do ogrzewania elektrycznego – czy są inne opcje?

Początek 2022 roku to okres wyczekiwania na uruchomienie środków europejskich. Proces konsultacji społecznych, wnoszenia korekt i uchwalania gotowych dokumentów powinien zakończyć się w II kwartale. Później wystartują pierwsze konkursy nowej perspektywy finansowej, w której silny nacisk kładziony jest na kwestie środowiskowe. W każdym województwie zadbano o wpisanie celu szczegółowego mówiącego o wspieraniu efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. W ramach tych konkursów wspierane będą działania polegające na kompleksowej modernizacji energetycznej obiektów użyteczności publicznej, przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i wielorodzinnych budynków mieszkalnych wraz z elementami instalacji grzewczej i źródłami ciepła. Duże znaczenie przypisuje się działaniom zmierzającym do radykalnego ograniczenia punktowych emiterów zanieczyszczeń, poprzez wyeliminowanie możliwości stosowania w nowo budowanych obiektach systemów ogrzewania na paliwa stałe, podłączanie istniejących już obiektów do sieci ciepłowniczych lub gazowych, czy też wymianę stosowanych w domach pieców na inne, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania (np. ogrzewanie elektryczne). Już teraz warto zatem wypatrywać pierwszych ogłoszeń o naborach, które przedstawią więcej szczegółów możliwych dotacji na ogrzewanie elektryczne.

Dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne – podsumowanie

Ogrzewanie elektryczne jawi się aktualnie jako jedna z najciekawszych alternatyw na zapewnieniu sobie ekologicznego źródła ciepła. W stosunku do innych opcji dostępnych na rynku jest to rozwiązanie niewymagające dużych inwestycji na start. Co więcej, właściciele domków jednorodzinnych i mieszkań z wydzieloną księgą wieczystą mogą starać się o dofinansowanie do ogrzewania na prąd z programu Czyste Powietrze. To jeszcze bardziej podnosi opłacalność całego przedsięwzięcia.

Zapytaj nas o możliwości, jakie dają grzejniki elektryczne Nogen, a będziesz zaskoczony, jak dużo możesz na tym zyskać!

+48 512 333 633