Smart home: technologie, które pozwalają oszczędzać energię
Inteligentne urządzenia już od dobrych kilku lat zyskują na popularności. I nie ma się co dziwić – w końcu są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale i pozwalają oszczędzać energię. W poniższym tekście przedstawimy najważniejsze informacje o smart home: co to jest, jakie oferuje rozwiązania w zakresie optymalizacji zużycia prądu oraz daje korzyści.
Smart home – co to jest?
Ostatnio coraz częściej można spotkać się z określeniem smart home. Co to jest? W przypadku inteligentnego domu mowa o urządzaniach, które będąc elementami spójnego systemu, pozwalają na zdalnie sterowanie energią, oświetleniem, elektroniką, klimatyzacją oraz alarmami. Najczęściej odbywa się to z poziomu aplikacji mobilnej, ale nie musi. Smart home korzysta także z wielu innych rozwiązań technologicznych.
Poznaj też najnowsze technologie ogrzewania domu
Smart home – elementy
Aby system smart home był zintegrowany, potrzebne są trzy podstawowe elementy:
1. Urządzenia sterujące – służą do kontrolowania pracy poszczególnych jednostek, np. grzejników, sprzętów gospodarstwa domowego.
2. Czujniki – ich zdaniem jest natychmiastowe reagowanie na zmiany w otoczeniu, np. wzrost lub spadek temperatury, ruch w pomieszczeniu.
3. Jednostka centralna – łączy wszystkie urządzenia smart home w jedną całość. Pozwala na jednoczesne zarządzanie wieloma akcesoriami.
Urządzenia smart home, które pozwalają oszczędzać energię
Oszczędzanie energii ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach. System smart home może pomóc w optymalizacji i automatyzacji zużycia prądu. Oto przykłady urządzeń dostępnych w ramach inteligentnego domu, które pozwalają oszczędzać energię.
Grzejniki NOGEN
Konwektorowy grzejnik elektryczny NOGEN posiada termostat, który natychmiastowo reaguje na zmianę temperatury w otoczeniu. Dzięki temu ogrzewanie zawsze pracuje optymalnie, pobierając tylko tyle prądu, ile jest w danym momencie potrzebne. Urządzenie ma także dodatkowo programator, przeznaczony do ustawiania preferowanego poziomu temperatury. Za pomocą tego elementu można zaplanować inny zakres grzania na każdy dzień tygodnia czy nawet porę dnia. Jest to nie tylko wygodne, ale przede wszystkim oszczędne.
Sprawdź też, dlaczego warto inwestować w inteligentne ogrzewanie
Inteligentne gniazdka zasilania
Te instalacje smart home pozwalają na zdalne włączanie oraz wyłączanie sprzętów podłączonych do gniazdka. Można je więc odłączyć od zasilania, gdy nie są używane, co zapobiega nadmiernemu zużyciu energii.
Inteligentne czujniki ruchu
Czujniki smart home wykrywają ruch w pomieszczeniach i włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy ktoś się w nich znajduje. Pozwala to uniknąć przypadkowego pozostawiania włączonego światła i pomaga oszczędzać energię.
Systemy monitorowania zużycia energii
System smart home może być wyspecjalizowany w monitorowaniu zużycia energii. Takie urządzenia pracują w czasie rzeczywistym i zajmują się identyfikacją obszarów, w których można zaoszczędzić prąd oraz wprowadzić przyjazne środowisku praktyki.
Inteligentne żarówki LED
Smart home to także inteligentne żarówki, które umożliwiają zdalne sterowanie jasnością i harmonogramem włączania oraz wyłączania światła, co przekłada się na ograniczenie zużycia prądu.
System smart home i jego korzyści
Komfort, funkcjonalność i wygoda
Dzięki inteligentnym rozwiązaniom nie trzeba tracić czasu na ręczne ustawienie parametrów ogrzewania, oświetlenia, klimatyzacji czy alarmów, co stanowi spore ułatwienie. Obsługa nowoczesnych urządzeń jest w dodatku prosta i intuicyjna – często wystarczy aplikacja smart home, aby zdalnie zarządzać poszczególnymi elementami systemu.
Niższe rachunki
Niezależnie od tego, jaki system smart home się wybierze, można mieć pewność oszczędności. Czujniki, w które wyposażone są inteligentne urządzenia, potrafią sprawnie ocenić zapotrzebowanie na ciepło, światło, czy klimatyzację w danym pomieszczeniu, dzięki czemu energia elektryczna jest optymalnie wykorzystana, a rachunki się obniżają.
Bezpieczeństwo
Decydując się na smart home w mieszkaniu, zyskuje się gwarancję bezpieczeństwa. Nawet jak wyjedzie się na dłuższy urlop, ma się pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami. W przypadku, gdy dojdzie do awarii, pożaru, czy przeciążeń sieci elektrycznej od razu dostaje się powiadomienie i można zawiadomić odpowiednie służby.