Efektywność energetyczna – co to jest i jakie przynosi korzyści?

Efektywność energetyczna jest świetnym sposobem nie tylko na redukcję emisji gazów cieplarnianych poprzez zmniejszenie produkcji energii, ale także realnym źródłem oszczędności. W artykule wyjaśnimy, co dokładnie oznacza to pojęcie i jakie przynosi korzyści.

Co to jest efektywność energetyczna?

Ostatnio coraz częściej można spotkać się z określeniem efektywność energetyczna. Co to jest? Nic innego jak stosunek ilości energii, którą się zaoszczędziło do ilości zużytej energii (lub prognozowanego zużycia energii). Ma ona na celu takie zarządzanie energią, aby ograniczyć jej zużycie podczas eksploatacji.

Jakie korzyści przynosi efektywność energetyczna?

Zwiększenie efektywności energetycznej przynosi wiele korzyści, przede wszystkim finansowych. Pomaga zmniejszyć koszty zużycia energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i oszczędności dla domowego budżetu. Inną korzyścią, którą daje efektywność energetyczna, jest ochrona środowiska. Przyczynia się ona do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń powietrza. Wiąże się także z redukcją zużycia surowców. A to dlatego, że ograniczenie zużycia energii przekłada się na obniżenie zapotrzebowania na węgiel, gaz czy ropę. Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach oraz urządzeniach domowego użytku prowadzi ponadto do poprawy jakości życia. Użytkownicy mogą się cieszyć większym komfortem z przebywania we własnym domu. Z kolei firmy, w których duży nacisk kładzie się na efektywność energetyczną, często mają okazję zwiększyć swoją konkurencyjność. Poprzez ograniczenie negatywnego wpływu na środowisku stają się bardziej atrakcyjne w oczach klientów.

Jak można poprawić efektywność energetyczną?

Poprawa, a więc zwiększenie efektywności energetycznej, może obejmować wiele aspektów. Zasadniczo chodzi tutaj o optymalne wykorzystanie energii poprzez wprowadzenie zmian technologicznych, gospodarczych, a nawet zmianę zachowań. Istnieją zatem rozmaite sposoby na to, aby efektywność energetyczna uległa zwiększeniu.

Panele fotowoltaiczne

Efektywność energetyczna – przykłady

Wprowadzenie w życie efektywności energetycznej jest stosunkowo łatwe, a jednocześnie przynosi wiele korzyści środowiskowych, finansowych i innych. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, aby zacząć działać nie tylko na rzecz swojego interesu, ale i całej planety.

Jak wprowadzić w życie efektywność energetyczną?

1. Popraw izolację termiczną

Poprawienie izolacji termicznej budynku jest aspektem, który może przyczynić się do ograniczenia strat ciepła zimą oraz chłodnego powietrza latem, co przełoży się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację.

2. Postaw na okna energooszczędne

Zainstalowanie specjalnych okien z podwójnymi lub potrójnym szybami o właściwościach energooszczędnych ograniczy straty ciepła, pozytywnie wpływając na izolację pomieszczenia.

3. Zainstaluj fotowoltaikę

Instalacja paneli słonecznych na dachu budynku pozwoli produkować energię na własny użytek i tym samym ogrzewać dom niemal bezkosztowo. Przeczytaj artykuł NOGEN i fotowoltaika, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

4. Kup energooszczędny sprzęt domowego użytku

Ekologiczna pralka albo lodówka w dzisiejszych czasach są już standardem. Opłaca się w nie zainwestować, jeśli priorytetem jest efektywność energetyczna. Przykłady innych takich urządzeń to energooszczędna kuchenka, piekarnik, czajnik, mikrofalówka, a nawet ekspres do kawy.

5. Wymień grzejniki na urządzenia NOGEN

Będąc w temacie energooszczędnych urządzeń, trzeba wspomnieć o grzejnikach. Chcąc zwiększyć efektywność energetyczną, warto postawić na modele wyposażone w nowoczesną technologię, co pozwoli ogrzewać dom maksymalnie ekologicznie. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest energooszczędny grzejnik NOGEN. Wyposażony w funkcję ograniczenia zużycia prądu przy zwiększonej wydajności cieplnej, nie ma sobie równych, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Odwiedź nasz sklep i sprawdź ofertę już dziś! Zapewniamy szeroki wybór grzejników, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie.