Temperatura do spania – optymalny poziom dla zdrowia człowieka
Udowodniono, że odpowiednia temperatura do spania poprawia jakość snu. Umożliwia zregenerowanie się po ciężkim dniu i maksymalne wypoczęcie. Poniżej wyjaśnimy, jaka temperatura do spania będzie odpowiednia dla dorosłych, osób starszych oraz dzieci.
Temperatura do spania a sen
Jak mówi popularne przysłowie: sen to zdrowie. Trzeba jednak pamiętać, że wypoczynek wymaga odpowiednich warunków. Ogromne znaczenie ma z pewnością cisza, spokój, brak oświetlenia i wygodny materac. Ale nie tylko – równie istotna jest temperatura do spania. A to dlatego, że może ona poprawić metabolizm organizmu człowieka poprzez zwiększenie produkcji dwóch hormonów: melatoniny oraz hormonu wzrostu. Ich wytwarzaniu sprzyja spanie w stosunkowo chłodnym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura do spania wynosi 16-19 stopni Celsjusza. Jej utrzymanie wpływa na wydłużenie fazy głębokiego snu, co przekłada się na lepszy wypoczynek i regenerację. Wyjątek stanowią osoby starsze – optymalna temperatura do spania w ich przypadku powinna wynosić 20 stopni Celsjusza. Inne zasady dotyczą także dzieci.
Jaka temperatura do snu dziecka?
Aby zapewnić mu dobry sen, wystarczy 20-21 stopni Celsjusza. Taka temperatura do spania dla dzieci niektórym rodzicom może wydawać się z na niska, ale właśnie w niej maluszkom będzie najbardziej komfortowo.
Sprawdź też, jaka jest zdrowa temperatura dla człowieka
Czy spanie w chłodzie jest zdrowe?
Mówi się, że spanie w niskiej temperaturze ma wiele korzyści zdrowotnych. Pytanie tylko, co należy przez to rozumieć. W końcu zimno jest pojęciem względnym. Dla jednego niekomfortowe będzie już 19 stopni Celsjusza, a dla drugiego dopiero 15 stopni Celsjusza. Właśnie z tego powodu precyzyjnie określono, w jakiej temperaturze spać. Zgodnie z ustaleniami w przypadku sypialni zimno zaczyna się poniżej 16 stopni Celsjusza. Jednak są osoby, które preferują niższe temperatury. Czy można spać w zimnie? Nie jest to zalecane. Spanie w nadmiernie wychłodzonym pomieszczeniu może powodować wzrost ciśnienia krwi, ponieważ organizm będzie starał się uniknąć wyziębienia ciała, a także zaburzenie fazy snu REM. Za niska temperatura do spania negatywnie wpłynie na jakość wypoczynku.
Zbyt wysoka temperatura do spania – konsekwencje zdrowotne
Najlepsza temperatura do spania wynosi 16-19 stopni Celsjusza nie bez powodu. Powyżej tej wartości człowiek może mieć problemy z zasypianiem oraz budzeniem się w nocy. Dlaczego? Organizm w trakcie snu obniża swoją temperaturę (nawet o 1 stopień Celsjusza), co w nadmiernie przegrzanej sypialni jest utrudnione. Do konsekwencji spania w zbyt wysokiej temperaturze należy zaliczyć także zaburzenia hormonalne. Dochodzi bowiem do spadku melatoniny, odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi cyklu dobowego. Nie bez znaczenia w kontekście zdrowia człowieka jest również obniżenie odporności na infekcje, co stanowi zagrożenie zwłaszcza w przypadku osób starszych i dzieci.
Jak podwyższyć temperaturę do spania?
Aby w okresie jesienno-zimowym była utrzymana idealna temperatura do spania, tak naprawdę wystarczy tylko włączyć ogrzewanie. Warto jednak postawić na urządzenie grzewcze, którym da się precyzyjnie sterować, np. grzejnik do mieszkania NOGEN. Ma on wbudowany programator, dzięki czemu można ustawić w sypialni stałą temperaturę. W momencie, gdy w pomieszczeniu będzie za gorąco lub za zimno, urządzenie samo przywróci ją do optymalnego poziomu – bez konieczności ingerencji ze strony człowieka.
Sprawdź też zależność: ogrzewanie a zdrowie
Jak obniżyć temperaturę do spania?
Jak już zostało powiedziane, najlepsza temperatura do spania to 16-19 stopni. W takim razie co zrobić latem, podczas upałów, aby nie dopuścić do przegrzania sypialni? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście klimatyzator. Jeśli jednak nie ma możliwości jego zainstalowania, wystarczy zwykły wentylator. Należy ustawić przed nim wiaderko z kostkami lodu lub wilgotne pranie, aby wzmocnić efekt chłodzący. Można także zrobić przeciąg – najlepiej po zmroku, gdy minie największy upał, a także przenieść materac na podłogę. Ciepłe powietrze ucieka bowiem do góry, dlatego na dole zazwyczaj jest nieco chłodniej.