Najnowsze technologie ogrzewania domu – czym jest ogrzewanie przyszłości?

W Polsce wciąż ogrzewa się głównie węglem oraz drewnem. Ale nie jest to ani ekologiczne, ani oszczędne. Coraz większą popularnością cieszą się więc nowe technologie ogrzewania domu. Dlaczego warto zastąpić nimi dotychczas stosowane rozwiązania?

Stare a nowe technologie ogrzewania domu

Teoretycznie nowe technologie ogrzewania domu już dawno powinny zostać wprowadzone. Zaostrzenie przepisów antysmogowych, a także większa świadomość ekologiczna dla wielu osób okazały się jednak nie być wystarczającą motywacją. Większość Polaków wciąż wykorzystuje do ogrzewania paliwa stałe, czyli ekogroszek, węgiel i pellet. Niemniej można zaobserwować pozytywne tendencje, co wyraża się poprzez inwestycje w najnowsze technologie ogrzewania domu. Czym jest ogrzewanie przyszłości?

Ogrzewanie przyszłości – definicja

Ogrzewanie przyszłości obejmuje rozwiązania oparte na nowoczesnej technologii. Są one po pierwsze: ekologiczne, czyli całkowicie zeroemisyjne, a po drugie: oszczędne, co należy rozumieć jako tanie w eksploatacji. W dodatku można łączyć je ze sobą, tworząc systemy hybrydowe. Sprawdź artykułOgrzewanie hybrydowe – co to jest, na czym polega i jakie ma zalety”, aby dowiedzieć się więcej na temat jednoczesnego wykorzystywania dwóch, a nawet więcej źródeł energii w jednym gospodarstwie domowym.

Czym ogrzewać dom w przyszłości?

Najnowsze technologie ogrzewania domu są dostępne w wielu rodzajach, coraz bardziej przystępnych cenowo. Właściciele gospodarstw domowych mogą zdecydować się między innymi na pompy ciepła, fotowoltaikę, grzejniki konwektorowe, energooszczędne kotły kondensacyjne, promienniki podczerwieni, a także wiele innych nowoczesnych rozwiązań.

najnowsze technologie ogrzewania domu

Najnowsze technologie ogrzewania domu – rodzaje

1. Najnowsze technologie ogrzewania domu – grzejniki konwektorowe

Nowe technologie ogrzewania często obejmują te stare, ale po wprowadzeniu pewnych ulepszeń. Wystarczy spojrzeć na grzejniki, które dziś przeżywają swoją drugą młodość. Oczywiście nie wszystkie – w sklepach wciąż można znaleźć wiele modeli o przestarzałej funkcjonalności. Niemniej tacy producenci jak NOGEN stawiają na innowacyjność. Nasz grzejnik elektryczny konwektorowy opiera swoje działanie na maksymalnym wykorzystaniu pobieranego prądu i przetwarzania go na energię cieplną, dzięki czemu cechuje się dużo większą wydajnością niż tradycyjny grzejnik elektryczny. Na uwagę zasługuje także jego przyjazność środowisku – podczas pracy nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji i odpadów stałych, stanowiąc całkowicie zeroemisyjne rozwiązanie.

2. Najnowsze technologie ogrzewania domu – pompy ciepła

Najnowsze technologie ogrzewania domu to także pompy ciepła, będące jednymi z najbardziej oszczędnych i ekologicznych systemów. Energię do pracy czerpią ze środowiska: wody, powietrza lub gruntu, przez co są doskonałą alternatywą dla kotłów gazowych, paletowych czy węglowych. Wykorzystując je, można obniżyć koszty eksploatacji gospodarstwa domowego nawet czterokrotnie i ogrzewać w sposób całkowicie zeroemisyjny.

3. Najnowsze technologie ogrzewania domu – fotowoltaika

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrzewania domu w przyszłości, a nawet i obecnie, bez fotowoltaiki. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca staje się coraz bardziej popularne w Polsce i są ku temu powody. Fotowoltaika, zwłaszcza w połączeniu z energooszczędnymi urządzeniami grzewczymi, np. grzejnikami NOGEN, pozwala ogrzewać dom niemal bezkosztowo i co najważniejsze, w pełni ekologicznie.

4. Najnowsze technologie ogrzewania domu – energooszczędne kotły kondensacyjne

Energooszczędne kotły kondensacyjne to nowe technologie ogrzewania domu, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne kotły olejowe i gazowe. Ich funkcjonalność pozwala na wykorzystanie nie tylko ciepła powstającego podczas spalania oleju czy gazu, ale także zawartego w spalinach, dzięki czemu są dużo bardziej przyjazne środowisku oraz wydajne.

5. Najnowsze technologie ogrzewania domu – promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni opierają swoje działanie na energii elektrycznej, emitując fale podczerwone o średniej długości. Gdy docierają one do ludzkiego ciała, powodują uczucie ciepła, dlatego mogą być świetną alternatywą dla innych urządzeń grzewczych. W dodatku są wydajne, ponieważ zużywają nawet czterokrotnie mniej energii niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Zastanawiasz się, ile zapłacisz za ogrzewanie różnymi typami grzejników? Konwektorowy, olejowy, czy na podczerwień. Co opłaca się bardziej? Sprawdź nasze kalkulacje.