Czym jest mostek termiczny i jak go wyeliminować, aby poprawić izolację budynku?

Mostek termiczny to pojęcie dobrze znane w budownictwie. Jego konsekwencją są straty ciepła w budynku, a nawet zawilgocenie ścian, prowadzące do rozwoju pleśni oraz grzybów. Warto więc mu zapobiegać jeszcze na etapie projektowania. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to jest mostek termiczny, jakie są rodzaje mostków termicznych i co najważniejsze – jak je wyeliminować. 

Co to są mostki termiczne?

Co to jest mostek termiczny? Definicja powszechnie używanego w budownictwie pojęcia odnosi do elementu przegrody budowlanej, który ma znacznie wyższy niż sąsiadujące z nim współczynnik przewodzenia ciepła. Na skutek tego w momencie wystąpienia różnic temperatur na zewnątrz i wewnątrz obiektu, następuje miejscowe wychłodzenie przegrody. Poprzez powstały mostek termiczny zachodzi wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła, wprost proporcjonalna do jego wielkości. 

Mostek termiczny – przyczyny powstawania

Mostek termiczny w bloku lub domu jednorodzinnym? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Najczęściej jest to źle zaprojektowany oraz wykonany obiekt, np. nieprawidłowe ukształtowanie i orientacja bryły budynku lub błędne rozmieszczenie oraz dobranie wielkości okien. 

Gdzie występują mostki termiczne?

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych dotyczy węzłów konstrukcyjnych, łączących poszczególne elementy zewnętrznych przegród budynku. Ale mogą one także pojawić się w pobliżu okien czy drzwi, a także wielu innych miejscach. Sprawdź, gdzie występują mostki termiczne.

  1. Okna i drzwi mostki termiczne przy oknach czy drzwiach występują bardzo często, ponieważ przerwana jest izolacja ściany, co zwiększa prawdopodobieństwo wychłodzenia.
  2. Połączenia między elementami konstrukcyjnymi – w punktach, gdzie różne elementy konstrukcyjne się spotykają, np. łączenie dachu ze stopem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wystąpią mostki termiczne.
  3. Stropy i podłogi – do wychłodzeń może dojść także w połączeniach między stropem a ścianami zewnętrznymi lub kondygnacjami.
  4. Przejścia przez izolację mostek termiczny często pojawia się również w miejscu, gdzie rury, przewody czy inne elementy przenikają przez warstwę izolacyjną.
  5. Elementy konstrukcyjne wykonane z materiałów o różnej przewodności cieplnej – to, że występują np. mostki termiczne na elewacji, może być spowodowane wykorzystaniem elementów o różnej izolacyjności termicznej, takich jak słupy czy belki.
  6. Miejsca, gdzie izolacja termiczna jest uszkodzona lub przerwana – tam, gdzie nastąpiło uszkodzenie lub przerwanie izolacji termicznej, bardzo często występują mostki termiczne.

Skutki pojawienia się mostków termicznych

Głównym skutkiem pojawienia się mostków termicznych jest utrata ciepła wewnątrz budynku, co skutkuje zwiększeniem kosztów ogrzewania. Warto więc wyeliminować przyczynę problemu (o ile to możliwe), a także poszukać sposobów na to, jak dodatkowo zaoszczędzić. Ciekawym rozwiązaniem może być np. elektryczny grzejnik konwektorowy, który jest nawet trzykrotnie bardziej wydajny od innych dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Odwiedź sklep NOGEN i już dziś wybierz odpowiedni model dla siebie!mostek termiczny w domu

Jak pozbyć się mostków termicznych?

Zadbaj o odpowiedni projekt i konstrukcję

O walce z mostkami termicznymi warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania, ponieważ odpowiednia konstrukcja pomoże uniknąć strat ciepła. Przy tym trzeba mieć świadomość, że im mniej dom jest prostokątny (bez łuków, narożników), tym łatwiejsza i prostsza będzie jego termoizolacja.

Wykonaj solidnie budynek i zadbaj o jego termoizolację

Jak pozbyć się mostków termicznych? Aby w budynku nie dochodziło do wychłodzeń, warto solidnie go wykonać, szczególny nacisk kładąc na wysoką jakość prac termoizolacyjnych. Wszelkie zaniedbania oraz niedociągnięcia mogą bowiem negatywnie wpłynąć na energooszczędność. 

Jak zlikwidować mostki termiczne przy oknach i drzwiach?

Okna i drzwi to miejsca, przez które ucieka bardzo dużo ciepła. Zazwyczaj problem leży w ich nieodpowiedniej izolacji. Jak zlikwidować mostki termiczne przy oknach i drzwiach? Przede wszystkim dbając o ich uszczelnienie lub jeśli zajdzie taka konieczność – wymieniając na nowe.

Dodaj dodatkowe warstwy izolacji

Błędy w pierwotnym projekcie i budowie budynku – to one najczęściej powodują mostki termiczne. Jak je usunąć, skoro obiekt już powstał? Jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie warstw izolacyjnych w newralgicznych obszarach, co pomoże w zmniejszeniu strat ciepła. W tym celu można użyć takich materiałów jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy inne, które mają wysoki współczynnik izolacyjności.