Jak uszczelnić okna, aby było ciepło i płacić mniej za ogrzewanie?
Nieszczelne okna są odpowiedzialne za ucieczkę ogromnych ilości ciepłego powietrza. Jego niedobory wymuszają na układzie grzewczym intensywniejszą pracę, co z kolei przekłada się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Jak uszczelnić okna na zimę i jednocześnie uniknąć wychłodzenia pomieszczeń? Która z dostępnych uszczelek sprawdzi się najlepiej? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na uszczelnienie okien na zimę.
Czy warto uszczelnić okna?
Jeśli w pomieszczeniach hulają przeciągi, a powietrze przedostaje się przez szczeliny okienne, to znak, że nadeszła pora uszczelnienia okien. Straty ciepła przez okna przedkładają się bowiem nie tylko na obniżenie komfortu termicznego lokatorów, ale przede wszystkim wymuszają wzmożoną pracę urządzeń grzewczych, czego konsekwencją są wyższe rachunki za ogrzewanie. Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okna? Mówi się o stratach rzędu 20%, a nawet więcej, czego przyczyną może być błędny montaż, niepoprawne wyregulowanie skrzydeł i ościeżnicy, wyeksploatowanie uszczelek, a nawet ich niewłaściwe dopasowanie. Niemniej niezależnie od źródła problemu, w trosce o swoje oszczędności warto dowiedzieć się, jak uszczelnić okna i zadbać o termoizolację.
Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania? Sprawdź, dlaczego opłaca się kupić grzejnik elektryczny energooszczędny NOGEN
Czym uszczelnić okna?
To, czym uszczelnić okna, powinno być przede wszystkim uzależnione od materiału, z którego są wykonane. Do najpopularniejszych systemów, czyli z PCV, zaleca się uszczelki poliuretanowe bądź EPDM. Do ich zalet można zaliczyć odporność na promieniowanie UV i ozon. Cechuje je także elastyczność, dzięki czemu dopasowanie izolacji nie sprawia najmniejszego problemu nawet osobie bez doświadczenia technicznego.
Jak uszczelnić okna, żeby było ciepło?
Jak już zostało wspomniane, elementy poliuretanowe lub EPDM są łatwym i szybkim sposobem na to, jak uszczelnić okna na zimę. Proces ich wymiany sprowadza się do kilku kroków:
- W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaka dokładnie uszczelka jest potrzebna. W tym celu trzeba wyjąć fragment gumy znajdującej się w górnej partii ramy okiennej, sprawdzić przekrój uszczelki, a także dokładnie ją zmierzyć i porównać ze specjalnym wzornikiem.
- Jak uszczelnić okna po znalezieniu odpowiedniego materiału izolującego? Na początku powinno się usunąć stare uszczelki i dokładnie wyczyścić pozostałe po nich miejsce. Świetnie sprawdzi się do tego łagodny detergent, np. płyn do mycia naczyń. Pozbycie się wszelkich zabrudzeń jest niezwykle istotne, ponieważ pogarszają one przyczepność materiału izolującego i sprawiają, że szybciej zaczyna się odklejać. Z kolei na suchej, czystej powierzchni uszczelka przylega równomiernie oraz skutecznie niweluje szczeliny.
- W kolejnym kroku jeszcze przed nałożeniem uszczelki należy ją posmarować cienką warstwą pasty przeznaczonej do plastikowych rur lub detergentu do mycia naczyń (wyłącznie fragment, który ma zostać umieszczony w gnieździe montażowym). Montaż materiału powinno się zacząć pośrodku górnej ramy okiennej, co pozwoli zminimalizować ryzyko przeciekania. Listwa izolująca powinna pokryć cały obwód ramy.
- Ostatnim etapem tego, jak uszczelnić okna, jest wsunięcie elementu izolującego do środka gniazda montażowego. Należy delikatnie docisnąć go palcem, dzięki czemu zostanie ustabilizowany i osadzony w odpowiednim miejscu. W trakcie montowania uszczelki nie należy używać ostrych przedmiotów wykonanych z metalu, ponieważ mogą ją podziurawić oraz uszkodzić. Szczególną ostrożność warto zachować, umieszczając element w narożnikach. W momencie dotarcia do miejsca styku nadmiar gumy powinno się odciąć nożyczkami.
Jak zabezpieczyć okna na zimę?
Innym sposobem na to, jak zabezpieczyć okna na zimę, jest pianka. Produkt nadaje się do użytku zarówno wewnętrznego, jak i wewnętrznego, skutecznie niwelując nieszczelności. Jego działanie nie jest specjalnie skomplikowane. Pianka uszczelniająca po nałożeniu pęcznieje, a jej elastyczna formuła starannie wypełnia szpary. Nadmiar materiału da się łatwo usunąć nożem.
Jak zabezpieczyć okna przed utratą ciepła?
Aby zabezpieczyć okna przed utratą ciepła, można skorzystać ze specjalnej taśmy. Trzeba jednak mieć świadomość, że montaż tego elementu stanowi niemałe wyzwanie. Przede wszystkim dlatego, że wymaga znalezienia miejsca nieszczelności oraz starannego dopasowania do niego taśmy. Należy więc wykazać się zdolnościami technicznymi i manualnymi.