​Ogrzewanie a zdrowie – co lepsze: podłogówka czy grzejniki?

Ogrzewanie a zdrowie to temat, który poruszany jest coraz częściej. Zwłaszcza w kontekście podłogówki, według powszechnej opinii oddziałującej negatywnie na układ krążenia, nasilającej alergie oraz emitującej szkodliwe promieniowanie. Czy aby na pewno? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. Rozwiążemy także dylemat, co jest zdrowsze: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki elektryczne.

​Ogrzewanie a zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że ogrzewanie pomieszczeń niekorzystnie oddziałuje na organizm. Przede wszystkim dlatego, że wysusza powietrze, którym oddychają domownicy. Tymczasem utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia oraz zdrowia człowieka. Zbyt suche powietrze może być przyczyną wystąpienia wielu dolegliwości, a nawet poważnych chorób. Sprawdź, jakie warunki utrzymywać w mieszkaniu, aby nie narazić siebie i swoich bliskich.

​Czy ogrzewanie jest zdrowe?

Zależność: ogrzewanie a zdrowie powinno się rozpatrywać pod kilkoma względami. Przede wszystkim warto omówić jego wpływ na drogi oddechowe, narząd wzroku oraz skórę. W pierwszym przypadku niedostatecznie wilgotne powietrze może doprowadzić do wysuszenia błon śluzowych i gardła, powodując ich podrażnienie, a w konsekwencji uczucie drapania, chrypkę oraz napady duszności. Na narząd wzroku również nie ma dobrego wpływu. Nawet najzdrowsze ogrzewanie domu, jeśli nie zadba się o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności, będzie skutkowało podrażnieniem, zaczerwienieniem, a także łzawieniem oczu. Nie wspominając o objawach skórnych, do których należą: zmatowienie, napięcie, szorstkość, swędzenie, pękanie oraz złuszczanie się naskórka.

​Jakie ogrzewanie jest najzdrowsze?

Chcąc w pełni wyczerpać zagadnienie: ogrzewanie a zdrowie, trzeba doradzić wybór odpowiedniego systemu grzewczego. O sam poziom wilgotności warto zadbać, stosując praktyki zawarte w naszym artykule na temat wilgoci w mieszkaniu. To powinno wystarczyć, jeśli chodzi o wyeliminowanie suchego powietrza i jego zgubnych skutków dla organizmu człowieka. Natomiast pozostaje jeszcze wpływ poszczególnych rodzajów ogrzewania na zdrowie domowników. Sprawdź, co będzie zdrowsze: podłogówka czy grzejniki.

​Ogrzewanie elektryczne – wpływ na zdrowie

Ogrzewanie elektryczne a zdrowie to temat, który interesuje wiele osób. W końcu grzejniki cieszą się dużą popularnością i można je znaleźć prawie w każdym mieszkaniu. Jak więc z nimi jest? Poza wysuszeniem powietrza zasadniczo nie ma innych negatywnych skutków, które powodowałoby ogrzewanie elektryczne. Wpływ na zdrowie w przypadku grzejników zależy jednak od ich rodzaju. Przestarzałe urządzenia niekiedy mogą powodować nadmierne rozprzestrzenianie się kurzu oraz roztoczy w pomieszczeniu, nasilając objawy alergii. Jednak już te nowoczesne, wyposażone w technologię konwektorową, zapewniają większy komfort. Urządzenia NOGEN podczas pracy nie wywołują efektu palenia kurzu i są bezwonne, dlatego świetnie sprawdzają się u osób uczulonych. Warto też wspomnieć o tym, że nie obniżają naturalnej wilgotności powietrza, co zdecydowanie wyróżnia je spośród alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku.

Odwiedź sklep NOGEN i wybierz konwektorowy grzejnik elektryczny dla siebie!

​Wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie

Wpływ ogrzewania podłogowego na zdrowie nie jest już tak jednoznaczny. Wiele się bowiem mówi o jego szkodliwości, zwłaszcza w kontekście układu krążenia. Niemniej są to mity, ponieważ w rzeczywistości ciepło promieniujące od podłogi korzystnie oddziałuje na ludzki organizm. Badania udowodniły, że wyższa temperatura przy stopach i niższa przy głowie ma pozytywny, a nie negatywny wpływ na układ krążenia. Za błędne uznano także twierdzenia o tym, jakoby ogrzewanie podłogowe było niewskazane dla alergików. Choć emituje ono ciepło od podłogi, na której znajduje się brud i kurz, powoduje niewielki ruch powietrza, ograniczając rozprzestrzenianie się alergenów. Rozpatrując zależność: ogrzewanie podłogowe a zdrowie, można się jednak natknąć na jedną wadę. Chodzi o szkodliwe promieniowanie, które generuje tego rodzaju system grzewczy (choć trzeba zaznaczyć, że w niewielkim stopniu, porównywalnym do innych urządzeń codziennego użytku).

Zatem co jest zdrowsze: podłogówka czy grzejniki konwektorowe? Mając na uwadze emitowanie szkodliwego promieniowania przez pierwsze z tych rozwiązań, pod względem korzystnego wpływu na zdrowie wygrywają konwektory. Ich praca opiera się na zjawisku konwekcji, które występuje też w naturze i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ludzki organizm.