Rachunki za ogrzewanie – jak je obniżyć? Sposoby, dzięki którym zaoszczędzisz
Rachunki za ogrzewanie stanowią około 70% ogółu wydatków na energię elektryczną ponoszonych przez gospodarstwa domowe. Oznacza to, że nieprawidłowe korzystanie z instalacji grzewczych może być naprawdę kosztowe. Ale jednocześnie, jeśli zastosuje się odpowiednie praktyki, uda się sporo zaoszczędzić. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Istnieje parę sposobów, dzięki którym można obniżyć rachunki za ogrzewanie.
1. Odpowiednia izolacja
Wysokie rachunki za ogrzewanie w bloku? Niestety z tym problemem boryka się wiele osób. Jego przyczyna często leży w nieprawidłowej izolacji pomieszczeń, która doprowadza do dużych strat ciepła, wymuszających wzmożoną pracę urządzeń grzewczych. Warto więc upewnić się, czy okna i drzwi są odpowiednio uszczelnione. Czasem wystarczy położenie specjalnej taśmy, pianki lub silikonu, aby zacząć płacić mniej za ogrzewanie elektryczne. Rachunki za prąd przy odpowiedniej izolacji obniżą się w okamgnieniu!
Sprawdź też, jak oszczędzać prąd
2. Korzystanie z termostatu
Sposobem na to, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, może być także korzystanie z termostatu, który automatycznie dostosowuje pracę grzejnika do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu zużywana jest optymalna ilość prądu. Można zakupić go osobno lub nabyć urządzenie już w niego wyposażone. W drugim przypadku doskonale sprawdzi się grzejnik energooszczędny NOGEN. Poza termostatem posiada także programator do sterowania oraz ekran, na którym na bieżąco wyświetla się zużycie prądu.
3. Unikanie zasłaniania grzejników
Jeśli rachunki za ogrzewanie w bloku rosną, a urządzenie grzewcze pracuje bez zarzutu, można sprawdzić, czy nie jest niczym zasłonięte. Mowa zwłaszcza o meblach, które tworzą barierę utrudniającą przepływ ciepła, ale nie tylko. Problematyczne mogą być także grube zasłony – najlepiej zastąpić je roletami. Po ich wymianie, rachunki za ogrzewanie ulegną obniżeniu stosunkowo szybko.
4. Wykorzystanie energii odnawialnej
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w domu jednorodzinnym? Jeśli ma się taką możliwość, dobrze jest połączyć grzejniki z fotowoltaiką. Pozyskanie energii bezpośrednio ze słońca pozwoli wytwarzać prąd na własne potrzeby i ogrzewać pomieszczenia niemal bezkosztowo. Sprawdź artykuł: „NOGEN i fotowoltaika”, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
5. Efektywnie wietrzenie
Wietrzenie również ma wpływ na koszty ogrzewania na prąd. Jak rachunki i ich wysokość są z nim związanie? Otóż zbyt długie wietrzenie prowadzi do wychładzania pomieszczeń, co zmusza grzejniki do pobierania większej ilości energii elektrycznej. Chcąc zaoszczędzić, warto więc dowiedzieć się, jak wietrzyć efektywnie. Najlepiej robić to raz, maksymalnie dwa razy dziennie, otwierając okna na całą szerokość przez około 5-10 minut, nie dłużej. Wówczas do pomieszczeń wpadnie suche powietrze, które nie tylko zostanie szybko nagrzane przez grzejniki, ale i wyciągnie wilgoć z mebli oraz ścian.
6. Stosowanie folii grzewczej
Jest także inny sposób na to, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Folia grzewcza! Chodzi o specjalny ekran odbijający ciepło wykonany z aluminium, który montuje się pomiędzy ścianą oraz grzejnikiem. Odbija on ciepło ku pomieszczeniu i zarazem ogranicza jego straty. Koszt takiego rozwiązania nie jest wysoki (około 100 zł za m2), a dzięki niemu można zaoszczędzić między 2,5 a 5% ciepła w skali roku. Inwestycja zwraca się więc bardzo szybko.
7. Wybór urządzenia o zmniejszonym poborze energii
Jak płacić mniej za ogrzewanie w bloku? W celu ograniczenia wydatków na energię elektryczną warto wymienić stare, mało skuteczne urządzenia grzewcze na te nowoczesne. Doskonałym wyborem będą grzejniki NOGEN o obniżonym zużyciu prądu oraz większej wydajności cieplnej. Za sprawą innowacyjnej technologii, są nawet trzy razy bardziej efektywne od alternatywnych urządzeń wodnych, olejowych, konwektorowych czy kumulacyjnych. Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi NOGEN.