6 sposobów na to, jak zmniejszyć koszt ogrzewania w domu i mieszkaniu
Sezon grzewczy w Polsce trwa prawie 7 miesięcy – zazwyczaj zaczyna się już we wrześniu i kończy dopiero w marcu. Wraz z nim pojawia się konieczność przeznaczenia dużej części domowego budżetu na pokrycie wydatków za energię elektryczną. Aby zaoszczędzić na rachunkach, można jednak wypróbować praktyczne rozwiązania, które obniżą koszt ogrzewania wszystkich pomieszczeń. Przedstawiamy kilka z nich!
Jak zmniejszyć koszt ogrzewania?
Istnieje kilka praktycznych sposobów na to, jak zmniejszyć koszt ogrzewania. Część z nich dotyczy wyboru samego grzejnika – powinien być nowoczesny i energooszczędny. Inne mają związek z rozsądnym użytkowaniem urządzenia grzewczego czy dostosowaniem do niego warunków panujących w pomieszczeniu.
Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania
Mając na uwadze różne czynniki wpływające na zużycie energii elektrycznej przez grzejniki, proponujemy 6 działań, dzięki którym można zmniejszyć koszt ogrzewania domu oraz zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
1. Dostosuj temperaturę grzejnika do rodzaju pomieszczenia
Wydatki na energię ulegną zmniejszeniu, jeśli temperatura grzejnika zostanie dopasowana do rodzaju pomieszczenia, w którym się znajduje. Najwyższa powinna zostać ustawiona łazience, natomiast najniższa w kuchni. Optymalną temperaturą powietrza dla oszczędności, komfortu cieplnego i zdrowia człowieka jest 20°C. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule, który znajduje się tutaj.
2. Nie zasłaniaj urządzenia grzewczego i nie wieszaj na nim prania
Chcąc zmniejszyć koszt ogrzewania domu, nie można zasłaniać grzejnika, ponieważ spowoduje to obniżenie jego efektywności nawet o 20%. Oddawanie ciepła przez urządzenie grzewcze zostanie utrudnione i będzie wymagało ustawienia wyższej temperatury, co z kolei przyczyni się do zwiększenia rachunków za energię elektryczną.
Wieszanie mokrego prania na urządzaniach grzewczych, podobnie jak ich zasłanianie, również nie będzie dobrym pomysłem. Utrudni dopływ ciepłego powietrza do pomieszczenia, a do tego wytworzy wilgoć, która może doprowadzić do powstawania pleśni na ścianach i chorób domowników.
3. Uszczelnij okna i drzwi
Jak zmniejszyć koszt ogrzewania? Jednym z rozwiązań jest uszczelnienie okien i drzwi. Pozwoli to na stworzenie dodatkowej bariery, chroniącej przed wydostawaniem się ogrzanego powietrza na zewnątrz. Najlepszymi materiałami przeznaczonymi do wypełniania miejsc, z których często ucieka ciepło, są silikony, uszczelki i pianki uszczelniające.
4. Zmniejsz temperaturę grzejnika, gdy nikogo nie ma w domu
Koszt ogrzewania domu da się zredukować poprzez obniżenie temperatury grzejnika na czas nieobecności lokatorów. Podobnie można postąpić z pomieszczeniami, które są sporadycznie użytkowane. Przekręcenie termostatu o 1°C w dół doprowadzi do wygenerowania oszczędności rzędu 6% w skali roku.
5. Wietrz wszystkie pomieszczenia regularnie
Jakie koszty ogrzewania można zmniejszyć? Między innymi te wynikające z nieprawidłowego wietrzenia. Aby zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną, powinno się otwierać okna 2-3 razy w ciągu dnia, przez około 5 minut. Grzejniki należy wyłączyć lub ustawić na najniższą temperaturę, co pozwoli uniknąć nadmiernej produkcji ciepła w reakcji na przypływ zimnego powietrza.
6. Zamontuj nowoczesne grzejniki
Koszt ogrzewania domu ulegnie obniżeniu, jeśli wymieni się żeliwne grzejniki na te bardziej nowoczesne. Starsze modele pobierają więcej energii elektrycznej, a więc wiążą się z większymi wydatkami. Nowsze urządzenia znacznie szybciej nagrzewają się i wychładzają, a do tego są wyposażone w termostat umożliwiający regulację temperatury. Za nowoczesnymi grzejnikami przemawia także konstrukcja z lekkich materiałów, która zwiększa ich wydajność cieplną.
Koszt ogrzewania domu grzejnikami NOGEN
Szukasz innowacyjnego systemu grzewczego? Postaw na NOGEN, czyli nową generację konwektorów w o niskim zużyciu energii elektrycznej i lepszej wydajności cieplnej. Porównanie kosztów ogrzewania z urządzeniami wodnymi, olejowymi czy kumulacyjnymi niewątpliwie wypada na korzyść naszych grzejników – a wszystko dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym, o których pisaliśmy tutaj.
Odwiedź sklep NOGEN, zapoznaj się z dostępnymi produktami, wybierz model o najlepszych parametrach dla Ciebie i przekonaj się o tym sam!