Ogrzewanie a pory roku – jak optymalizować koszt ogrzewania wiosną, latem, jesienią i zimą?
Wiosną, latem, jesienią i zimą zapotrzebowanie na ogrzewanie domu ulega zmianie. Sposób użytkowania urządzeń grzewczych powinien być więc uzależniony od pory roku, co pozwoli zaoszczędzić. Jak ogrzewać w zależności od pory roku, aby zoptymalizować koszty? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.
Ogrzewanie a pory roku
Temat ogrzewanie a pory roku warto omówić ze względu na szereg korzyści, jakie daje dostosowanie pracy grzejników do zmiennych warunków panujących wiosną, latem, jesienią i zimą.
1. Efektywność energetyczna
Każda pora roku cechuje się innymi średnimi temperaturami oraz wilgotnością powietrza. Dostosowanie ogrzewania do tych warunków pozwala na bardziej efektywnie wykorzystanie energii elektrycznej przez grzejniki. Zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy można obniżyć poziom grzania lub całkowicie wyłączyć grzejniki i zaoszczędzić sporo prądu.
2. Komfort cieplny
Komfort cieplny jest bezpośrednio związany z tym, jak pracuje ogrzewanie. A pory roku ewidentnie wiążą się z różnym zapotrzebowaniem na ciepło. Grzejniki ustawione na odpowiednią temperaturę w zimie pomogą więc uniknąć zmarznięcia, podczas gdy ich całkowite wyłącznie w lecie pomoże przeciwdziałać nadmiernemu przegrzaniu, zwłaszcza w trakcie upałów.
3. Oszczędności finansowe
Zależność ogrzewanie a pory roku ma także związek z oszczędnościami finansowymi. Ustawienie niższych temperatur lub rezygnacja z ogrzewania w okresie, gdy nie ma takiej potrzeby, pozwala ograniczyć pobór energii elektrycznej i jednocześnie obniżyć rachunki za prąd.
4. Ochrona środowiska
Dostosowywanie ogrzewania do pór roku ma także pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki zmniejszonemu zużyciu prądu w cieplejszych miesiącach można pośrednio przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Jest to korzystne dla środowiska i pomaga w walce z globalnym ociepleniem.
Jak widać, ogrzewanie warto dostosowywać do pór roku ze względu na efektywność energetyczną, komfort cieplny, oszczędności finansowe, a nawet ochronę środowiska. Trzeba mieć jednak na uwadze, aby robić to w sposób elastyczny, uwzględniając zmienne warunki pogodowe oraz indywidualne preferencje dotyczące temperatury.
Ogrzewanie wiosną, latem, jesienią i zimą – optymalizacja kosztów
Jak już zostało wspomniane, dostosowanie ogrzewania do zmiennych warunków charakterystycznych dla poszczególnych pór roku pozwala zoptymalizować koszty ogrzewania. Oto kilka wskazówek, które będą pomocne wiosną, latem, jesienią i zimą.
Wiosna
Ogrzewanie wiosną bardzo często jest potrzebne nawet w kwietniu. Aby zaoszczędzić na energii elektrycznej, można wykorzystać naturalne światło w celu dogrzania pomieszczeń. W tym celu należy maksymalnie otwierać rolety i odsłaniać zasłony w ciągu dnia, co pozwoli wpuścić do środka promienie słoneczne.
Lato
Ogrzewanie latem nie jest w ogóle potrzebne, dlatego trzeba je wyłączyć. Jeśli pojawi się konieczność dogrzania pomieszczeń, warto wykorzystać do tego klimatyzację. Wiele urządzeń chłodzących może z powodzeniem zastąpić grzejniki – oczywiście w sytuacjach awaryjnych, gdyż w dłuższej perspektywie się to nie opłaca.
Jesień
Ogrzewanie jesienią zawsze należy dostosowywać do warunków panujących na zewnątrz. Aby nie musieć tego robić samodzielnie, warto wyposażyć się w termostat z funkcją automatycznej regulacji temperatury. Przyda się także programator, dzięki któremu będzie można obniżyć parametry urządzenia grzewczego na czas, gdy dom jest pusty lub domownicy śpią.
Sprawdź też: „Sezon grzewczy w Polsce – kiedy się zaczyna i ile trwa?”
Zima
Ogrzewanie zimą powinno być poprzedzone sprawdzeniem stanu izolacji termicznej. Może się bowiem okazać, że przez nieszczelne okna lub drzwi ucieka ciepło, a grzejniki muszą zużywać więcej prądu, żeby skutecznie ogrzać pomieszczenie. O tej porze roku podobnie jak jesienią, niezbędne będzie także urządzenie grzewcze wyposażone w termostat oraz programator.
Postaw na urządzenia NOGEN
Grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN posiadają wbudowany termostat oraz programator, dzięki czemu można nimi precyzyjnie sterować w zależności od warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo zostały wyposażone w funkcję maksymalnego wykorzystania pobieranej energii elektrycznej oraz przetwarzania jej na ciepło. Sprawia to, że są nawet trzykrotnie bardziej wydajne od alternatywnych urządzeń dostępnych na rynku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i sprawdzenia, ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi NOGEN.