Ogrzewanie kampera i przyczepy kempingowej – dlaczego warto wybrać grzejniki NOGEN?

Kamper to pojazd turystyczny, którego wyposażenie pozwala na prowadzanie życia w podróży. Aby jednak spędzać w nim komfortowo czas, ważne jest zapewnienie dostępu do ciepła. Ogrzewanie do przyczepy kempingowej może przybierać różne formy. Opiszemy je szczegółowo w niniejszym artykule.

Jakie ogrzewanie do kampera?

Zgodnie z danymi ujętymi w zestawieniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jeszcze w 2018 liczba zarejestrowanych nowych samochodów kempingowych wynosiła 518 sztuk. Dwa lata później, na polskich drogach jeździło już ponad tysiąc tego typu nowych pojazdów. Obecnie liczba kamperów wzrasta dynamiczne, a prognozy dla rynku są bardzo optymistyczne. Jednym z dylematów nowych właścicieli jest sposób ogrzewania kampera zimą. Powinien być on bezpieczny, efektywny i ekonomiczny. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

  • koza opalana drewnem,
  • gazowe ogrzewanie kampera,
  • wodne ogrzewanie kampera,
  • elektryczne ogrzewanie kampera.

Jak ogrzać przyczepę kempingową zimą – koza opalana drewnem

Czy działanie żywego ognia można nazwać bezpiecznym sposobem na ogrzewanie przyczepy kempingowej? Raczej nie. Problemem może być nieprawidłowe użytkowanie kozy, wielokrotnie prowadzące do pożaru lub zaczadzenia. Kłopoty mogą wynikać także z trudnego montażu. Ten rodzaj ogrzewania kampera ma jednak jedną znaczącą zaletę – jest tani. Głównie z tego powodu jest całkiem popularny wśród amerykańskich nomadów.

Kamper – ogrzewanie gazowe

Nieco lepiej sprawuje się ogrzewanie gazowe. W tym wypadku ryzyko nadmiernej emisji spalin jest zminimalizowane. Wydobywające się z urządzenia dwutlenek węgla oraz para wodna, przy dobrze zaprojektowanym systemie odprowadzania, nie powinny zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników. Nowe przyczepy kempingowe są często wyposażone w urządzenia dwufunkcyjne, łączące ogrzewanie z ciepłą wodą. Mniej popularnym, ale również stosowanym rozwiązaniem są grzejniki lub centrale nadmuchowe. Opcją budżetową jest również użytkowanie kuchenek gazowych zasilanych z butli. W tym ostatnim wypadku sprawność działania jest jednak ograniczona.

Jak ogrzać kampera zimą – ogrzewanie wodne

Ciekawym rozwiązaniem na ogrzewanie do przyczepy kempingowej jest system zintegrowany z układem chłodzenia pojazdu. W tym wypadku specjalny agregat podgrzewa płyn chłodniczy do temperatury około 70 stopni Celsjusza. Dzięki wbudowanej pompie, rozprowadza go następnie po silniku. Nawiew zasilany docelowo przez paliwo znajdujące się w baku jest na pewno wygodny dla użytkowników. Nie zabiera przestrzeni, a sam montaż należy zlecić specjaliście. Z drugiej strony samo ogrzewanie jest nierównomierne i może nie być wystarczające dla większych pojazdów.

Kamper – ogrzewanie elektryczne

Najpopularniejszą formą wykorzystania prądu dla celów ciepłowniczych jest grzejnik do przyczepy kempingowej. To ciche urządzenie, które szybko się nagrzewa. Do innych jego zalet należą:

  • łatwa instalacja i intuicyjna obsługa,
  • niewielkie rozmiary,
  • niskie koszty eksploatacji, szczególnie gdy kamper wyposażony jest w panele słoneczne,
  • możliwość doboru mocy do powierzchni,
  • opcja sterowania programatorem.

Jaki grzejnik do kampera i przyczepy?

W kamperze i przyczepie kempingowej świetnie sprawdzą się grzejniki elektryczne konwektorowe firmy NOGEN, które cechuje wydajność oraz bezpieczeństwo. Aby dowiedzieć się o nich więcej, warto skontaktować się z naszym doświadczonym doradcą klienta. Chętnie odpowie na wszystkie pytania i pomoże dobrać urządzenie dopasowane do potrzeb.

Przeczytaj też: Czy grzejnik elektryczny jest bezpieczny?

Grzejnik do kampera i przyczepy – podsumowanie

Grzejnik elektryczny do przyczepy kempingowej to rozwiązanie łączące w sobie bezpieczeństwo, niskie koszty montażu oraz wysoką sprawność. Przy dobrze zaprojektowanym systemie ciepło rozchodzi się równomiernie i nie stwarza zagrożenia dla użytkowników. Dużym atutem docenianym przez inwestorów jest możliwość programowania nagrzewania. Ustawienie konkretnych godzin pracy urządzeń pozwala wejść po długim mroźnym spacerze do ciepłej przestrzeni. Z tego względu doceniają go nie tylko właściciele kamperów, ale także domków letniskowych, o czym szerzej piszemy w artykule Jaki grzejnik elektryczny do domku letniskowego. Alternatywą dla nowoczesnych grzejników elektrycznych do kampera marki NOGEN może być ogrzewanie gazowe oparte o urządzenia dwufunkcyjne. Tego typu mechanizm jest jednak stosunkowo drogi (około 20 tysięcy złotych) i zabiera cenną przestrzeń.