Grzejniki a ogrzewanie podłogowe – porównanie. Co wybrać?
Szukając ogrzewania do domu, zazwyczaj wybieramy pomiędzy podłogówką a grzejnikami. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Czym różni się ogrzewanie podłogowe od grzejników? Co sprawdzi się lepiej: podłogówka czy grzejniki? Dowiecie się tego z tekstu poniżej.
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki – różnice
Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zacząć od omówienia podstawowych różnic między nimi. Tym, co bez wątpienia je dzieli, jest sposób dostarczania ciepła. Grzejniki działają na zasadzie ruchu ogrzanych mas powietrza, czyli konwekcji. Podłogówka przekazuje natomiast ciepło poprzez promieniowanie o pionowym charakterze. Oznacza to, że przy samej podłodze, na wysokości stóp temperatura jest najwyższa i wynosi około 23-24°C. Wraz ze wzrostem wysokości coraz bardziej spada. W przypadku grzejników mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, ponieważ ogrzane powietrze dzięki ruchom konwekcyjnym wędruje ku górze i opada w dół. Więcej na temat samego zjawiska konwekcji pisaliśmy w tym artykule.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Jeśli zależy nam na elastyczności, lepszym wyborem będą grzejniki. Umożliwiają szybkie ogrzanie pomieszczenia oraz łatwą modyfikację ustawień. Podłogówka jest dużo bardziej powolna – zmiana temperatury o 1°C następuje zazwyczaj po kilku godzinach.
To, że w domu z ogrzewaniem podłogowym powietrze powoli się wygładza i nagrzewa, może być traktowane również jako korzyść – sprzyja zachowaniu stałej temperatury. Dokonując wyboru: podłogówka czy grzejniki, warto zatem kierować się również innymi czynnikami, takimi jak wydajność cieplna czy łatwość aranżacji.
Jakie ogrzewanie lepsze – podłogowe czy grzejniki?
Aby odpowiedzieć na pytanie: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, musimy wziąć pod uwagę ich wydajność cieplną. Gdy dysponujemy niewielką powierzchnią, podłogówka może nie być wystarczająco efektywna. Wówczas znacznie lepiej sprawdzą się grzejniki elektryczne, np. konwektorowe.
Ogrzewanie podłogowe ma swoje wady. Jak już zostało wspomniane, nie da się go dodatkowo „rozkręcić”, co obniża efektywność grzewczą w przypadku pomieszczeń o małym metrażu. Innym kłopotliwym aspektem jest aranżacja. Decydując się na to rozwiązanie, możemy wybrać tylko meble na nóżkach, które nie zakłócą pracy systemu grzewczego. Kolejne ograniczenie dotyczy posadzki. Podłoga musi być wykonana z materiałów o wysokim przewodnictwie cieplnym – paneli drewnianych, płytek kamiennych lub ceramicznych. Jeśli więc stoimy przed wyborem: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki i chcemy położyć w domu tradycyjny parkiet, musimy postawić na to drugie.
Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w domu
Jakie ogrzewanie lepsze: podłogowe czy grzejniki? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Każdy z wymienionych rozwiązań grzewczych ma swoje zalety, dlatego coraz więcej osób decyduje się na… jedno i drugie. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w domu najczęściej montuje się w sposób mieszany. Pierwszy z tych systemów idealnie nadaje się do salonów, kuchni i toalet, a drugi do sypialni. Gdy chcemy zainstalować ogrzewanie podłogowe i grzejniki w jednym pomieszczeniu, najlepiej wybrać łazienkę. Wówczas podłogówka ogrzeje nam stopy, a na grzejnikach będziemy mogli suszyć ręczniki. Warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe w roli samodzielnego systemu grzewczego sprawdzi się wyłącznie w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, np. domu energooszczędnym. Więcej na temat tego rozwiązania pisaliśmy tutaj.
Grzejniki konwektorowe NOGEN
Grzejnik do mieszkania NOGEN może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ogrzewania. Dostępny jest w modelach o różnej mocy – od 600 do 2000 W, dlatego sprosta wymaganiom każdego pomieszczenia czy budynku. Ogrzeje niewielką kawalerkę, średniej wielkości mieszkanie czy dom jednorodzinny – wydajnie i tanio. Przykładowa kalkulacja kosztów użytkowania grzejnika NOGEN została przedstawiona w zakładce „Oszczędności”.