Czy grzejniki wymagają konserwacji? Czyszczenie i konserwacja grzejników NOGEN

Mówi się, że regularne czyszczenie i konserwacja grzejników jest potrzebne, aby utrzymać je w doskonałym stanie oraz zapewnić sprawne funkcjonowanie przez wiele lat. Jednak nie o wszystkie urządzenia grzewcze trzeba tak skrupulatnie dbać. Na przykład grzejniki NOGEN nie wymagają od użytkownika praktycznie żadnego nakładu pracy. Z czego to wynika? Jak powinna wyglądać konserwacja, a także czyszczenie grzejników w zależności od ich rodzaju?

Jak dbać o grzejniki?

Dbanie o grzejniki jest złożoną kwestią i zasadniczo zależy od ich rodzaju. Innego traktowania wymagają tradycyjne urządzenia grzewcze, działające na zasadzie obiegu wody, a zupełnie innego te elektryczne typu konwektorowego. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym czyścić grzejniki oraz w jaki sposób je konserwować, biorąc pod uwagę technologię, jaką wykorzystują. Pamiętaj jednak, że szczegółowych informacji na ten temat zawsze udziela producent. W kwestii czyszczenia, konserwacji grzejników, a także ich użytkowania warto stosować się do jego zaleceń, aby mogły one służyć jak najdłużej.

Konserwacja grzejników tradycyjnych 

Tradycyjne grzejniki, zwane także kaloryferami wymagają regularnej konserwacji, aby działały efektywnie i niezawodnie. Raz na jakiś czas należy wykonywać czynności takie jak:

1. Odkamienianie

Woda, która przepływa przez grzejniki, może zawierać minerały, które z czasem osadzają się w jego wnętrzu, tworząc kamień. W związku z tym raz w roku powinno się przeprowadzać odkamienianie. Czyszczenie grzejników od wewnątrz najlepiej wykonać za pomocą specjalnego preparatu lub poprzez wymianę wody w instalacji grzewczej.

2. Sprawdzanie przecieków

Konserwacja grzejników powinna także polegać na regularnym sprawdzaniu przecieków, co zapobiegnie późniejszym, poważniejszym problemom z instalacją grzewczą.

3. Odpowietrzanie

Nagromadzone powietrze wewnątrz urządzeń grzewczych może zmniejszyć ich efektywność, dlatego warto systematycznie je odpowietrzać. Informacje o tym, jak się za to zabrać, znajdziesz w artykule Grzejnik nie grzeje – co robić.

4. Sprawdzanie zaworów

W kontekście konserwacji systemu grzewczego ważne jest nie tylko czyszczenie grzejników z kamienia, kontrola przecieków i odpowietrzanie, ale także sprawdzanie zaworów

5. Kontrolowanie ciśnienia w instalacji

Równie ważna, jak wymienione wyżej aspekty konserwacji istotna jest regularna weryfikacja ciśnienia w instalacji grzewczej, ponieważ ma ono zasadniczy wpływ na jej efektywność.

Jak czyscic grzejniki

Czy warto czyścić grzejniki?

Czy trzeba czyścić kaloryfer? Owszem, w przypadku tradycyjnych urządzeń grzewczych jest to konieczne. Na ich obudowie bardzo łatwo gromadzi się w nich kurz i brud, co po jakimś czasie sprawia, że nie nie działają tak, jak należy. Jeśli chodzi o codzienne porządki, nie jest jednak wymagany specjalny środek do czyszczenia grzejników. Wystarczy zwykła szmatka z mikrofibry zwilżona wodą – taka sama jak do ścierania kurzów. Alternatywą dla wody może być profesjonalny płyn do czyszczenia grzejników, natomiast dla ścierki szczotka wykonana z mikrowłókien. Dużo skuteczniej dociera ona w zagłębienia obudowy urządzenia, pozbywając się nawet najtrudniej zlokalizowanych zanieczyszczeń. Jak wyczyścić grzejnik z zewnątrz? Należy przetrzeć go starannie, docierając do wszystkich zakamarków, w których gromadzi się brud.

Grzejniki NOGEN – konserwacja i czyszczenie

Jak widać konserwacja i czyszczenie grzejników tradycyjnych to dość skomplikowana sprawa. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, aby utrzymać urządzenia grzewcze w dobrej kondycji. Zupełnie inaczej jest w przypadku konwektorów elektrycznych NOGEN. Nie wymagają one praktycznie żadnej konserwacji, co najwyżej raz do roku rekomendowane jest czyszczenie grzejników z kurzu znajdującego się wewnątrz. W tym celu należy przyłożyć od spodu urządzenia odkurzacz i wciągnąć zanieczyszczenia. Żaden preparat do czyszczenia grzejników nie jest potrzebny, co pozwala sporo zaoszczędzić na zakupie środków czystości.

Urządzenia NOGEN po zakończonym sezonie grzewczym wystarczy odłączyć od prądu i przechować w bezpiecznym miejscu. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, jakie to proste!