Jakość powietrza w mieszkaniu – jak ją poprawić? Czy ogrzewanie wpływa na jakość powietrza w mieszkaniu?
Zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym jakość powietrza w mieszkaniu ulega pogorszeniu. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zaradzić. Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu i czy ogrzewanie jest z nią związane? Na te pytania odpowiemy w artykule.
Czyste powietrze w mieszkaniu – dlaczego warto o nie zadbać?
Jakość powietrza w mieszkaniu ma ogromny wpływ na zdrowie domowników. Długotrwałe wdychanie zanieczyszczeń prowadzi bowiem nie tylko do problemów z układem oddechowym, ale wyrządza szkody praktycznie w całym organizmie. Może powodować trudności z pamięcią i koncentracją, niepokój, stany lękowe, podrażnienie oczu, gardła oraz nosa, skutkować udarem, zawałem, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, a nawet bezpłodnością czy poronieniem. Na tym nie kończą się jednak dolegliwości, do których może doprowadzić niska jakość powietrza w mieszkaniu. Lista konsekwencji zdrowotnych jest znacznie dłuższa. Aby ich uniknąć i zatroszczyć się o siebie oraz bliskich, warto dotrzeć do źródła problemu. Sprawdź, co obniża jakość powietrza w domu.
Jakość powietrza w mieszkaniu a ogrzewanie
Co zanieczyszcza powietrze w domu? Większość szkodliwych substancji dociera do pomieszczeń z zewnątrz. Wietrzenie w okresie grzewczym, choć jest konieczne, sprawia, że do mieszkania przedostaje się smog, wirusy, bakterie, alergeny, a nawet dym papierosowy. Oczywiście jakość powietrza w mieszkaniu może być też związana z ogrzewaniem. Jeśli ciepło w budynku powstaje na skutek spalania węgla, drewna czy biomasy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jego mieszkańcy będą wdychać duże ilości szkodliwych odpadów stałych, gazów czy pyłów. Świetnym sposobem na to, jak poprawić jakość powierza w mieszkaniu, jest więc zakupienie ekologicznego urządzania grzewczego. Najlepiej postawić na takie, które nie emituje podczas pracy żadnych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Grzejnik do mieszkania NOGEN spełnia powyższe kryteria, co czyni go doskonałym wyborem spośród rozwiązań dostępnych na rynku. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś i wybierz model dla siebie!
Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu?
Badanie jakości powietrza w mieszkaniu jest niezbędne, aby dowiedzieć się, czy w ogóle trzeba podjąć jakieś kroki. Może się bowiem okazać, że w danym przypadku nie ma do tego żadnych wskazań. Jak sprawdzić jakość powietrza w mieszkaniu? Najlepiej zaufać technologii i postawić na profesjonalny sprzęt. Czujnik jakości powietrza nie kosztuje wiele (można kupić go nawet za kilkadziesiąt złotych), a pozwala łatwo i szybko oszacować, czy oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest konieczne.
Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu – domowe sposoby i nie tylko
1. Oczyszczacz powietrza
Choć w kwestii tego, jak oczyścić powietrze w mieszkaniu, domowe sposoby mogą być naprawdę skuteczne, nic nie zastąpi zdobyczy technologii. Mowa oczywiście o oczyszczaczach, które dzięki specjalnym filtrom zapewniają ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami.
2. Przegląd wentylacji
Dbać o czyste powietrze w mieszkaniu można także wykonując regularne przeglądy wentylacji. Przez niepozorne kratki do mieszkania przedostaje się bowiem pleśń, grzyby i bakterie, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.
3. Roślinność
Aby nie wdychać szkodliwych substancji, warto wprowadzić do mieszkania trochę natury. A to dlatego, że niektóre rośliny mają zdolność do wychwytywania kurzu oraz zanieczyszczeń, jednocześnie oddając do otoczenia tlen. Co najlepiej oczyszcza powietrze? Do gatunków mających takie właściwości należą między innymi paproć, chamedora, daktylowiec niski, zielistka Sternberga, rapis wyniosły czy gerbera Jamesona.
4. Odkurzanie
Sposobem na to, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, jest również odkurzanie. Mowa tutaj zarówno o czyszczeniu powierzchni przy pomocy wilgotnej ściereczki, jak i używaniu odkurzacza. W przypadku tego drugiego warto postawić na model wyposażony w filtry HEPA, które zatrzymują zanieczyszczenia.
5. Ozonowanie
Jak oczyścić powietrze w domu? Chcąc skutecznie rozprawić się z kurzem i brudem, warto zdecydować się na ozonowanie. Pozwoli to pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a także oczyścić mieszkanie z grzybów, bakterii, pleśni i wirusów. Ozonator można kupić na własny użytek lub skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się ozonowaniem profesjonalnie. W przypadku chęci regularnego stosowania lepiej sprawdzi się jednak pierwsza opcja.
6. Nawilżanie
Kluczowe w przypadku utrzymania czystości powietrza w pomieszczeniach jest także zadbanie o jego prawidłową wilgotność. Sprawdź, jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu.