Jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu?

Ogrzewanie zimą jest konieczne, ale sprawia, że powietrze staje się bardzo suche. Warto zatem poznać kilka domowych sposobów, które pozwolą temu zaradzić. Jak nawilżyć mieszkanie w okresie grzewczym? Ile powinna wynosić optymalna wilgotność powietrza? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Suche powietrze zimą

Prawidłowe nawilżenie powietrza w mieszkaniu powinno wynosić 40-60%. Niestety w okresie grzewczym wartość ta znacznie się obniża do poziomu szkodliwego dla naszego organizmu. W konsekwencji odczuwamy wiele niepokojących objawów. Suche powietrze w domu powoduje drapanie w gardle i nosie, kaszel oraz pieczenie oczu. Wpływa także na niespokojny sen, wysuszenie skóry czy osłabienie odporności. Skutki nieprawidłowego nawilżenia mieszkania wykraczają jednak daleko poza kwestie zdrowotne. Suche powietrze szkodzi meblom i elementom wyposażenia wykonanym z drewna oraz skóry. W niektórych przypadkach może nawet pogorszyć jakość niektórych tkanin.

Jak nawilżyć mieszkanie?

Aby nawilżyć mieszkanie w okresie grzewczym, warto sięgnąć po domowe sposoby. Świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe, które w wyniku naturalnych procesów podnoszą poziom wilgotności powietrza. W walce z suchością pomóc może także częste wietrzenie oraz długie kąpiele w wannie.

1. Rośliny na suche powietrze w domu

Chcąc wyeliminować suche powietrze w domu, warto zdecydować się na określone gatunki roślin. Bardzo dobre właściwości nawilżające mają aloes zwyczajny, dracena wonna, fikus sprężysty, szeflera drzewkowata czy bluszcz pospolity. Jeśli zależy nam na dobrej jakości powietrza, również sprawdzą się doskonale, ponieważ oczyszczają atmosferę z toksycznych substancji. Ma to szczególne znaczenie w kontekście rosnącego poziomu smogu, o którym pisaliśmy więcej w tym artykule.

2. Prawidłowe nawilżenie powietrza w mieszkaniu a wietrzenie

Jak nawilżyć mieszkanie w okresie grzewczym? Odpowiedź jest prosta: wietrzyć! Regularne otwieranie okien, zwłaszcza podczas opadów śniegu lub deszczu sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu. Aby móc na bieżąco kontrolować stan nawilżenia powietrza, warto dodatkowo kupić specjalne urządzenie, zwane wilgotnościomierzem.

Otwieranie okien i ogrzewanie niekoniecznie idą ze sobą w parze, dlatego zachęcamy do lektury naszego artykułu „Wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym”. Znajdziecie w nim wiele praktycznych porad.

3. Jak nawilżyć mieszkanie poprzez kąpiel?

Suche powietrze zimą potrafi uprzykrzyć życie każdemu. Chcąc je nawilżyć, warto regularnie brać długie, gorące kąpiele zamiast prysznica. Wodę w wannie najlepiej zostawić jeszcze na długo po zakończeniu mycia – koniecznie przy otwartych drzwiach. Dzięki temu wilgotne powietrze dotrze także do innych pomieszczeń w domu.

4. Pozostałe domowe sposoby na suche powietrze

Istnieją jeszcze inne domowe sposoby na suche powietrze. Pierwszy z nich polega na położeniu na grzejniku mokrego ręcznika lub prania. W wyniku kontaktu z gorącą powierzchnią materiał będzie parował, co przyczyni się do wzrostu nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Choć ta metoda jest niezwykle skuteczna, niestety ma swoje wady. Ręcznik powieszony na grzejniku wygląda nieestetycznie, a do tego trzeba go często zmieniać. Wiele osób sięga więc po inny sposób, czyli nawilżacz powietrza montowany na urządzeniu grzewczym. Mechanizm działania jest w tym przypadku bardzo podobny – pod wpływem ciepła woda wlana do naczynia paruje, nawilżając suche powietrze w domu.

domowe sposoby na suche powietrze

Suche powietrze w domu a elektryczne nawilżacze

Gdy domowe sposoby na suche powietrze zawodzą, możemy także sięgnąć po elektryczne nawilżacze. Metoda ta bez wątpienia jest najbardziej wygodna i skuteczna, ale wiąże się z wysokimi kosztami. Czy w takim razie warto w nią zainwestować? Zdecydowanie tak! Elektryczne nawilżacze powietrza są w stanie wytworzyć bardzo dużo pary w rekordowo krótkim czasie. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje takich urządzeń – ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Przed zakupem warto poznać zasady działania każdego z nich, aby wybrać idealne rozwiązanie dla siebie.