Izolacja termiczna a wydajność systemu grzewczego – dlaczego warto inwestować w termoizolację?

Izolacja termiczna obiektu jest nie tylko kwestią regulowaną prawnie, ale też przejawem racjonalnego i ekonomicznego myślenia. Chcąc zaprojektować i zamieszkać w ciepłym domu, należy wykonać go z odpowiednich materiałów, a w przypadku istniejącego budynku – wymienić je na nowe. O jakich elementach mowa? Co to jest termoizolacja? Na czym polega termomodernizacja domu? O tym przeczytasz w artykule.

Co to znaczy termoizolacja?

Co to jest izolacja termiczna? Określenie to oznacza ocieplenie budynku. Od jakości i rozmiarów termoizolacji zależy, jakie straty ciepła będą powstawać na etapie codziennej eksploatacji. Właściwa izolacja budynku zapewnia zatem oszczędności, większy komfort mieszkania, chroni ściany przed zawilgoceniem oraz poprawia klimat akustyczny. Kwestię grubości warstwy izolacyjnej reguluje Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dotyczy ono jednak nowego budownictwa, w szczególności domów pasywnych i energooszczędnych. Zapisane tam normy mogłyby jednak stanowić także ramy odniesienia dla starszych obiektów, w których wielokrotnie straty spowodowane nieszczelnymi oknami czy niewielką izolacją budynku znacząco podnoszą koszty życia mieszkańców.

Izolacja termiczna – z czego się składa?

Termoizolacja budynku to zadanie kompleksowe, które można wykonać z różnego rodzaju materiałów i tworzyw. Najczęściej do ocieplenia ścian wykorzystuje się styropian i wełnę mineralną. Zaleca się, aby przegrody dwu- i trójwarstwowe pokryte były warstwą o grubości co najmniej 15 centymetrów. W przypadku chęci uzyskania statusu obiektu energooszczędnego należy liczyć się z koniecznością zastosowania materiałów wyższej jakości (np. płyty z poliuretanu, poliizocyjanuratu lub fenolowe). Oprócz tradycyjnych materiałów podnoszących izolacyjność termiczną istnieją też nowoczesne produkty do niwelacji mostków termicznych, ocieplenia elementów płaskich czy do wypełniania pustych przestrzeni w konstrukcjach. Zaliczamy do nich:

  • aeorożel, 
  • porogel, 
  • izolacje refleksyjne, 
  • izolacje próżniowe VIP, 
  • izolacje transparentne, 
  • pianosilikaty.

Przed wyborem konkretnego wyrobu budowlanego do termoizolacji, należy zwrócić uwagę na kluczowe właściwości: współczynnik przewodzenia ciepła, gęstość objętościowa, izolacyjność akustyczną, przepuszczalność pary wodnej, współczynnik oporu dyfuzyjnego, czy ochronę przeciwpożarową.

Izolacja termiczna budynku – istotne są także okna, drzwi oraz dachy

Termoizolacja domu to nie tylko kwestia odpowiedniego zaadaptowania ścian. Straty ciepła mogą powstawać też w stropodachach czy dachach drewnianych. Dobór materiałów do ocieplenia każdorazowo najlepiej pozostawić specjalistom, gdyż asortyment dostępny w marketach jest bardzo szeroki. Przykładowo dla stropodachów pełnych często korzysta się z polistyrenu ekstrudowanego, płyt z pianek poliuretanowych PIR i PUR oraz styropapy. Z kolei poprawna termoizolacja dachów drewnianych może przebiegać z wykorzystaniem:

  • płyt drzewnych, 
  • płyt z wełny owczej, 
  • płyt z wełny mineralnej, 
  • pianki poliuretanowej (PUR/PIR), 
  • płyt korkowych ekspandowanych.

Kompleksowo przeprowadzona izolacja termiczna domu powinna zwrócić uwagę na docieplenie przegród stykających się z gruntem, cokołów i podłóg. Nie można także zapomnieć o doborze stolarki okiennej i drzwiowej. Tu głównym wyznacznikiem powinien być współczynnik przenikania ciepła.

Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.
Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.

W jakim celu jest wykonywana izolacja termiczna?

Wspomnieliśmy już, że poprawa izolacji termicznej niesie za sobą wiele korzyści. Tą najważniejszą jest bezpośredni wpływ na portfel inwestora. Grubsza warstwa styropianu oraz zabezpieczenie mostków termicznych przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego obiektu. Ciepło dłużej się utrzymuje, zatem do ogrzania pomieszczeń można wykorzystać źródła o mniejszej mocy i innych właściwościach. Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się grzejniki do mieszkania marki NOGEN. Pracują one w technologii konwektorowej, co sprawia, że po uruchomieniu uzyskuje się niemal natychmiastowy efekt. Dzięki dobrej izolacji termicznej budynku ciepło utrzymuje się na długo po odłączeniu urządzenia od zasilania. W ten sposób wydatki eksploatacyjne znacząco spadają, inwestor jest uniezależniony od dostaw surowców deficytowych oraz generuje ciepło w sposób ekologiczny. Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, odwiedź Sklep NOGEN już teraz!

Termoizolacja budynku a skuteczność systemów grzewczych

Wiele budynków, zwłaszcza tych w starym budownictwie, nadal jest nieocieplonych lub niedostatecznie izolowanych, przez co narażone są na szybkie wychładzanie. W konsekwencji ich zapotrzebowanie na ciepło rośnie, a wraz z nim wysokość rachunków za prąd. Rozwiązaniem powyższego problemu może być termomodernizacja, czyli docieplenie budynków.

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja to proces, który dąży do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w budynku. Należy ją więc rozumieć jako ogół czynności, które pozwalają zmniejszyć pobór energii w domu oraz wygenerować oszczędności na ogrzewaniu. Dokładne informacje o celach termomodernizacji zawiera ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Zgodnie z tym dokumentem termomodernizacja budynku musi wiązać się z: 

  • ograniczeniem strat ciepła; 
  • zmianą lub modernizacją źródeł energii; 
  • zmniejszeniem zużycia energii w zakresie podgrzewania wody oraz ogrzewania domu. 

Termomodernizacja domu – zakres i kolejność prac

Termomodernizacja wcale nie musi się wiązać z gruntownym remontem całego budynku. Jednak jeśli wprowadzi się zmiany kompleksowo, oszczędność energii będzie dużo większa. W wielu przypadkach sama wymiana instalacji grzewczej, czy uszczelnienie okien nie zmniejszy znacząco wydatków na ogrzewanie. Gdy źródłem przedostawania się powietrza na zewnątrz są ściany wymagające docieplenia, nie poradzi sobie nawet najlepsze urządzanie grzewcze, a w każdym razie nie tak efektywnie, jakby mogło.

Aby termomodernizacja domu miała charakter kompleksowy, każda czynność powinna być starannie przemyślana i uwzględniona w harmonogramie przedsięwzięcia. Zazwyczaj kolejność prac w ramach termomodernizacji wygląda następująco:

  1. Docieplenie budynków – dzięki niemu ciepłe powietrze w zimie nie ucieknie na zewnątrz, a latem nie dostanie się do środka domu. Ile kosztuje docieplenie budynków? To zależy od wyboru materiału oraz ekipy remontowej.
  2. Ocieplenie stropów i podłóg – ma na celu ograniczenie powierzchni, przez które ucieka ciepło.
  3. Uszczelnienie drzwi oraz okien – czyli wymiana stolarki na nową, chyba że dotychczasowa jest w dobrym stanie. Wówczas jednak warto upewnić się, czy nie ma wokół niej mostków termicznych.
  4. Modernizacja bądź wymiana instalacji grzewczej – dostosowanie mocy urządzenia grzewczego do nowych warunków w budynku.

Wymiana systemu grzewczego w zakresie termomodernizacji

Jak już zostało wspomniane, termomodernizacja może wiązać się z wymianą instalacji grzewczej. W tym przypadku kluczowy jest wybór urządzenia o niskim poborze energii, które pozwoli wygenerować znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Drugi ważny aspekt to przyjazność środowisku. Aby otrzymać ulgę na termomodernizację, trzeba postawić na rozwiązanie ekologiczne. Co sprawdzi się najlepiej? Spośród dostępnych na rynku opcji zdecydowanie wyróżniają się energooszczędne grzejniki elektryczne NOGEN. Ich funkcjonalność polega na maksymalnym wykorzystaniu pobranej energii cieplnej, dlatego są nawet trzy razy bardziej wydajne od tradycyjnych rządzeń tego typu. Ale nie tylko, ponieważ jak wynika z naszych ostatnich kalkulacji, mogą być także tańszą alternatywą dla węgla, ekogroszku czy gazu. Więcej informacji o kosztach ich użytkowania znajduje się w artykule: ile kosztuje ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi NOGEN

Termomodernizacja budynków z wykorzystaniem tych grzejników to także ukłon w stronę ekologii. Podczas pracy nie emitują bowiem żadnych szkodliwych gazów, odpadów stałych czy spalin. Aby jeszcze bardziej zadbać o planetę i tym samym ogrzewać dom niemal bezkosztowo, można połączyć urządzenia NOGEN z instalacją fotowoltaiczną (zobacz artykuł: NOGEN i fotowoltaika, czyli jak ogrzewać za darmo). Ponadto istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup grzejników elektrycznych w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Interesuje Cię termomodernizacja domu? Wymień przestarzałą i nieefektywną instalację grzewczą na grzejniki NOGEN i ciesz się z maksymalnie wydajnego, oszczędnego oraz ekologicznego źródła ciepła!