Zmiana dostawcy prądu – czy jest możliwa? Dowiedz się więcej

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej zmiana dostawcy prądu może być sposobem na wygenerowanie oszczędności dla domowego budżetu. Biorąc pod uwagę atrakcyjne oferty sprzedawców i minimum formalności, opłaca się zdecydować się na ten krok. Jak zmienić dostawcę prądu?

Czy można zamienić operatora energii?

Zgodnie z prawem nie da się zamienić operatora energii przypisanego do miejsca zamieszkania. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, żeby wybrać innego sprzedawcę. Zmianę dostawcy prądu powinno jednak poprzedzać porównanie dostawców prądu, co pozwoli znaleźć tego, który ma najlepszą ofertę. W dzisiejszych czasach firmy energetyczne przykładają dużą wagę do potrzeb swoich klientów. Przygotowują atrakcyjne pakiety łączone z innym usługami: dostępem do usług fachowców, ubezpieczenia OC, telewizji, a także wielu innych udogodnień. Mając tego świadomość, nie ulega wątpliwości, czy warto zmienić dostawcę prądu. Pytanie tylko: jak?

Przeczytaj też: Ceny prądu a wybór oferty sprzedawcy energii elektrycznej. Czy ma znaczenie?

Zmiana dostawcy prądu krok po kroku – samodzielnie

To, czy można zmienić dostawcę prądu, jest jasne. Pozostaje więc przeprowadzić czytelnika krok po kroku przez cały proces samodzielnego załatwiania formalności:

1. Zamiana dostawcy prądu – wybór dostawcy prądu

Jak sprawdzić dostawcę prądu? W tym celu warto skorzystać z porównywarek cen energii i kalkulatorów, które są w stanie oszacować wygenerowane oszczędności, a także przedstawić wachlarz dostępnych ofert z uwzględnieniem dodatkowych usług oraz bonusów.

2. Zmiana dostawcy prądu – podpisanie umowy z nowym sprzedawcą

Aby zmiana dostawcy prądu przebiegła płynnie, podpisanie umowy z nowym sprzedawcą powinno nastąpić w momencie wygaśnięcia poprzedniej umowy.

3. Zmiana dostawcy prądu – wypowiedzenie poprzedniej umowy

Jak zmienić dostawcę prądu? Ważnym etapem tego procesu jest złożenie pisemnego wypowiedzenia. Wzór oświadczenia do rozwiązania umowy można znaleźć na stronie sprzedawcy, który dostarcza prąd. Dostawca zazwyczaj daje jeden miesiąc na zakończenie współpracy, ale można się także spotkać z dłuższym (np. trzymiesięcznym) okresem wypowiedzenia.

4. Zmiana dostawcy prądu – podpisanie umowy o świadczenia usługi dystrybucji

Gdy już ma się pewność, jaki dostawca prądu będzie odpowiedni i dojdzie do podpisania umowy, trzeba jeszcze zawrzeć umowę o świadczeniu usług dystrybucyjnych z OSD (Operatorem Systemu Dystrybucyjnego). Zacznie ona obowiązywać wtedy, gdy umowa kompleksowa ustanie. W sytuacji chęci ponownej zmiany sprzedawcy prądu nie trzeba będzie jej ponownie zawierać.

5. Zmiana dostawcy prądu – poinformowanie OSD

Każdy, kto zmienia sprzedawcę energii, powinien wysłać zgłoszenie do OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego). Dokument, który jest do pobrania na stronie internetowej, powinien zawierać informacje o stronach nowej umowy, a także terminach obowiązywania oraz planowanych dostaw energii elektrycznej.

6. Zmiana dostawcy prądu – dostosowanie licznika

Niekiedy trzeba jeszcze dostosować układ pomiarowo-rozliczeniowy w liczniku. Taka konieczność zachodzi, gdy dotychczasowe urządzenie uległo nadmiernej eksploatacji. Wówczas kosztami nie obarcza się jednak odbiorców prądu, tylko operatora systemu dystrybucyjnego.

7. Zmiana dostawcy prądu – rozliczenie końcowe

Na koniec pozostaje jeszcze rozliczyć się z dotychczasowym dostawcą energii na podstawie odczytu licznika. W dniu, kiedy nowa umowa sprzedaży wchodzi w życie, OSD weryfikuje stan urządzenia i przekazuje go poprzedniemu oraz obecnemu dostawcy. Przekazanie tych informacji zazwyczaj odbywa się do 5. dnia każdego miesiąca.

jak zmienić dostawcę prądu?

Skorzystanie z pomocy nowego dostawcy

Jak zmienić dostawcę prądu, bez załatwiania wszystkich formalności? Sposobem na to jest udzielenie pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy. Dzięki temu będzie on mógł reprezentować interesy klienta i przejmie kontrolę nad całym procesem. Wystarczy podpisać umowę oraz pełnomocnictwo, aby przenieść odpowiedzialność za wszystkie procedury.

Po lekturze tego artykułu wiesz już, czy opłaca się zmienić dostawcę prądu. Jeśli szukasz sposobu na dodatkowe oszczędności, z pewnością zainteresuje Cię grzejnik energooszczędny NOGEN. Jest to urządzenie wyposażone w funkcję maksymalnego pobierania energii i przekształcania jej na ciepło, dzięki czemu osiąga nawet trzy razy większą wydajność od tradycyjnych urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Sprawdź, jak oszczędzać prąd.